Longford Show Society Inc (TAS)
Date of Show : 20-Oct-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Dr Francis Mcevoy (SA)
Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Show: Rottweiler
Moya Starise Tara (AI) (Imp NZ) (Sandra Grachan)
Minor in Show: Poodle (Miniature)
Reetpetite Theres Nothin Like A rolex (Michele Usher)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)
Aust Ch Yarrowfell Brookten Spring (Ian & Katherine Davey)
Minor in Group: Italian Greyhound
Dopell Rasputen (P Logan & J Cameron)
Puppy in Group: Pug
Kabova Seriously Black (Ian & Katherine Davey)
Australian Silky Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)
Bitch CC: Balkana Hollywood Dream (A & J Waddington)
Chihuahua (Long Coat)
BOB & Junior of Breed: Reynosa Barn Stormer (Mrs Allison Rhodes)
Bitch CC: Aust Gr Ch Reynosa It's My Party (Mrs Allison Rhodes)
Italian Greyhound
Dog CC & Minor of Breed: Dopell Rasputen (P Logan & J Cameron)
Japanese Chin
BOB: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)
Bitch CC: Alwood Amakazari (W Baxter)
King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Wilsight Red Mischief (C Rodrigues & S Kantor)
Miniature Pinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Yarrowfell Brookten Spring (Ian & Katherine Davey)
Dog CC: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)
Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Pug
Puppy of Breed: Kabova Seriously Black (Ian & Katherine Davey)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)
Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Joymont The Red Baron (Susan Springer & Cathy Scotton)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Rebbull Bang Bang Sexy (Pearce/Phillips)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Lavoro Such Is Life (Mr L Ruf)
American Staffordshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rebbull Crank It Up (Pearce/Phillips)
Bitch CC & Minor of Breed: Rebbull Bang Bang Sexy (Pearce/Phillips)
Puppy of Breed: Lavoro Such Is Life (Mr L Ruf)
Bedlington Terrier
BOB: Aust Ch Piperdene Ima Bliss Bomb (Seanmya Kennels)
Cairn Terrier
Puppy of Breed: Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Manchester Terrier
BOB: Aust Ch Dixiedaly Gypsy Rose (Ms V M Adams)
Dog CC: Aust Ch Dixiedaly Bruce Lee (Val Adams)
Skye Terrier
BOB: Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)
Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Demjak All about Me (D Jackson)
Minor of Breed: Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Annabel Gunn (SA)
Aust Ch Grausturm Potters Magic (Ari & Tina Karppa)
Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC: Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)
English Springer Spaniel
BOB: Swd/Nor & Aust Gr Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
Hungarian Vizsla
Bitch CC: Aust Ch Graebrook Rose Tattoo (Denise Shearing)
Junior of Breed: Kenoz Cosmic Star (Rich and Cathy Austin)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Ari & Tina Karppa)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Ari Karrpa)
Welsh Springer Spaniel
BOB & Junior of Breed: Tazlon Sachwyn Behold (P & R Ellis)
Bitch CC: Dyfodol Idyllic Rose (Miss L Moore)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Annabel Gunn (SA)
Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Minor in Group: Beagle
Delrei Under Cover (DA Beattie)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Shamira (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Charlmagne Stars and Stripes (AI) (Sandra & Michael Evans)
Basset Hound
BOB: Kateta Princess Royal (Jane Miller)
Beagle
BOB: Aust Ch Delrei Southern Pride (D A Beattie)
Bitch CC & Puppy of Breed: Delrei Allaboutme (DA Beattie)
Minor of Breed: Delrei Under Cover (DA Beattie)
Borzoi
BOB: Aust Ch Russkimir Vodka N Orange (Rae Lindsey)
Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Ch Charlmagne Simsala Bim (M & S Evans)
Junior of Breed: Charlmagne Stars and Stripes (AI) (Sandra & Michael Evans)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Shamira (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior of Breed: Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Greyhound
BOB: Catastrophic (Adam C Booth)
