Kennel Club of Tasmania (TAS)

Date of Show : 11-Feb-12 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Show: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Baby in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Running Wthscissors (Bustabones Knls)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Scales (NSW)

Best in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Sebastians Law N Order McCoy (Sonya Kantor)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Reynosa Ruby Rose (Mrs Allison Rhodes)
Puppy in Group: Pekingese
Interstar Romeo (J Hellessey)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Hot Property (J Egan & J&J Weekes)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Sebastians Law N Order McCoy (Sonya Kantor)
Bitch CC: Sebastians Law N Order Olivia (Sonya Kantor)
Junior of Breed: Aust Ch Melloway Hot Property (J Egan & J&J Weekes)

Chihuahua (Long Coat)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Reynosa Ruby Rose (Mrs Allison Rhodes)

Havanese
BOB & Puppy of Breed: Darkwilles Macrotous Canino (Imp SWE) (Ellingly Kennels)
Bitch CC: Darkwilles Melichrous Canina (Imp SWE) (Ellingly Kennels)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Berizza In Her Wildest Dreams (Anu K Lummevaara)

Japanese Chin
BOB: Aust Ch Cavsandpaps Dream Weaver (W Baxter)
Bitch CC & Junior of Breed: Alwood Amakazari (W Baxter)
Puppy of Breed: Alwood Empress Michiko (W Baxter)

King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Wilsight Red Mischief (C Rodrigues & S Kantor)

Papillon
Puppy of Breed: Graegill Three Times a Lady (Gillian Thorpe)

Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Puppy of Breed: Interstar Romeo (J Hellessey)

Pomeranian
BOB: Aust Gr Ch Ittybitty Kiss My Muffin (M J & E A Coleman)

Pug
BOB: Aust Ch Obsidion Pieces of Eight (Ben Luxton)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Istada Dejavou Will Meet Again (C A & M S Jones)
Bitch CC & Puppy of Breed: Willjon Little Miss Tiny Tot (C & M Jones)


Group 2 Results

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Supreme Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones You Had Me At Hello (AI) (Bustabones Knls)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sirstaffalot Buckleys or None (Kathryn Clark & Melinda Corney)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Running Wthscissors (Bustabones Knls)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Piperdene Pop Art (Amanda Fox)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Rebbull Black Hawk Down (C Metzger / C & T Phillips)

Bedlington Terrier
Junior of Breed: Aust Ch Piperdene Pop Art (Amanda Fox)

Cairn Terrier
BOB: Ballathie Letsplay (Imp NZ) (K Davies & K Wright)

Irish Terrier
BOB: Maddyroe Cest la Vie (M Muldoon)

Manchester Terrier
BOB: Aust Ch Dixiedaly Gypsy Rose (Ms V M Adams)
Dog CC: Aust Ch Southgate Time Traveller (Ms V M Adams)

Skye Terrier
BOB: Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Supreme Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Bitch CC: Aust Ch Bustabones You Had Me At Hello (AI) (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Sirstaffalot Buckleys or None (Kathryn Clark & Melinda Corney)
Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Running Wthscissors (Bustabones Knls)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Doulton Matinee Idol (E & K Job / A & M Jones)
Runner Up in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Beautelle Time Travla (T & J Skudder / S & J Wraith)
Puppy in Group: Weimaraner
Ghostwind Pips Swan Song (Ghostwind Kennels)
Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind Starlight Express (Ghostwind Knls)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC: Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)
Junior of Breed: Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Doulton Matinee Idol (E & K Job / A & M Jones)
Bitch CC: Doulton Fascination (E & K Job / M & A Jones)

English Springer Spaniel
BOB & Junior of Breed: Jedaka Tell Em Their Dreaming (J Skudder & K Jenkins)
Dog CC: Azucroft Might And Power (E McGinn / C Gangell / R & Y Lauder)
Minor of Breed: Aust Ch Beautelle Time Travla (T & J Skudder / S & J Wraith)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Acewild Hello Annie Oakly (Tina and Ari Karppa)

Golden Retriever
Bitch CC: Aust Ch Kaparla Inthe Winners Circle (Mrs S Batchelor)
Baby of Breed: Heathbrook Dream ALittle Dream (J W & D L Wadsley)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Ch Tanashka Mestermu Darius (S B & I A Quinn)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graebrook Rose Tattoo (Denise Shearing)
Junior of Breed: Aust Ch Bokezu Sweet Sugar Magic (Denise Shearing)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)

Weimaraner
BOB: Can Ch / Aust Ch Rosewin Ghostwindturnuptheheat (Imp CAN) (Ghostwind Knls)
Bitch CC: Aust Ch Ghostwind Believe It Or Not (Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Ghostwind Pips Swan Song (Ghostwind Kennels)
Junior of Breed: Ghostwind Starlight Express (Ghostwind Knls)

