Warragul & District Kennel & Obedience Club Inc (VIC)
Date of Show : 12-Mar-2012 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Anna Lane (VIC)
Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Puppy in Show: Great Dane
Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Trever Powell (VIC)
Marieh Black Mate (Kelly Rogers)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Chinacrest Glitznglamour (Mr M Hayes)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jenawyn Champagne In April (Jennifer Wynn)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Thefame Monster (Miss V Bridle)
Affenpinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB & Puppy of Breed: Jenawyn Champagne In April (Jennifer Wynn)
Baby of Breed: Jenawyn Classic Red (Jennifer Wynn)
Minor of Breed: Caribelle Fairy Tale (Caribelle Knls)
Chihuahua (Long Coat)
BOB & Puppy of Breed: Montollie Jack Black (Monica Scott)
Minor of Breed: Hollychi Lord Orlando Jones (Karen McCabe)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Hollychi Sonnys Irish Lady (Karen McCabe)
Baby of Breed: Triscadec Royal Wish (Karen McCabe)
Chinese Crested Dog
BOB & Minor of Breed: Chinacrest Glitznglamour (Mr M Hayes)
Baby of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)
Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Thefame Monster (Miss V Bridle)
Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Havanese
BOB & Puppy of Breed: Kalville Kandi Queen (Mrs C Henderson)
Italian Greyhound
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Clovelly Freddie Freeloader (Clovelly Kennels)
Puppy of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)
Junior of Breed: Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
Lowchen
BOB: Aust Ch Kilgarrin Shake And Fingerpop (White/Bennett)
Bitch CC: Aust Ch Carmen Cordata (Imp CZ) (R & D Bennett)
Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC: Aust Ch Supacharm Over The Reinbow (D & C White)
Baby of Breed: Whiteice Run With The Wind (Mr M Hayes)
Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Puppy of Breed: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Happyecho Gota Dash Off (D & C White)
Pug
Baby of Breed: Marieh Black Mate (Kelly Rogers)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)
Aust Gr Ch Benannand Double Take (Greg and Lyn Chapman)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Puppy in Group: Welsh Terrier
Airewood Challenger Downunder (Mrs S & Mr C Duff)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)
Airedale Terrier
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Airewood No Greater Love (Mrs S & Mr C Duff)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Tredanky Dark Side Of The Moon (B Wickers / D Davies)
Australian Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)
Dog CC: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Cairn Terrier
BOB: Aust Gr Ch Benannand Double Take (Greg and Lyn Chapman)
Bitch CC: Aust Ch Benannand Time To Dream (Greg & Lyn Chapman)
Manchester Terrier
BOB: Baghasdail Bugsy Malone (Jennifer Toma)
Staffordshire Bull Terrier
BOB & Junior of Breed: Wyowna Batteries Not Included (Wyowna Kennel)
Bitch CC: Aust Ch Brindale Look Dont Touch (Wyowna Kennels)
Baby of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Tenterfield Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Romehana Mirabella (Mr & Mrs R A Harvey)
Welsh Terrier
BOB & Puppy of Breed: Airewood Challenger Downunder (Mrs S & Mr C Duff)
West Highland White Terrier
BOB: Marydon Matter Of Time (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly)
Bitch CC & Junior of Breed: Westmor Into Everything (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly)
Puppy of Breed: Glemand High Society (D Goldsmith)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Pia Kirke (VIC)
Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Bushman Bush Chipper (Bushman Kennels)
Brittany
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Uwish Tru To You (A & V Bourne)
English Springer Spaniel
Bitch CC: Aust Ch Cardhu Tainted Love (Jan Waite)
Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Tainted Love (Jan Waite)
Flat Coated Retriever
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bushman Bush Chipper (Bushman Kennels)
Dog CC: Aust Sup Ch Explicit Heaven's On Fire (Imp SWD) (Bushman Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Abtei Finders Keepers (Mr R & Mrs K J Winters)
German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Gr / T Ch Huntwyre Tribulation CDX NRA RN ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Golden Retriever
Bitch CC: Dual Ch(T) Morningmyst Dark Angel CCD (S Keane)
Baby of Breed: Sisteam Spice Of Life (A & D Crowley)
Gordon Setter
BOB: Triseter Celtic Liberty (Mr J Moore & Mrs E Joseph)
Hungarian Vizsla
BOB: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (C & J Wills)
Irish Water Spaniel
BOB: Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)
Labrador Retriever
BOB & Junior of Breed: Simballoch Mystic Black (G & V Jones)
Pointer
BOB: Aust Ch Rhyll Valkyrie (Mr R & Mrs K J Winters)
Dog CC: Aust Gr Ch Rhyll Rendezvous CDX NRA (Mr R & Mrs K J Winters)
Puppy of Breed: Marinapoint Harmony (Yvonne Studer)
Weimaraner
Bitch CC: Aust Ch Yland In The Mood (AI) (Marland Kennels)
Puppy of Breed: Grausturm Wei Magic (Geoff Mulder)
Junior of Breed: Aust Ch Lukedom The Eyez Have It (Mrs J Angwin)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)
Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Baby in Group: Whippet
Byerley Carnaby Street (Lyn King)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Hahndorf Crystal Lily (Barb Skepper)
