Mt Gravatt A H & I Society (QLD)
Date of Show : 28-Jul-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Patricia McLeod (QLD)
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Baby in Show: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Minor in Show: Scottish Terrier
Scottsbairn Cruzn with Das Sin (C Moore & R Mallinder)
Puppy in Show: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Noonameena Dancing Queen (J & Y Faber)
Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Lillian Jane (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Paparazzi (Vicki Bridle and Sandy Adsett)
Minor of Breed: Goolarabang Black Caviar (Jo Tilbrook)
Griffon Bruxellois
BOB & Minor of Breed: Troubadour Pricklepants (Diana Norman & Sally Stewart)
Bitch CC & Junior of Breed: Tzani Kiss Me Kate (Tim Mills & Diana Norman)
Puppy of Breed: Tzani Lola Bunny (Diana Norman & Tim Mills)
Havanese
Dog CC & Minor of Breed: Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)
Japanese Chin
BOB: Aust Ch Mingdon Mi Te Wa (Margot Keast)
Lowchen
BOB: Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Halloween (Fran Matthews)
Baby of Breed: Paceaway Barb Wyre (Fran Matthews)
Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Maltese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Schneewichen Benson Boots N All (Cathy Davies)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gameford Right Lil Mega Star (Gameford Maltese & Mrs T L Vorias)
Papillon
BOB: Aust Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Pomeranian
BOB: Aust Ch Zeigen Aurora Australis (Kim Haddon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Brazen And Amazing (Taryn Jones & Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Complete Confection (Kim Hadddon)
Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Impossible Dream (C Zamofing & E Russell)
Tibetan Spaniel
BOB & Junior of Breed: Barrajy Indiana Rose (N & V Schneider)
Dog CC: Aust Ch Tipalj Master Of The Game (N & V Schneider)
Baby of Breed: Shadowvale Jad Bal Ja (P / C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Patricia McLeod (QLD)
Aust Sup Ch Maceltic Clan Griffyndor (Miss K Maguire)
Runner Up in Group & Minor in Group: Scottish Terrier
Scottsbairn Cruzn with Das Sin (C Moore & R Mallinder)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Golspey Ice Legend (Imp NZ) (T Boughen)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)
Dog CC: Aust Gr Ch Staffwild Rising Power (Fiona Raaen / Karen Gordon)
Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Divine Shining Star (AI) (Fiona Raaen / Kelly Taylor)
Bull Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Satori Sheez Set To Sizzle (L & G Stephenson)
Jack Russell Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Bitch CC: Aust Ch Classicyds Im Sexy N I Know It (Jason & Nadia Attridge)
Minor of Breed: Classicyds Revenge Is Sweet (Jason & Nadia Attridge)
Scottish Terrier
BOB & Minor of Breed: Scottsbairn Cruzn with Das Sin (C Moore & R Mallinder)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Ch Sommoy Knight Assasin (Ms D & Ms K Edwards)
Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
Bitch CC: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
West Highland White Terrier
BOB: Aust Sup Ch Maceltic Clan Griffyndor (Miss K Maguire)
Baby of Breed: Kilwillie Maceltics Taliesin (R Waxman & K Maguire)
Puppy of Breed: Golspey Ice Legend (Imp NZ) (T Boughen)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Patricia McLeod (QLD)
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Minor in Group: Labrador Retriever
Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Sensationin Blue (Sue Bruno)
Cocker Spaniel
Bitch CC: Aust Ch Kimkiera Impossible Dreams (Melissa Grant)
Minor of Breed: Macdolly Silhouette (Ms Angelique Mortleman)
Puppy of Breed: Cobalt Sensationin Blue (Sue Bruno)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Fraelighte Firesong (Miss Wendy Fox)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Tealpoint Uptown Dancer (Heather Reynolds)
Dog CC: Aust Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
Minor of Breed: Tealpoint Xanadu of Kubla Khan (Heather Reynolds)
German Wirehaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada Top Gear (Moruada Kennels)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Dog CC: Aust Ch Dykinta Beech Wood (W Atkins / C & J Chambers)
Irish Setter
Baby of Breed: Rhiannon Storm Warning (Miss Wendy Fox)
Labrador Retriever
BOB & Junior of Breed: Copperkee Cuz I Can (Ms D & Miss J Creagh)
Dog CC: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Baby of Breed: Goldychocs Follow My Lead (AI) (Kate Pradella)
Minor of Breed: Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Puppy of Breed: Copperkee Raise Your Glass (Ms D & Miss J Creagh)
Junior of Breed: Booroomgai Hot Off The Press (Mrs Ellen Gale)
Weimaraner
BOB: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
Bitch CC: Aust Ch Greyghost Uptown Girl (Bev Quinlan)
Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT)
Aust Ch Wulfgar Aghamore (P & N Galvin / S Gendle)
Baby in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Minor in Group: Beagle
Beagelee Keep The Spirit (L & C Duval)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Bitch CC: Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)
Puppy of Breed: Juwain Simply Outrageous (Imp NZ) (Heidi Mckay)
Junior of Breed: Karakush Yosemite Sam (J Neasbey / L & H Gibson)
Basset Hound
Bitch CC & Puppy of Breed: Shortstrrs Black Velvet (Scott and Gemma Starr)
Beagle
BOB & Minor of Breed: Beagelee Keep The Spirit (L & C Duval)
