T & G All Breeds Dog Club NSW (NSW)

Date of Show : 11-Feb-12 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Yvonne Meintjes (NSW)

Best in Show: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Baby in Show: Lhasa Apso
Neokarma Fonda Chicks (P Brown & P King)
Minor in Show: Keeshond
Sandstock Flash Lightning (K Martin)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Tykabul Black Caviar (Kylie Smallwood)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Lindridge I've Arrived (Imp UK) (Royoni Kennels)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Cristina Goodman (NSW)

Runner Up in Group & Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Keezawitch Mab (Kerry & David Edmonds)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Lannaj OohLaLa its Eye Candy (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Redcrest Royal Treasure (Imp NZ) (K & M Munro)

Australian Silky Terrier
BOB: Aust Ch Rosedale Burlesque (Rosedale Kennels & Mrs NF Walker)
Baby of Breed: Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs NF Walker)

Bichon Frise
BOB: Aust Ch Pinefield Duty Calls (Mrs T Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Redcrest Royal Treasure (Imp NZ) (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Ch Siempre Cool Hand Luke (D G & J Y Herboldt)
Bitch CC: Aust Ch Pedachi Rivah Ruby (D G & J Y Herboldt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Am Ch. Can Ch & Aust Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cairford Carlotta (Valerie Morse)

Chinese Crested Dog
Dog CC: Aust Sup Ch Blackheath Quashawn (Lynette Mawson)
Baby of Breed: Blackheath Armageddon (Lynette Mawson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Puppy of Breed: Keezawitch Mab (Kerry & David Edmonds)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)

Lowchen
Baby of Breed: Aust Ch Triscadec Grand Finale (Bruce Riddell)

Miniature Pinscher
BOB: Marniechar Marquise (Kathy Potts)

Pomeranian
BOB: Can & Aust Gr Ch Chriscendo Can You Believe (Elizabeth Ann Friedman)

Pug
Puppy of Breed: Kabova Cheese On Top (Mr G & Mrs A Verhelle)
Junior of Breed: Aust Ch Gupalsziv Honky Tonk Angel (Mrs G & A Verhelle)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Eye Candy Du Domaine Du President (Imp FRA) (J Clarke & A Gavan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yetholme Tartan Bling (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Baby of Breed: Lannaj OohLaLa its Eye Candy (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Elizabeth Wells (NSW)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Baby in Group: Bull Terrier
Shirvin Black Sabbath (G & A Verhelle)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ironklad Original Sin (J Martiniello / K Oseckas)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Tykabul Black Caviar (Kylie Smallwood)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright / Dean Freshwater / Barry & Pauline Oliphant)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Newbelle Kanahooka Kid (Malcolm Anderson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Newbelle Blue Jean (M Anderson)
Minor of Breed: Aust Ch Ironklad Original Sin (J Martiniello / K Oseckas)
Junior of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC (M Anderson / Talbot Family)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Kylott Bossy Boots (K & S Boulter / M Withers & D Freshwater)
Puppy of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Bull Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)
Baby of Breed: Shirvin Black Sabbath (G & A Verhelle)

Miniature Bull Terrier
BOB & Minor of Breed: Schardale Shes So Pretty (M J Schafer)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Baby of Breed: Monterrez Harriet (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Smooth Fox Terrier
Dog CC: Riverlands Lets Get Rocked (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Emelpee Anniversary Party (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Baby of Breed: Ozjack No Regrets (Bob Purss)
Junior of Breed: Ozjack I Put A Spell On You (Bob Purss)

Kerry Blue Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright / Dean Freshwater / Barry & Pauline Oliphant)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB: Aust Ch Silktrader's Jorga Brown (imp NZ) (R Sinkora & J Moyle)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Ch Artisinal The Pawn Queen (Mrs K Findlater)
Baby of Breed: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Puppy of Breed: Tykabul Black Caviar (Kylie Smallwood)
Junior of Breed: Brohez Black Soprano (Miss N Yates)

Tenterfield Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz N Glamour (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Edna Flynn (NSW)

Best in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Beat (Mrs K Perkiss)
Minor in Group: Labrador Retriever
Cladaghring True Grit (Mr SM & Mrs DA O'Donnell)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Barbet Here Comes Vin Diezel (Mrs G Woodward)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Lindridge I've Arrived (Imp UK) (Royoni Kennels)

Bracco Italiano
BOB & Minor of Breed: Weissenberg Cutting Edge At HiPoint (Imp NZ) (J & R Mirto)

Chesapeake Bay Retriever
BOB: CaledoniaAU Belle Starr (Kelly Hooper)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Lindridge I've Arrived (Imp UK) (Royoni Kennels)
Baby of Breed: Barbet Bluegrass Of Kentucky (Mrs G Woodward)
Puppy of Breed: Barbet Here Comes Vin Diezel (Mrs G Woodward)

English Setter
BOB: Aust Ch Ambershah Quarterback (Marlene Cross)
Bitch CC: Talshae Titans Touch (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Fraelighte Feel The Beat (Mrs K Perkiss)
Bitch CC: Aust Ch Azudance In The Summer Rain (C & K Whinn)
Baby of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)
Junior of Breed: Azucroft Vintage Crop (R & Y Lauder)

Field Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Bitch CC: Aust Ch Silverbirch Jamboree Hytea (John & Rachel Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB: Hawksdale Western Star (K M Hooper)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Minor of Breed: Demorz Light My Fire (Deb Moran)
Puppy of Breed: Demorz True Colours (Deb Moran)