Weimaraner (Long-haired)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Ari Karrpa)
Bitch CC: Aust Ch Grausturm The Duchess (I Albion)
Baby of Breed: Aust Ch Grausturm Yasmin Royal (Ingrid Albion)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Scales (NSW)

Minor in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Eukypark Classikcleo (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Dog CC: Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Pharaoh Hound
BOB: Aust Ch Rhodepark Pyramid Of Ice (M Muldoon)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Aust Ch Skiska Finders Keepers (Lacey Wiltshire)

Whippet
Baby of Breed: Ryerson Midnight Oil (L Wiltshire)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Tynycoed Vivien (Marjorie Price)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Black Magic (D D / M J & Mark Watson)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)

Australian Shepherd
BOB: Shadebush Mystere Falcon (Mrs Carol Golding)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Dog CC: Aust Gr Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Puppy of Breed: Khayoz Cort In The Act (Khayoz Kennels)

German Shepherd Dog
Bitch CC: Babanga For You Raise Me Up (K & P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Puli
BOB: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Lurikeen Little Miss Norti (Mrs D Leverington / Miss A Stanton)
Dog CC: Aust Ch Lurikeen Playin Norti Games (Mrs D Leverington / M & J Kaden)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)
Baby of Breed: Kawera Rustic Rambler (Janine Price)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Puppy of Breed: Anbenly Black Magic (D D / M J & Mark Watson)
Baby of Breed: Tynycoed Vivien (Marjorie Price)
Junior of Breed: Tynycoed Lady Luck (Mrs Marjorie Price)



Group 6 Results

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group: Akita
Aust Sup Ch Daykeyne Care Factor Zero (J Hamill / T Walker / T Buckley)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Langnau (S & C Eastley)
Baby in Group: Akita
Ryerson The Legend Continues (J Wiltshire)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Bear With Me (Shannah Joseph / Sue Gray)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)

Akita
BOB: Aust Sup Ch Daykeyne Care Factor Zero (J Hamill / T Walker / T Buckley)
Bitch CC: Aust Ch Daykeyne The Pleasure Is Yours (Tabatha Buckley)
Baby of Breed: Ryerson The Legend Continues (J Wiltshire)

Dobermann
BOB: Aust Ch Bravadobe Brightest Star (C Heaney)
Dog CC: Aust Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Minor of Breed: Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Puppy of Breed: Tornadobe Black Pearl (Imp NZ) (Leanne Smart)

Newfoundland
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Bear With Me (Shannah Joseph / Sue Gray)
Bitch CC: Aust Ch Yesallaw A Pirate Proud Beauty (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Beautasia Dark Commander (N Hughes & J Wallom)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
Minor of Breed: Allerzeit Storms in Africa (R and T McIntosh)

Samoyed
BOB: Aust Ch Kalaska Ugo Girl (Phil & Penny Gaunson / Denise Klaaysen)
Dog CC: Aust Gr Ch Kalaska Bailey of Voyage (Phil & Penny Gaunson / Denise Klaaysen)
Baby of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB: Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
Junior of Breed: Kortierra Dream Spirit (T Heenan / J A Hart)

St Bernard
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Methusela Bakari (G J Hart)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Patricia Scales (NSW)

Best in Group: Shih Tzu
Aust Grd Ch Fortunes Chance Of A Lifetime (Imp THAI) (Gloria & Rachel Davies)
Baby in Group: Toy Poodle
Caratunga Catch Me If You Can (Josie King)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Rogspa Maggie Mae (Ms S Heys)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan You Be The Reason (Gloria Davies)

Dalmatian
Puppy of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)

French Bulldog
BOB: Aust Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Coleisha Dream Lover (MJ & EA Coleman)

Toy Poodle
BOB: Aust Ch Toniri Just Imagine itt (Iris Cartwright)
Baby of Breed: Caratunga Catch Me If You Can (Josie King)

Shar Pei
BOB: Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)
Bitch CC: Aust Gr Ch Miniatura Will Be Charmed (Mr Rodney J Connelly)

Shih Tzu
BOB: Aust Grd Ch Fortunes Chance Of A Lifetime (Imp THAI) (Gloria & Rachel Davies)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan You Be The Reason (Gloria Davies)
Baby of Breed: Tzuyuan Strait From The Heart (G Davies)
Puppy of Breed: Aust Ch Tzuyuan The Power Of One (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB: Boxfeld Adams Pride (S Heys)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogspa Tailor Made (Heather Collet)
Minor of Breed: Aust Ch Rogspa Maggie Mae (Ms S Heys)