Dogs NSW Northern Region (NSW)
Date of Show : 4-May-2012 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Esther Benson (NSW)
Aust Gr Ch Daxhaus Shaded Sunset (J Meharry/L Dorr)
Runner Up in Show: Akita
Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Baby in Show: Shih Tzu
Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr James Camac (VIC)
Aust Sup Ch Maxemil North Pointe (Jenny & Vic Elsley)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Unico Smoke That Angel (Mr A & Mrs K Yardley)
Minor in Group: Pug
Nulkaba Alannah Hill (Mrs S M Chapman)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Maxemil North Pointe (Jenny & Vic Elsley)
Bitch CC: Aust Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)
Baby of Breed: Maxemil Maxximus (Jenny & Vic Elsley)
Minor of Breed: Eireannmada Bewitched (Joy McInnes)
Junior of Breed: Aust Ch Noonameena Dancing Queen (J & Y Faber)
Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Tiroroa Get Smart (Imp NZ) (M A Parker Brien & M Mulhearn)
Havanese
BOB & Minor of Breed: Edelpark Fairground Attraction (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Absolutely Hugo (P Hurst / G Ransom)
Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Unico Smoke That Angel (Mr A & Mrs K Yardley)
Bitch CC & Junior of Breed: Angelini Bells O Paris (M C Mulhearn)
Lowchen
BOB: Aust Ch Paceaway Mon Star (K Harding)
Maltese
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)
Miniature Pinscher
Dog CC & Puppy of Breed: Brandyark FallDogBombsTheMoon (AI) (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Pomeranian
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Here You Come Again (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Dog CC: Aust Ch Neadthav The Grat Dane (IID DEN) (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Pug
Minor of Breed: Nulkaba Alannah Hill (Mrs S M Chapman)
Tibetan Spaniel
BOB & Junior of Breed: Barrajy Hez My Prince (M Mulhearn)
Yorkshire Terrier
BOB & Minor of Breed: Karojenbe All Go Twinkle Toes (M & L Shaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)
Emelpee Im Kryptonite (Angela Hobbs)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Moonbeam (Anita-kaye Malby)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Ice Cold (Anita-kaye Malby)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Emelpee Pyjama Party (Monica Piket)
American Staffordshire Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Avater Taking Flight (AI) (Anita Murray)
Border Terrier
Bitch CC: Borterr Miss Smarty Pants (Mrs C Baker)
Bull Terrier
BOB: Bullyjoss Hollywood Eve (Matthew Steward)
Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Emelpee Im Kryptonite (Angela Hobbs)
Bitch CC & Puppy of Breed: Emelpee Pyjama Party (Monica Piket)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Joelleigh Moonbeam (Anita-kaye Malby)
Bitch CC: Aust Ch Ouwitllemate Twilight (Donna Horne/ Amelia Wheatherhead)
Baby of Breed: Jacknthebox Ice Cold (Anita-kaye Malby)
Puppy of Breed: Ouwitllemate Thunderstruck (Donna Horne/ Amelia Stower)
Junior of Breed: Aust Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
Scottish Terrier
BOB: Aust Ch Argowan Brighde (Anita Bugges)
Sealyham Terrier
Bitch CC: Gillickey Gorgeous Gussy (Margaret Keefe)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB: Aust Ch Saphyr Puttin On The Ritz (Trish & Phil Wall)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (k Snerling & N Worth)
Baby of Breed: Strongstorm Style Is Eternal (K Snerling & L Kavanagh)
Minor of Breed: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
West Highland White Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Premlata Maiden Ashgate Heaven (Michael O'Connell)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)
Aust Ch Martygold Super Hornet (Teresa Anderson)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Its About Time (Dianne Travers & Kate Pradella)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Scolouvalley Edge Of Glory (Ms K Henry)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Enfys Sian (J Hampton / B & B Cornish)
Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Appintiki Hes A Dozer (G & K Bishop / M F Durrington)
Cocker Spaniel
Minor of Breed: Cobalt Sensationin Blue (Sue Bruno)
English Setter
BOB & Minor of Breed: Wysiwyg Shooting for the Stars (Adams/East/Harvey)
Dog CC: Aust Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (A Adams / M Harvey)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Reibey Blue Birds Fly (AI) (R & L Corbett)
Minor of Breed: Aust Ch Deferlee What About Me (R W & L Corbett)
Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Matilda Blue (R W & L Corbett)
Field Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Bitch CC: Aust Ch Silverbirch Jamboree Hytea (John & Rachel Robertson)
German Wirehaired Pointer
Dog CC: Aust Ch Moruada Top Gear (Moruada Kennels)
Puppy of Breed: Kobnko Arna V Eiger (Trish Bond-Beckett)
Golden Retriever
BOB: Aust Ch Martygold Super Hornet (Teresa Anderson)
Baby of Breed: Giltedge Viva La Diva (T Anderson & K Handley)
Irish Setter
BOB: Aust Gr Ch Yarramo Minerva (Tony & Marg Norton)
Dog CC: Aust Gr & NZ Gr Ch Lanascol Kiwi Encounter (Imp NZ) (Tony & Marg Norton)
Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)
Baby of Breed: Bonnsway Its About Time (Dianne Travers & Kate Pradella)
Puppy of Breed: Scolouvalley Edge Of Glory (Ms K Henry)
