Caboolture Kennel Club (QLD)
Date of Show : 25-Nov-2012 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)
Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Baby in Show: Shih Tzu
Oeshih The Boys R Back InTown (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Countryglen Aussie Fury (Mr Andrew Ziebell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Sue Impey (South Africa)
Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Runner Up in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Australian Silky Terrier
Junior of Breed: Chamshep Tamiko Lucy (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Jehannah Black Prince (S J & L J Mcleod-Robertson)
Bitch CC: Aust Ch Noonameena Dancing Queen (J & Y Faber)
Baby of Breed: Syon Gossip Girl (Mrs C Ross)
Minor of Breed: Jehannah Last Action Hero (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Kahleyvale Florentine Magic (Carol A Yates)
Chihuahua (Long Coat)
BOB & Junior of Breed: Sianjo Mr Aristocrat (Mr J Farry)
Bitch CC: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Rockn Up A Storm (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Sianjo Misty Blue (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Sianjo Romika (Mr J Farry)
Minor of Breed: Chisanchi Voodoo Child (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
Minor of Breed: Karakush Puffy Th VampireSlyr (R & J Cook / L & H Gibson)
Havanese
BOB & Junior of Breed: Cubet Kitt N Kaboodle (Georgie Hampson)
Italian Greyhound
Junior of Breed: Aust Ch Oakway Spirit Ovthe Night (Mrs J Marks)
King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Artrud Dashes Daughter (J Reed & P Williams)
Lowchen
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Miniature Pinscher
BOB & Junior of Breed: Yarrowfell Brutus Beefcake (Ms C Blyth)
Papillon
BOB: Aust Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Minor of Breed: Roseswain Fairy Dust (Janine Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Pixie Willow (Janine Moy)
Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Arwen (Mrs J A Moy)
Pekingese
BOB: Aust Ch Ormalu Dragon Rider (Rosslyn Gordon)
Pomeranian
BOB: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Impossible Dream (C Zamofing & E Russell)
Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Ja Dore Papa (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Pug
Minor of Breed: Kabova Shot In The Dark (K Cash)
Tibetan Spaniel
BOB: Aust Ch Tipalj Master Of The Game (N & V Schneider)
Bitch CC: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
Minor of Breed: Shadowvale Jad Bal Ja (P / C & R Stringfellow)
Puppy of Breed: Shadowvale Diamond Diva (P / C & R Stringfellow)
Yorkshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Karojenbe Watch The Sparks Fly (M R & L C Shaw)
Dog CC: Aust Ch Karojenbe Go Smooth Operator (M R & L C Shaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lesley Chalmers (New Zealand)
Anitefire The Main Event (AI) (Christina Tschutura)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Tredanky Ready To Rumble (Davies/Enticknap)
Baby of Breed: Anitefire The Main Event (AI) (Christina Tschutura)
Minor of Breed: Tredanky Hitman Absolution (Davies)
Australian Terrier
BOB: Aust Ch Brebel Too Hot To Handle (A Davies & C Thompson)
Dog CC: Aust Ch Xanthorrhoea Finnish Behind Me (A Davies)
Junior of Breed: Lemonlee Likely Lass (Kathleen O'Donnell)
Cairn Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kaddie (Maxine Lee)
Minor of Breed: Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Fox Terrier (Smooth)
Puppy of Breed: Triplefun Too Hot To Handle (Olivia Mangin)
Jack Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Bitch CC: Macullen How Sweet I Am (D & K Fitzgerald)
Baby of Breed: Riverlands Rhapsody (Kelly Hooper)
Kerry Blue Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Scottish Terrier
BOB: Jr Cz/Balk/Bulg/Mont/Mold & Aust Ch Cento Euri-Escot (Imp CZE) (C Moore & R Mallinder)
Baby of Breed: Dassin Dan Carter (C Moore & R Mallinder)
Minor of Breed: Cleescot Black Caviar (C Moore & R Mallinder)
Tenterfield Terrier
BOB: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
Bitch CC: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
West Highland White Terrier
BOB: Swd Ch Werweise's Brigadoon (Imp SWD) (C Chan & L Garrett)
Junior of Breed: Golspey Ice Legend (Imp NZ) (T Boughen)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs J Perry (Thailand)
Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Strands From Jayzander (S & M Sticher)
Baby in Group: Labrador Retriever
