Canowindra P A & H Association (NSW)
Date of Show : 22-Sep-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Megan Markotany (NSW)
Aust Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Runner Up in Show: German Shepherd Dog
Jonkahra Simply Irresistible (M & C Morris)
Minor in Show: Labrador Retriever
Tapua Moonlight Serenade (Peter Levett & Pauline Gill)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Minor in Group: Bichon Frise
Frostqueen Angelica (K Spiteri)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Bichon Frise
Minor of Breed: Frostqueen Angelica (K Spiteri)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Bitch CC & Junior of Breed: Jenawyn Champagne In April (Jennifer Wynn)
Chihuahua (Long Coat)
BOB: El-toro Chips Of Marble (Imp NZ) (P & J Coyte)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB: Notron Tilly (Norman Porter & Tony Tau)
Italian Greyhound
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Maltese
BOB: Aust Ch Marblanc Heaven On Toast (Mrs M Atkinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)
Papillon
BOB: Guilcroft Girls On The Avenue (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Pekingese
BOB: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Bitch CC & Minor of Breed: Notron Angel Eyes (Norman Porter & Tony Tau)
Tibetan Spaniel
BOB & Junior of Breed: Westntib Hey Buster Move (Frank Westwood)
Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)
Aust Ch Mindura My Chance To Shine (K W & C A Hodge)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Whitebriar Justaclassic (Imp NZ) (M D & A L Martin)
Minor in Group: Border Terrier
Edenside Action Hero (Edenside Kennels)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Prenpaw Queen Jadis (Mr B & Mrs C Prendergast)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Newbelle Blue Onyx (Anderson & Clarke)
Bitch CC & Junior of Breed: Rebbull The Oracle (C & T Phillips)
Minor of Breed: Soulfull Oracle Express (Imp NZ) (Mr R Cotter & Mr A Katuke)
Puppy of Breed: Amseraphs Have A Little (Cotter/Taylor)
Border Terrier
BOB: Aust Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Illusion of Thyme (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Minor of Breed: Edenside Action Hero (Edenside Kennels)
Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Puppy of Breed: Triplefun Regal Express (Paris Maxfield)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Mindura My Chance To Shine (K W & C A Hodge)
Dog CC: Aust Ch Toucansto Rascale Cando (L Burt & G Butler)
Puppy of Breed: Prenpaw Queen Jadis (Mr B & Mrs C Prendergast)
Manchester Terrier
Baby of Breed: Windypark Sweet Jennifer (Mrs A Dunlop)
Norwich Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Truly Fine Diamond (Dr Carla Day)
Bitch CC: Aust Ch Kivamynk Little Miss Trouble (Dr C Day)
Minor of Breed: Kivamynk Thyme To Be Hot (Dr C Day)
Puppy of Breed: Kivamynk Fred Said Right (Dr C Day)
Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz N Glamour (Geoffrey & Cheryl Coyte)
West Highland White Terrier
BOB: Aust Ch Whitebriar Justaclassic (Imp NZ) (M D & A L Martin)
Dog CC & Minor of Breed: Whitebriar Jeopardy (Imp NZ) (M & A Martin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)
Aust Ch Dykinta Devine Right (Debra Stubbings)
Minor in Group: Labrador Retriever
Tapua Moonlight Serenade (Peter Levett & Pauline Gill)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Something So Strong (G C Douglas)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Trimdon Sauterne (R & B Hayman)
Cocker Spaniel
BOB: Aust & SAF Ch Broadlands Brockit Lad at Occuli (Imp SAF) (D J and D C Mahoney)
Puppy of Breed: Bathgate Something So Strong (G C Douglas)
Junior of Breed: Trimdon Sauterne (R & B Hayman)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Coranderrk Timeless (B E & Dr J A O'Shannassy)
Bitch CC: Aust Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
German Shorthaired Pointer
Bitch CC: Moruada Love California (T Taylor)
Golden Retriever
BOB: Aust Ch Dykinta Devine Right (Debra Stubbings)
Dog CC: Aust Gr Ch Dykinta Jazz Legend (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Hollywood Classic (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Property of a Lady (Debra Stubbings)
Junior of Breed: BlueBreeze The Flying Scotsman (Debra Stubbings)
Labrador Retriever
BOB: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Bitch CC & Minor of Breed: Tapua Moonlight Serenade (Peter Levett & Pauline Gill)
Junior of Breed: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)
Weimaraner
Bitch CC: Gunclip Smokey Pearl (Norman Speed)
Minor of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)
Aust Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Yongyuan Bonnieparker (Mr B & Mrs C Prendergast)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Minor of Breed: Yongyuan Bonnieparker (Mr B & Mrs C Prendergast)
Pharaoh Hound
BOB: Vicoridge Lotsa Power T Forest (Mr R Cotter)
Bitch CC: Vicoridge Lotsa Leather (Mr R Cotter)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)
Jonkahra Simply Irresistible (M & C Morris)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale In A Blaze Of Glory (M & C Morris)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Australian Cattle Dog
Bitch CC & Puppy of Breed: Littlewaco Flame Trees (Ian Storm)
Baby of Breed: Kombinalong Super Le Grande (Goodman/Kombinalong Kennels)
Australian Shepherd
Puppy of Breed: Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Border Collie
Dog CC & Junior of Breed: Clanheath Quirk Of Fate (P & J Marshall)
Puppy of Breed: Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)
Collie (Rough)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Collie (Smooth)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Smooth Sensation (Yvette Rolfe)
German Shepherd Dog
BOB: Jonkahra Simply Irresistible (M & C Morris)
Dog CC & Minor of Breed: Allendell Larger Than Life (Mrs Rhonda Ralphs)
Baby of Breed: Freevale In A Blaze Of Glory (M & C Morris)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Minor of Breed: Freevale Double The love (Debbie Martin)
Maremma Sheepdog
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Glendawn Shadow n Shade (Debra Stubbings)
Shetland Sheepdog
Dog CC: Aust Ch Sharndah Th Swanky Yank (Sharndah Knls)
Minor of Breed: Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Llandaff Highland Treasure (AI) (Mrs J I Morris / Ms J Stapleton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Aust Ch Brinkybull Like a Hurricane (M & L McAllister/S Brinkworth)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Imperial Harmony (K Anderson)
Junior in Group: Boxer
Nija Mr Know It All (N Speed / L Hetherington)
Bernese Mountain Dog
BOB & Puppy of Breed: Zeigen Jazz Singer (Kim Haddon)
Boxer
BOB & Junior of Breed: Nija Mr Know It All (N Speed / L Hetherington)
Bitch CC: Boxelda Moody Blues (Norman Speed)
Bullmastiff
BOB: Aust Ch Brinkybull Like a Hurricane (M & L McAllister/S Brinkworth)
Samoyed
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Imperial Harmony (K Anderson)
Dog CC: Aust Ch Kalaska The Knight Of Starz (L Claridge & T Pittman)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Snowstars Ryukyu Uruma (Whitney / Jones)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)
Kylace Flirt In Skirt (K Gallimore)
Minor in Group: Japanese Spitz
Morioka My Yogi Bear (Frank Westwood)
German Spitz (Klein)
BOB: Dagsljus Beautiful Black Alanya (Imp SWE) (Lorraine & Robyn McCahon)
Dog CC & Junior of Breed: Nueboree Sir Prize Package (LJ & RJ McCahon)
Japanese Spitz
BOB & Minor of Breed: Morioka My Yogi Bear (Frank Westwood)
Keeshond
BOB & Junior of Breed: Rymiska Kizashi (Tracey Parker)