Basset Hound
BOB: Aust Gr Ch Glenfern Elite Force (Joan & Michael Bannister)
Junior of Breed: Glenfern Good Vibrations (J & M Bannister)
Beagle
BOB: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)
Borzoi
BOB: Aust Ch Ahsatan Harmony (Ahsatan Kennels)
Dog CC: Aust Sup Ch Mistraka Quinn Theskimo (AI) (Marakhoff Knls)
Junior of Breed: Ahsatan Kennedy (Ahsatan Kennels)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Boarbadger Bela Lugosi (Barb Skepper)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hahndorf Crystal Lily (Barb Skepper)
Baby of Breed: Berghutte Distant Dalliance (Mrs C Irvin)
Junior of Breed: Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Deerhound
Bitch CC: Mapleridge Pinnacle (Ms C Howard & Ms G Danger)
Puppy of Breed: Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)
Junior of Breed: Bhealaich Out Of Africa (Ms C Howard & Ms G Danger)
Foxhound
BOB & Junior of Breed: Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Bitch CC: Foxgully Jewel In The Crown (Jamie Austin/Kathy Stockwell)
Irish Wolfhound
Dog CC & Puppy of Breed: Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
Minor of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (RJ & RJ Wallis)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Ingwe Mountain High (AI) (Ingwe Kennels)
Minor of Breed: Mikozi Make My Day (Lyn King)
Puppy of Breed: Ingwe Final Countdown (Lyn King)
Saluki
BOB: Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)
Whippet
Baby of Breed: Byerley Carnaby Street (Lyn King)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Perfu Queen Of The Knight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Australian Cattle Dog
BOB: Landmaster Tell Me Why (Jean Purcell)
Australian Shepherd
Dog CC: Aust Ch Ellagant Memphis Blues HIC (Ana Richardson & Kylie Leslie)
Bearded Collie
BOB: Aust Ch Shaggydogz Timely Enchanter (S Templeton)
Bitch CC & Junior of Breed: Glyntwood Koffee N Kreme (C & C Evans)
Bouvier des Flandres
BOB: Aust Ch Estrik Draco (Estrik Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Estrik Gina Ushiba (Estrik Kennels)
Minor of Breed: Estrik Iggy Pop (Estrik Kennels)
Collie (Rough)
BOB: Aust Ch Coltie Stanzout (Coltie Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Coltie Stop N Stare (Coltie Kennels)
Finnish Lapphund
Minor of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven and Kalevi Kennels)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Brinkley Song 'N' Dance Man at Perfu (Imp UK) (Chris and Sue Moore)
Bitch CC: Bojou Grand Siecle du Packardia (Imp NZ) (L Cossart-Walsh)
Baby of Breed: Perfu Queen Of The Knight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Ross Ward (VIC)
Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)
Minor in Group: Boxer
Nothin' Shakin' from Newlaithe (Imp UK) (Joanne Malloy & Rick Harrison)
Boxer
BOB: Aust Ch Sjecoin Frozen Assets(AI) (Imp NZ) (Mrs R J Brace)
Minor of Breed: Nothin' Shakin' from Newlaithe (Imp UK) (Joanne Malloy & Rick Harrison)
Puppy of Breed: Bomark Hot Onya Heels (Mr W & Mrs S Anderson)
Bullmastiff
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
Cane Corso
BOB: Aust Ch Itacor la principessa blue (Wright / Bartuccio)
Dobermann
Bitch CC: Aust Gr Ch Coppertop Designer Image ET (J Hovell)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Ch Chienparadis Ciel (J Wright)
Bitch CC: Anneddwen Dilys (Imp UK) (Georgia Vollemaere)
Baby of Breed: Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)
German Pinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)
Newfoundland
BOB & Junior of Breed: Deep Love French Eiffel at Paddlepaws (Imp FRA) (W / J & M Boundy)
Bitch CC: Capebass Walk the cat walk (Mr L & Mrs J Leeder)
Rottweiler
Baby of Breed: Stolzsein Gangland Gatto (S Bradley)
Junior of Breed: Ubersein Dynamite (AI) (T Finn & L Russell)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Kazumi Cee Cee (Alveka Knls)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Lisa Woolley (VIC)
Aust Ch Avatar Jahallifaxa (Imp SWE) (Mrs Jo Turnley)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Kertellas Jenuin Edition (Imp UK) (Jennifer Sculac)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)
Puppy in Group: Great Dane
Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Junior in Group: Shar Pei
Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
British Bulldog
Bitch CC: Brigstock Beautiful N Bad (David & Sharon Seivers)
Dalmatian
BOB: Aust Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Jalorca Takin Care Of Business (Jalorca Kennels)
Minor of Breed: Lendalbas Black Serenity (A Lenne)
French Bulldog
BOB: Silkston Catcha Risin Starr (S White)
Dog CC: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Minor of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)
Great Dane
Baby of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)
Puppy of Breed: Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Lhasa Apso
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Elshamara Spellbreaker (Elshamara Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Vickie Gladstone)
Poodle (Miniature)
BOB: Kertellas Jenuin Edition (Imp UK) (Jennifer Sculac)
Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Minor of Breed: Garwey Peppermint Patti (Garwey Kennels)
Schipperke
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Adorin Prince Of Mystery (Ms Rochelle Manderson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)
Shar Pei
BOB & Junior of Breed: Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Shih Tzu
BOB: Meinlieb Have No Fear (Elshamara Kennels)