Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind

For further information contact:

Contact :
Ashlee Houlden & Jarrod Tyler (Member Details)
Phone :
0448548922
Email :
Send Email
Pedigree for Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind
Sire : Ch Pukawidgee Black Mountain S: Sup Ch Monochrome Maestro S: Ch Torobeam Freddy Fudpucka
D: Ch Monochrome Majella
D: Pukawidgee Shimmer Olite S: Ch Pukawidgee Lone Piper
D: Ch Trumagik Bush Ballad
Dam : Ch Pukawidgee Black Pearl S: Gr Ch Showioz Makin Waves S: Auldbrig Man O War
D: Ch Trumagik Simply A Doll
D: Pukawidgee Pearl Othemall S: Ch Pukawidgee Lone Piper
D: Pukawidgee Wilga

Recent Results

  • 3-Nov-13 Challenge dog/9/RUBOB/JUNIOR IN GROUP/JUNIOR IN SHOW

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Burton (NSW))

  • 2-Nov-13 Challenge dog/10/RUBOB

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Thompson (VIC))

  • 27-Oct-13 Challenge dog/RUBOB/JUNIOR IN GROUP

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mr Yoshio Mori (Japan))

  • 26-Oct-13 Challenge dog/RUBOB/JUNIOR IN GROUP/JUNIOR IN SHOW

    Alstonville Ag Society [CH] (Judge was Mr B Thompson (NSW))

  • 20-Oct-13 Reserve challenge dog/JUNIOR IN SHOW

    Working Dog Club of QLD [CH] (Judge was Mr M Chaloux (Canada))

  • 29-Sep-13 Challenge dog/RUBOB/JUNIOR IN GROUP

    Kyogle and District KC [CH] (Judge was Mrs I Poletaeva (Finland))

  • 28-Sep-13 Challenge Dog/RUBOB/JUNIOR IN GROUP

    Kyogle and District KC [CH] (Judge was Mrs P De Coning (SAF))

  • 27-Sep-13 Challenge dog/RUBOB/JUNIOR IN GROUP

    Kyogle and District KC [CH] (Judge was Mr Ian Smith (NZ))

  • 26-Sep-13 Challenge Dog/Best of Breed/JUNIOR IN GROUP/JUNIOR IN SHOW

    Kyogle and District KC [CH] (Judge was Mrs E Ekstram (NZ))

  • 22-Sep-13 Challenge dog/ RUBOB/ Junior in Group

    Maree Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs M Hanley (NSW))

  • 21-Sep-13 Challenge dog/ Runner Up to Best of Breed

    Nimbin Ag Show [CH] (Judge was Mrs B Stepkovich (NSW))

  • 11-Aug-13 1st Puppy Dog/ PUPPY IN SHOW

    Border Collie Club of Qld [OP] (Judge was Mrs M Starkey (Qld))

  • 11-Aug-13 CHAMPION PUPPY IN SHOW

    Border Collie Club of Qld [CH] (Judge was Mrs R Easton (NSW))

  • 4-Aug-13 Reserve challenge dog/PUPPY IN GROUP

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Hodge (NSW))

  • 21-Jul-13 Reserve challenge dog/PUPPY IN GROUP

    Brunswick Valley KC [CH] (Judge was Mrs V Hutton)

  • 20-Jul-13 Reserve challenge dog/PUPPY IN GROUP/PUPPY IN SHOW

    Brunswick Valley KC [CH] (Judge was Mrs L Brand/ Mrs V Hutton)

  • 19-Jul-13 Challenge dog/Best of Breed/Puppy in Group/ PUPPY IN SHOW

    Brunswick Valley KC [CH] (Judge was Mr W Godfrey (SA))

  • 9-Jun-13 1st Puppy dog, PUPPY IN SHOW

    BCCV Champ Show [CH] (Judge was Mrs R Evans (WA))

  • 21-Apr-13 Reserve challenge dog/ Minor in Group/ MINOR IN SHOW

    Woodenbong Show Society [CH] (Judge was Mr D McGreevy (QLD)/Miss G Goller (QLD))

  • 9-Dec-12 Baby of Breed

    Uralla Kennel Club [CH] (Judge was Ms E Joseph)

  • 8-Dec-12 Baby of Breed

    Uralla Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Bridgford)

  • 7-Dec-12 4th 3-6 month Sweepstakes, Baby in Group

    Uralla Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Smith)