Bitch CC: Aust Ch Baldev Blonde Bombshell (Erin Ison)
Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch Jumarnic Danny Boy (Mark Yardley & Joanne Scott)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC: Aust Ch Graedon Ezy onth Eye (Mark Yardley & Joanne Scott)
Minor of Breed: Maralya Colorado Sunshine (V Bowden)
Junior of Breed: Valgarden Samantha (V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Baby of Breed: Daxhaus Made In The Shade (Debbie Daly)
Puppy of Breed: Valgarden Pavlova (V Bowden)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB: Agwyr A Star Called Asher (D G Hoyle & A Beecher)
Junior of Breed: Agwyr Always A Star (D G Hoyle & A Beecher)
Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Aghamore (P & N Galvin / S Gendle)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Adbesare Midnight Mist (Sarah Wheatley)
Dog CC: Adbesare Special Moments (Sarah Wheatley)
Baby of Breed: Adbesare Choco Bolo (AI) (Miss S Wheatley)
Minor of Breed: Adbesare The Power of Three (AI) (Sarah Wheatley)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)
Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Almarjo Zelda (M Yardley & J Scott)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Showioz Rider Of Last Shadow (Kellie & Paul Vardy)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Australian Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Dog CC: Dewregal Paws Awhile (Mark and Glenys Armstrong)
Minor of Breed: Blucalypt Dandarbong (Mr G & Mrs S Pinsent)
Puppy of Breed: Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Dog CC: Aust Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Moonshadow Dancing Bear (Rob and Lesley Kane)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi When the Wind Blows (AI) (Mrs Annette Luck)
Border Collie
BOB: Aust Ch Showioz Sapphire Martini (Kellie & Paul Vardy)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Showioz Rider Of Last Shadow (Kellie & Paul Vardy)
Baby of Breed: Trumagik Murphys Law (Maureen & Noel Kay)
Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Burdekin Buzz Lightyear (Robert & Chloe Armatys)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)
Bitch CC & Junior of Breed: Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
Baby of Breed: Almarjo Zelda (M Yardley & J Scott)
Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Hot Summer Night (Chloe Armatys & Debbie Neilson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)
Aust Ch Ingebars Black Opal of Blackline (Imp USA) (Mr P Talvinen & Ms S Richie)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Megaztar Razzle Dazzle (Stacy Kellie & Bernice Tan)
Minor in Group: Russian Black Terrier
Russaird HustleLoyaltyRespect (Ms C Blyth)
Akita
BOB: Aust Ch Maho Almighty Mojo (N & V Schneider)
Minor of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)
Alaskan Malamute
BOB: Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Runningdog Kool Addition (Mrs S Wilson & Ms C Loft)
Boxer
BOB: Aust Ch Jetboom Flight To Fame (D & J Sadler)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taramark Good Golly Miss Molly (D & J Sadler)
Minor of Breed: Taramark To Dare Is To Do (D A & J C Sadler)
Puppy of Breed: Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)
Bullmastiff
Minor of Breed: Diamondbrook Christmasurprise (Amanda Elisaia)
Junior of Breed: Aust Ch Anmenta Ariki Warrior (Amanda Elisaia)
Dobermann
Junior of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Gr Ch Bordogue Tobias (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC: Aust Ch Bordogue Joelle (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Bordogue Alexander (Keith & Kylie Reid)
Junior of Breed: Bordogue Safron (Keith & Kylie Reid)
Newfoundland
BOB: Aust Ch Opalbay I Am A Wanted Man (M Carson & Mrs A Fraser)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Gr Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Bitch CC: Aust Ch Ryzylva Making Waves (AI) (M & S Lilley)
Rottweiler
Bitch CC: Darkgypsy Adiamond Is For Ever (Cindy Pearce)
Russian Black Terrier
BOB & Minor of Breed: Russaird HustleLoyaltyRespect (Ms C Blyth)
Samoyed
Junior of Breed: Aust Ch Kalaska The Dream Machine (D B Cohen & D Le Noel)
Schnauzer (Miniature)
BOB & Minor of Breed: Chicabud Pistol Packin Mama (J Windle & J Sharland)
Baby of Breed: Megaztar Razzle Dazzle (Stacy Kellie & Bernice Tan)
St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Bitch CC: Aust Ch Bernedale Its All About Me (Jim Harvey & John Egglestone)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT)
Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
Minor in Group: Japanese Spitz
Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak Von Trapp (S & L Arrowsmith)
Dalmatian
BOB & Puppy of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Dog CC: Aust Ch Lykatyga Dark Crystal (Miss A Forrest)
Junior of Breed: Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
German Spitz (Mittel)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Magic Myst (Ms Joyce McKenna)
Great Dane
Baby of Breed: Kochak Xquisite (AI) (Philip and Michelle Hickey)
Puppy of Breed: Mulgadane Lyka Tora (D Milthorpe & S Bruce)
Junior of Breed: Aust Ch Kochak Von Trapp (S & L Arrowsmith)
Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Minor of Breed: Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Poodle (Miniature)
Dog CC: Wyderon Bienateddy Boy (S & L Darling)
Puppy of Breed: Bienaime Cest La Vie (S & L Darling)
Schipperke
BOB: Aust Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Miss Universe (Tania McAlister)
Tibetan Terrier
BOB & Puppy of Breed: Cubet Timbuk Tu (Georgie Hampson)