Australian Cattle Dog Club of SA Inc (SA)

Date of Show : 7-Jan-12 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Raye B Tassie (SA)

Best in Show: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Statuesque Pumpernickel (Gemcourt Kennels)
Runner Up in Show: Lhasa Apso
Aust Gr Ch & Bul Ch Chic Choix The Partisan (Imp FNL) (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Baby in Show: Tibetan Terrier
Gengala Outlore Ollie (M Hickie)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dakley Abracadabra (Tullacrest Kennels)
Junior in Show: Standard Poodle
Remkyn Doing It For Dad (Margie Nottle-Justice)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Raye B Tassie (SA)

Best in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Statuesque Pumpernickel (Gemcourt Kennels)
Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch X-pected Dine Mites Dovre (Imp NWY) (Bob Douglass)
Junior in Group: Pug
Pandanlamo Roly Pudin NPie (R J & E W Fabrici)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Ch Staplechi Celebrity Starlette (R M Stapleton & J A Nichols)
Dog CC: Staplechi Just The Ticket (R M Stapleton & J A Nichols)

Chinese Crested Dog
BOB: Sherabill Jezabel (Mrs J Brown)
Dog CC: Sherabill Foreign Liason (Julia Brown)
Minor of Breed: Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
Puppy of Breed: Foirfigh Foo Man Choo (R J Brown)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch X-pected Dine Mites Dovre (Imp NWY) (Bob Douglass)

Griffon Bruxellois
BOB: Aust Gr Ch Statuesque Pumpernickel (Gemcourt Kennels)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Berizza Sea O Dreams (Nerida Gontar)
Dog CC & Puppy of Breed: Berizza Tale Of Two Cities (Nerida Gontar)
Junior of Breed: Lamarque Blueberry Hill (Mrs Nerida Gontar)

Pug
BOB: Aust Sup Ch LNL's Sunni's Roly Poly (Imp USA) (E Fabrici)
Bitch CC: Pandanlamo Roly Pudin NPie (R J & E W Fabrici)
Junior of Breed: Pandanlamo Roly Pudin NPie (R J & E W Fabrici)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Annabel Gunn (SA)

Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Whats Brewing (C & A Van Kleeff)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Gumhaven Zoe (Maureen Schutt)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Bobbinray Casta Net (Cathy Kuchel)

American Staffordshire Terrier
BOB: Amayzam BluePrint (G Taylor / S Howlett)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amseraphs American Dream (G Taylor / S Howlett / Amseraphs)

Border Terrier
BOB: Aust Ch Stormvale Borda Swan Song (Mr I & Mrs D Paterson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Roll the Dice (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Stormvale Borda Resolute (Stormvale Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Chanpema Obe Wan Kenobi (Chanpema Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)

Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Maolmhin Bad Romance (Diane Cuthbert)
Bitch CC: Brasshead American Woman (AI) (Brasshead knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Trahern Yankee Doodle Dandy (AI) (Trahern Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Barkinot Billy Thorpe (S Carter & Brasshead Knls)

Miniature Bull Terrier
BOB: Aust Ch Maolmhin Kardashian (Paul & Diane Haseldine)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Natuska Night Gallery (Darrell Sharman & Kerryn Pearson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff Whats Brewing (C & A Van Kleeff)
Minor of Breed: Rockport Truble Brewin (Kay Halston-Wyatt)

Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Cadbury Wispa (Maureen Schutt)
Dog CC: Aust Gr Ch Doubleg Single Malt (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Zoe (Maureen Schutt)
Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Twist and Shout (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bobbinray Casta Net (Cathy Kuchel)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

Best in Group: Pointer
Aust Ch Turnix Sparkling Diamond (D Delaine / J Powell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Flirt With Danger (B Martin)
Baby in Group: Labrador Retriever
Chanpema Valentino Rossi (Chanpema Kennels)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Ostoja Black Caviar (Ostoja Kennels)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Kebarlea Kold Black (Geoff Love/Kerry Hutt)

American Cocker Spaniel
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)
Bitch CC: Azel Cant Believe Im Not Black (John / Valerie and Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB: Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki TC Garde Tangerine (Dizzyki Kennels)
Minor of Breed: Dizzyki TC Garde Laurie (Dizzyki Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki MV Ruby Crushed Velvet (Dizzyki Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB: Aust Ch Sherepoint Kentucky Bluegrass (J & R Bryant)
Dog CC: Aust Ch Kellick Take a Break (J & R Bryant)
Minor of Breed: Skyehave Dare She Goes (Tina Corbell)
Puppy of Breed: Skyehaven Dare Devil Miss (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Catch Me If You Can (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst Who's That Girl (HEIDERST KENNELS)

German Wirehaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ostoja Black Caviar (Ostoja Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Ostoja Quest For Fame (Ostoja Kennels)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Chaleur Valentino (Mrs Ruth Thompson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Aint Seen Nothin Yet TDX (Waldwiese Kennels)
Minor of Breed: Dewmist Highway of Hope (Imp SWD) (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Heiderst Miss Independent (L Jarvis & Heiderst Kennels)
Dog CC: Aust Ch Aceweis Yabba Dabba Doo (Aceweis & Heiderst Kennels)