Golden Retriever
Bitch CC: Impressa Sea Annas Angel (Darren Grimes)
Minor of Breed: Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)
Puppy of Breed: Kaparla Imagine Me And You (AI) (Bronwyn Gaywood)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Ch Tanashka Mestermu Mon Soleil (R Hanney and C Macken)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB & Puppy of Breed: Harrigoss Workforce (Imp UK) (L Bennett & T Berriman)
Bitch CC: Keszthey Weroona (L Bennett & T Berriman)

Irish Setter
Minor of Breed: Jendally Red Carpet Event (Marlr Cross)

Labrador Retriever
BOB & Junior of Breed: Cladaghring Flyn Over Torngat (AI) (Doreen & Sean O'Donnell)
Bitch CC: Cladaghring Skys The Limit (AI) (Doreen & Sean O'Donnell)
Minor of Breed: Cladaghring True Grit (Mr SM & Mrs DA O'Donnell)

Pointer
BOB: Aust Ch Hipoint Illicit Liaison (J & R Mirto)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Judy Docksey (NSW)

Best in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Puppy in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
Junior in Group: Ibizan Hound
Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Aviva Akira (P & R M Bacich)

Basenji
Bitch CC: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Baby of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Saradach Dream Catcher (Jan Gardiner)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adadach Luv Conquers All (R Buitenhuis & A Fairless)
Minor of Breed: Saradach Tis Justa Rose (Jan Gardiner)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)

Deerhound
BOB: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Finnish Spitz
BOB & Minor of Breed: Eurabbie Pippuri (R J Mayo-Ramsay)

Ibizan Hound
BOB & Junior of Breed: Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Greycroft Kaj AtClarionvale (J K McKay & M Patison)
Minor of Breed: Greycroft Tullamore Knight (JK McKay & M Patison)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Bitch CC: Aust Ch Rokeena Nutz about Snickerz (B & J Hession)
Baby of Breed: Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Nutz about Snickerz (B & J Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Dara Sea Serene (Sandra Bell)

Saluki
BOB: Aust Gr Ch Pazada Astra Viva (G & P Russell)
Dog CC: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Puppy of Breed: Aust Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)


Group 5 Results

Specials Judge : Miss N Turner (NSW)

Best in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Nedsur A Lil Somethin Somethin (Mrs T & Miss J Rusden)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Glenrock Thunderstruck (M Cross)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Rubysway Cause To Look (N & M Kirkham)

Australian Kelpie
BOB & Puppy of Breed: Glenrock Thunderstruck (M Cross)

Border Collie
Minor of Breed: Neecabe This Way Comes (M Aldous/S Hannigan)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Cause To Look (N & M Kirkham)
Baby of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)

Shetland Sheepdog
Minor of Breed: Nedsur A Lil Somethin Somethin (Mrs T & Miss J Rusden)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Bitch CC: Aust Gr Ch Dorwyn Get In Step (AI) (J Morris & \/ J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Aiden Royal Rascal (Imp NZ) (Caron McGregor)
Bitch CC: Nireno Live and Let Fly (Caron McGregor)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group: Miniature Schnauzer
Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Hurricane Wilfred (Mr Ian Luke)
Baby in Group: Samoyed
Anaky Dancing Queen (Mr A & Mrs K Hill)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)
Junior in Group: Samoyed
Anaky Its All About Popular (A & K Hill)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Kataku Hurricane Wilfred (Mr Ian Luke)
Bitch CC: Aust Ch Atupaka Varu Love Serenade (Daniel Stevenson)

Bullmastiff
BOB: Aust Ch Gameguard Dallas (Peter (PJ) Hall)
Dog CC: Aust Ch Kimbullad Hogans Hero (Peter Hall & K Rogers)

Dobermann
Dog CC: Aust Ch Coppertop Cuz Who Knew CCD (J Tyrell)

German Pinscher
BOB: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Leonberger
BOB: Furrychild Fire Ant (M McDowell)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Gr Ch Arcticpalace Offshore Duchess (C & R Foster)
Dog CC: Aust Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Junior of Breed: Aust Ch Rulett Precious Cargo (Margo Turnbull)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)

Samoyed
BOB: Aust Ch Anaky I Dont Give A Damn (A & K Hill)
Bitch CC: Anaky Dancing Through Life (Mr A & Mrs K Hill)
Baby of Breed: Anaky Dancing Queen (Mr A & Mrs K Hill)
Junior of Breed: Anaky Its All About Popular (A & K Hill)

Miniature Schnauzer
BOB: Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Bitch CC: Aust Ch Kyushu Follow Your Dreams (Miss C Kelly)

Siberian Husky
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Sandra Reeve (NSW)

Best in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Baby in Group: Lhasa Apso
Neokarma Fonda Chicks (P Brown & P King)
Minor in Group: Keeshond
Sandstock Flash Lightning (K Martin)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)

French Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Bitch CC: Bullkrazy A Peinture Deguerre (Mr D & Mrs L Thorpe / Mr J Daidone)
Baby of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Junior of Breed: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (G & B Katon)

Great Dane
BOB: Aust Sup Ch Kochak Quentin Crisp (Christina Mascord)

Japanese Spitz
BOB: Aust Gr Ch Daesdaemar New Moon (Amanda Huggins)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Fairy Tale (S & C Tester)
Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby of Breed: Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Minor of Breed: Sandstock Flash Lightning (K Martin)
Puppy of Breed: Rymiska Dirty Harry (Miss R Millner & Miss T Parker)

Lhasa Apso
Dog CC: Aust Gr Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)
Baby of Breed: Neokarma Fonda Chicks (P Brown & P King)

Toy Poodle
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tdrop Everything And More (Michelle O'Donnell)

Schipperke
Baby of Breed: Monterrez Nikkita (G Cruse / N Curwen & R Keech)
Minor of Breed: Aust Ch Monterrez Miss World (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)