Scolouvalley Triple X (L & R Henzell)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Xena Warrior Queen (Ann-Marie Boyd)
Chesapeake Bay Retriever
BOB & Puppy of Breed: Webfoot Eye of the Eagle (Mr T Lodder)
Clumber Spaniel
BOB & Junior of Breed: Sugar Loaf Comtes de Champagne (Imp SWE) (Torrenbar Clumber Spaniels)
Bitch CC & Minor of Breed: Bayparque Order Of The Fenix (Imp NZ) (J Hannan)
Cocker Spaniel
BOB: Pencandy Strands From Jayzander (S & M Sticher)
English Setter
BOB: Aust Ch Sagapore Gold Impressions (A Adamopoulos)
German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Junior of Breed: Tealpoint Xena Warrior Queen (Ann-Marie Boyd)
Golden Retriever
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Take A Flyin Leap (Angela Findlay)
Baby of Breed: Wysiwyg An American In Paris (A Adamopoulos)
Irish Red and White Setter
Minor of Breed: Tintookie Gallipoli Hero (Linda Bennett)
Irish Setter
BOB: Aust Ch Shadowvale Fleetfoot Mac (P C & R Stringfellow)
Bitch CC: Aust Ch Shadowvale Annabelle (P C & R Stringfellow)
Minor of Breed: Shadowvale Spiral Dancer (P / C & R Stringfellow)
Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Bitch CC & Junior of Breed: Copperkee Cuz I Can (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Scolouvalley Triple X (L & R Henzell)
Minor of Breed: Goldychocs Follow My Lead (AI) (Kate Pradella)
Lagotto Romagnolo
BOB: Aust Ch Kebro Dantes Flame (Robynne Flynn)
Bitch CC: Aust Ch Greydove Pasqua Faith (Mrs R L Flynn & Greydove Kennels)
Pointer
BOB: Aust Ch Tukeglen Stakes R High (Helen McCready)
Dog CC: Aust Ch Fugelere Sirrocco Au Tuke Glen (Helen McCready)
Minor of Breed: Ponsonby Aristar At Tukeglen (Helen McCready and Colleen Dewson)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Greyghost Uptown Girl (Bev Quinlan)
Dog CC: Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Dog CC: Aust Gr Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr G Salud (Philippines)
Aust Ch Treeview Armed N Dangerous (Karen Mangan)
Baby in Group: Basenji
Kanibaru Glowing Ember (L R Thompson)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Daxhaus Dangerous Liason (J Meharry/L Dorr/C Armatys)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Afghan Hound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Puppy of Breed: Juwain Simply Outrageous (Imp NZ) (Heidi Mckay)
Basenji
Bitch CC: Glendawn Runnamuck (Mrs L R Thompson)
Baby of Breed: Kanibaru Glowing Ember (L R Thompson)
Basset Fauve de Bretagne
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Arendt Danish Surprise (Mrs M Watherston)
Beagle
Puppy of Breed: Beagelee Keep The Spirit (L & C Duval)
Borzoi
BOB: Aust Ch Cordova Zaraleika (J Brown)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood and Ms K Sneath)
Baby of Breed: Russkimir Phantom Stranger (Margaret Davis)
Dachshund (Long Haired)
BOB & Minor of Breed: Guntop Slamdunk The New Black (Mark Yardley & Joanne Scott)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Minor of Breed: Splendak Leads Like a Lady (B K & Y J Shaw)
Junior of Breed: Valgarden Samantha (V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Puppy of Breed: Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Dog CC: Aust Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Sahw)
Minor of Breed: Daxhaus Dangerous Liason (J Meharry/L Dorr/C Armatys)
Junior of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Puppy of Breed: Agwyr Always a Princess (D G Hoyle & A Beecher)
Junior of Breed: Agwyr All About Abraham (D G Hoyle & A Beecher)
Foxhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Dog CC: Aust Ch Mingus Hound Hennessy (Mrs N A O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)
Aust Sup Ch Shelsian Sedona (I & C Spangler / S Sandford)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Countryglen Aussie Fury (Mr Andrew Ziebell)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Countryglen Riding High (Mr Andrew Ziebell)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Vallarity Denver (Imp NZ) (Amanda Smith)
Australian Cattle Dog
BOB & Minor of Breed: Countryglen Aussie Fury (Mr Andrew Ziebell)
Puppy of Breed: Countryglen Riding High (Mr Andrew Ziebell)
Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Dog CC: Aust Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Australian Shepherd
BOB: Wajoma Violet Crumble (Belinda West/Helen Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wajoma Cheque Me Out (Kerry McNamara)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB: Aust Ch Ambajaye The Detailer (Mr Andrew Ziebell)