Pharaoh Hound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)
Saluki
BOB: Highmead Shimamn A Sahra (Thomas Murray)
Whippet
Dog CC: Aust Sup Ch Acaiza Distinctly Dashing (Jean Hargraves)
Minor of Breed: Wyndwick Lady Jane (Miss Marcella J Booth)
Puppy of Breed: Ryerson Midnight Fantasy (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Aimsway Boots (Karraine Kennels)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ellagant Positive Thinking (Ellagant Kennels)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)
Australian Cattle Dog
Dog CC: Aust Ch Dewregal En Guarde (P Williamson & J Phillips)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Kla Simply A Pal (B G Lewis)
Bitch CC: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Waikikamukau Final Oakley (T & W Richardson / A Bosco)
Minor of Breed: Ellagant Positive Thinking (Ellagant Kennels)
Border Collie
BOB: Aust Gr Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Dog CC: Aust Ch Sanpasho Xceed N Xcel PT (T & M French)
Puppy of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)
German Shepherd Dog
BOB: Aust Sup Ch Aimsway Boots (Karraine Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Karraine Sierra Gold (Karraine Kennels)
Minor of Breed: Karraine Bootique (Mr K & Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Puli
BOB: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Sup Ch Pricewey Billy Flynn (Mrs Nicole Newett & Mrs Marjorie Price)
Bitch CC: Aust Ch Dygae Norma Jean (Mrs Diane Baillie & Nicole Newett)
Puppy of Breed: Dygae Rocket Man (Diane Baillie)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)
Aust Ch Sahne Rave On Blue Genes (Imp NZ) (N Hughes & J Wallom)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Silver Ash ET (Kabanae Kennels)
Baby in Group: Rottweiler
Moya Starise Tara (AI) (Imp NZ) (Sandra Grachan)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska The Black Knight (P & P Gaunson / D Klaaysen)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Akita
BOB: Aust Sup Ch Daykeyne Care Factor Zero (J Hamill / T Walker / T Buckley)
Boxer
BOB: Aust Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
Dog CC: Aust Ch Sanlian Executive Briefing at Bardinet (Imp NZ) (Pamela Adams & Narelle Richardson)
Puppy of Breed: Omarella Sexy and I know It (Kelly Smith)
Junior of Breed: Omarella I like It like That (Kelly Smith)
Dobermann
BOB: Aust Gr Ch Bravadobe Las Vegas Diva (Helen Walker)
Dog CC: Aust Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Baby of Breed: Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)
Junior of Breed: Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Sahne Rave On Blue Genes (Imp NZ) (N Hughes & J Wallom)
Bitch CC: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
Baby of Breed: Moya Starise Tara (AI) (Imp NZ) (Sandra Grachan)
Puppy of Breed: Blakesims Kanyemba Clay (Yvette Bissett)
Samoyed
Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska The Black Knight (P & P Gaunson / D Klaaysen)
Siberian Husky
BOB: Aust Ch Kabanae Silver Ash ET (Kabanae Kennels)
St Bernard
Bitch CC: Aust Ch Coonara Spectacular I Am (M & V Burn)
Tibetan Mastiff
BOB: Bertrad of Yihjy Chu (Imp TAI) (Ming Shum and Kathryn Hay)
Baby of Breed: Shanti Soul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)
Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Reetpetite Theres Nothin Like A rolex (Michele Usher)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Dalmatian
BOB: Aust Ch Greyshire Dare To Samba (Seanmya Knls)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
Baby of Breed: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
French Bulldog
Minor of Breed: Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Great Dane
BOB & Junior of Breed: Jazzebella I'm All Class (Georgie Quick)
Keeshond
BOB: Aust Ch Rymist Clever Dick (Mrs Julie Kennedy)
Minor of Breed: Kerkay Moment For Life (Julie Kennedy)
Puppy of Breed: Kerkay My Little Run Away (Julie Kennedy)
Poodle (Miniature)
BOB & Minor of Breed: Reetpetite Theres Nothin Like A rolex (Michele Usher)
Poodle (Toy)
Bitch CC: Hoku Blonde Moment (Miss Natasha Grasso)
Shar Pei
BOB: Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)