Junior of Breed: Miandor Double Edged (M Wilbraham & J Anderson)
Lagotto Romagnolo
BOB: Aust Ch Greydove Pasqua Radar (B A McKean)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tartufo Alessia (Bev McKean & Greydove Kennels)
Pointer
BOB: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Dog CC: Aust Sup Ch Chesterhope Life of Bryan (Imp NZ) (Patrik & Sharon Berger)
Puppy of Breed: Calberick Foreign Ambition (Patrik & Sharon Berger)
Junior of Breed: Calberick Stricken By Ambition (AI) (Patrik & Sharon Berger)
Weimaraner
Dog CC: Greywei Smoke N Mirrors (Wayne Carter)
Junior of Breed: Ashlaren Lulu Loves To Limbo (D Hall / E Knox)
Welsh Springer Spaniel
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Enfys Sian (J Hampton / B & B Cornish)
Dog CC: Aust Gr Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)
Aust Gr Ch Daxhaus Shaded Sunset (J Meharry/L Dorr)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Le & Helen Gibson)
Afghan Hound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Le & Helen Gibson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)
Basenji
BOB: Wazazi Diamonds are forever (Tammy Mobley)
Borzoi
BOB: Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Bitch CC: Gleneagle Moment N Memories (AI) (Karen Nott)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Gr Ch Daxhaus Shaded Sunset (J Meharry/L Dorr)
Bitch CC: Aust Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)
Minor of Breed: Sonree She (Mrs Virginia Brown)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Uglee Sir Pepercorn (Lyn Dunn)
Bitch CC: Aust Ch Tarrangower Tangelo (Lyn Dunn)
Foxhound
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Criterion Vikings Silver Fox (B & C Monckton)
Saluki
BOB: Aust Gr Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Baby of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)
Amasterpiece The Bees Knees (Vince And Joyce Muscat)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Trucharm Mad About You (S & K Leslie)
Australian Cattle Dog
BOB: Aust Ch Cooroorah Doin Me Proud (T & K Carlson)
Bitch CC & Minor of Breed: Amasterpiece The Bees Knees (Vince And Joyce Muscat)
Puppy of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Junior of Breed: Amasterpiece Thats what I Am (Vince And Joyce Muscat)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Dog CC: Aust Ch Tegoura King Othmountn ET (Mrs Mandy Sansom)
Minor of Breed: Callicoma Wild Marjoram (Mrs Mandy Sansom)
Puppy of Breed: Callicoma Liquorice (Mandy Sansom)
Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB: Aust Ch Aravan Silver Bell (Mr B & Mrs F Eichmann)
Border Collie
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trucharm Mad About You (S & K Leslie)
Shetland Sheepdog
Minor of Breed: Aliste Like My Style (Brennan-Lim/Goodwin)
Swedish Vallhund
Bitch CC: Dlarah Calling All Angels (Mrs A J Smith)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)
Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Utopialand Isabella (Lan / Starkey)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Akita
BOB: Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Boxer
BOB: Aust Ch Kadence Luv N Me (B & D Lawson)
Dog CC: Fortress Aussie Storm (Imp NZ) (Lawson/Jones)
Minor of Breed: Fortress Aussie Storm (Imp NZ) (Lawson/Jones)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Anmenta Mana Toa (AI) (Andrew & Melissa Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anmenta Silver Fern (AI) (Andrew & Melissa Smith)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Bitch CC: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Rottweiler
BOB: Apollo V Meilj Op Zeven (Imp NDL) (Mr G & Mrs A Ioannidis)
Bitch CC: Vonzennith Tyra (G & A Ioannidis)
Minor of Breed: Abakahn Quinto (G & A Ioannidis)
Schnauzer (Miniature)
Dog CC: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Orienta The Benchmark (Debbie Bexton)
Bitch CC: Aust Ch Orienta Bending The Rulz (D Bexton)
Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Utopialand Isabella (Lan / Starkey)
Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
St Bernard
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Tibetan Mastiff
BOB: Shantisoul Man In The Moon (Kristie Bates and Kathryn Hay)
Bitch CC: Shantisoul pandas lil miss (Kristie Bates)
Puppy of Breed: Shantisoul Krispy Kreme (Kristie Bates)
Junior of Breed: Ayyangadoo Lhakpa-Ri (Imp EST) (Kristie Bates and Kathryn Hay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)
Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare (Ms R Woiwade)
Junior of Breed: Aust Ch Dimadal Kenya Live The Dream RN (Sandra Schrumpf)
French Bulldog
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Great Dane
Baby of Breed: Tanzendane Belverdere (Matthew Steward)
Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Jonja Finders Keepers (Imp NZ) (K Yates & Kate Pinker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kimyata Seeker Lover Keeper (Kate Pinker)
Minor of Breed: Kimyata Playing For Keeps (Kacey Yates)
Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Bienaime Diamond Diva (S & L Darling)
Minor of Breed: Bienaime Cest La Vie (S & L Darling)
Junior of Breed: Wyderon Bienateddy Boy (S & L Darling)
Shih Tzu
Baby of Breed: Aust Ch Loujen Naughty But Nice (J Meharry / L Dorr)
Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan The Power Of One (Gloria Davies)
Tibetan Terrier
BOB & Puppy of Breed: Gengala Hairy Mclary (M Hickie)