Bitch CC: Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB & Minor of Breed: Mirribandi Dreams Come True (Kathryn Winton)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Wolfonyx Justice Crew (Richard Clarke / Kerry McNamara)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Cairo (AI) (Kathryn Winton)
Bitch CC & Junior of Breed: Belengere Platinum Blonde (Kathryn Winton)
Border Collie
BOB: Aust & NZ Ch Yarrancoly Shock To The System (T & J Baldwin)
Dog CC: Aust Ch Taerlin Bohemianrhapsody (Mr T & Mrs C Wilcher / Mrs C Mostyn)
Minor of Breed: Cannyben Star Attraction (Kerry McNamara / Robbie Ryan)
Puppy of Breed: Yarrancoly Hot On Ur Trail (T & J Baldwin)
Collie (Rough)
Dog CC: Aust Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Gr Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfonyx Fame N Fortune (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx In the Dark (Richard Clarke)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelsian Sedona (I & C Spangler / S Sandford)
Dog CC & Junior of Breed: Aliste Like My Style (Brennan-Lim/Goodwin)
Swedish Vallhund
BOB & Junior of Breed: Vallarity Denver (Imp NZ) (Amanda Smith)
White Swiss Shepherd Dog
BOB: Aust Ch EternalNike Amando (Imp NZ) (R Clarke & K McNamara)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs S Way (USA)
Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Runner Up in Group & Junior in Group: Akita
Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)
Akita
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)
Bitch CC: Kodo Fortune Cookie (AI) (Imp NZ) (Craig & Malisa Moffat)
Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)
Alaskan Malamute
BOB: Bordalaska One For The Road (Aimee Newbound)
Baby of Breed: Bordalaska Stone Brothers (B & R Sorrell)
Minor of Breed: Bordalaska One For The Road (Aimee Newbound)
Boxer
BOB: Aust Ch Boxvale Rockingupa Storm (I & D Campbell)
Bullmastiff
BOB: Aust Ch Bullalryll William Tell (C M Jenkins)
Baby of Breed: Firebull Grabndapoints (Brie Bell)
Dobermann
Junior of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)
Neapolitan Mastiff
Dog CC: Aust Ch Fairport Manna (K and J Smith)
Rottweiler
Bitch CC: Darkgypsy Adiamond Is For Ever (Cindy Pearce)
Samoyed
Bitch CC: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Schnauzer
BOB: Regenstauf Naughty But Nice (Imp NZ) (Regenstauf Kennels)
Schnauzer (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Minor of Breed: Megaztar Razzle Dazzle (Stacy Kellie & Bernice Tan)
Junior of Breed: Chicabud Pistol Packin Mama (J Windle & J Sharland)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Wolfworx Emiko Etsuko (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Dog CC & Minor of Breed: Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Baby of Breed: Draycan Give It All Youve Got (Draycan Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Tibetan Mastiff
BOB: Chenporewa Hum Heart of Shanti Soul (Kathryn Hay)
Baby of Breed: Shanti Soul Bold On Black Label (Kathryn Hay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)
Aust Ch Paceaway Reflection (Mr Joshua D Grant)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Baby in Group: Shih Tzu
Oeshih The Boys R Back InTown (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique I'm Just Special (Robyn Hawke)
Boston Terrier
Puppy of Breed: Drumsara Special Journey (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Dalmatian
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Reflection (Mr Joshua D Grant)
Dog CC: Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)
German Spitz (Mittel)
Dog CC: Mediaevalage Aussie Pride (Heather Daucik)
Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Magic Myst (Ms Joyce McKenna)
Great Dane
BOB: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Baby of Breed: Quintessa Lunablu (Joyce McKenna)
Junior of Breed: Jazzebella Juz Cruzn (Narelle Reynolds)
Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
Dog CC: Amesen Just So Busy (Caroline Bouffler)
Puppy of Breed: Bao Shi Flash Harry (Imp NZ) (Miss R E Mune)
Poodle (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Pudelicious Apri Coral (Susie Kearnes)
Dog CC: Aust Ch Danrith A New Beginning (James Bennett)
Shih Tzu
Dog CC: Dwynella Man Of Distinction (Imp NZ) (J Meharry / L Dorr / D Dickinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Baby of Breed: Oeshih The Boys R Back InTown (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor of Breed: Tzutique I'm Just Special (Robyn Hawke)
Tibetan Terrier
BOB & Junior of Breed: Cubet Timbuk Tu (Georgie Hampson)
Bitch CC: Aust Ch Sesukan Merrily Blonde Again (Cheryl Ahchee & John Summerville)