Irish Setter
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Martinridge Flirt With Danger (B Martin)
Bitch CC: Aust Ch Martinridge Fantasy Art (B & S Martin)

Irish Water Spaniel
BOB: Am Ch & Aust Supreme Ch Whistlestop's Special Agent CD RN CGC (Imp USA) (Bianca / Robyn van Haasteren)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Chanpema Valentino Rossi (Chanpema Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Dazzle N Delight (B Jones)

Pointer
BOB: Aust Ch Turnix Sparkling Diamond (D Delaine / J Powell)
Dog CC: Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
Puppy of Breed: Bellapoint hugo boss (D Delaine)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Ghostwind Tattle Tail (L Jarvis / K O'Malley & Heiderst Kennels)
Dog CC: Aust Ch Waldwiese Ziggy Stardust (AI) TD (Waldwiese Knls)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch Glenfels Finola (AI) (Sarah Baker)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Baby in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Greycroft Tullamore Gypsy King (J & S Lewington)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dakley Abracadabra (Tullacrest Kennels)

Afghan Hound
BOB: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira As Good As Gold (B Ferguson & M Bready-Richards)

Borzoi
BOB: Aust Ch Clovelly Vi Count Victorious (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Dakley Abracadabra (Tullacrest Kennels)

Deerhound
BOB: Aust Ch Glassonby Ionna Athamwih (Mr E Thick)

Greyhound
BOB: Aust Ch Whirlaway Classic BeyondBelief (AI) (Whirlaway Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Brantarby Winter Wonderland (Anne Pirie)

Harrier
Baby of Breed: Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Gr Ch Glenfels Finola (AI) (Sarah Baker)
Dog CC: Aust Gr Ch Greycroft Memphis (Michelle Thomson)
Minor of Breed: Greycroft Tullamore Gypsy King (J & S Lewington)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Jarracada Hunter (Sheryl Polomka)
Baby of Breed: Kushika Match Point (Kushika Kennels)

Whippet
BOB: Aust Sup Ch Arjai Aint Available (Geoff Love / Kerry Hutt)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr M Brown (SA)

Best in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Tullacrest Moulen Rouge (Tullacrest Kennels)
Puppy in Group: Bearded Collie
Peppagrove Shannons Magic (AI) (T T & L J Smith)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Landmaster How Great Though Art (R B & C J Redhead)
Minor of Breed: Rundellrun Aussie Angus (Michael & Fiona Brinkies)

Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Shartooz Stop Thinking (Sarah McInerney)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Ruatha Wave Watcher (T T & L J Smith)
Dog CC: Aust Ch Stylwise Jimmy Eat World (Jessica Buckley)
Puppy of Breed: Peppagrove Shannons Magic (AI) (T T & L J Smith)
Junior of Breed: Peppagrove Shannons Relection (T T & L J Smith)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
BOB & Junior of Breed: Delaroche Carbon Copy (Charmaine Lubrig)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Tullacrest Moulen Rouge (Tullacrest Kennels)
Minor of Breed: Perrioak Dreams Do Come True (Lauren Mitchell)

Bouvier des Flandres
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Beaukene Debonaire Spirit (Mrs K L Hamerton / Mr & Mrs A Cummings)

Briard
BOB: Aust Ch Kaasha Folie Des Grandeurs (AI) (Liz Bennett)

Finnish Lapphund
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Taigakoira Aamuenkeli (C R Whitehead)

German Shepherd Dog
Minor of Breed: Aust Ch Regalshep Eclipse 'A'Z' (Alimanda Kennels)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)

Polish Lowland Sheepdog
BOB: Aust Ch Mirriyuuula Belle Ov Th Ball (Shane Ingram & Angela Spirritt)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Gr Ch Afonwen Run N On Cold (Afonwen Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Afonwen Im Countin Onu (Afonwen Kennels)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group: Schnauzer
Am/Can/NZ/Aust Supreme Ch Wattsons Amstar Denzel (Imp CAN) (Andrew & Marion Kidd)
Runner Up in Group & Junior in Group: Giant Schnauzer
Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Kataku Mystical Guardian (AI) (L & A Martin / Kataku Knls)
Puppy in Group: Rottweiler
Westobri Cidru Yachi (Westobri Kennels)

Akita
BOB: Shokuma Thunderstruck (AI) (D Klingberg & W Osborn)
Baby of Breed: Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Minor of Breed: Kataku Mystical Guardian (AI) (L & A Martin / Kataku Knls)

Boxer
Bitch CC: Aust Ch Phoenix Innocent Eyes (Michelle Mitchell)
Junior of Breed: Aust Ch Brythornrose Shout To The Top (Natalie Williamson, Maxine Carter & Cathy Taylor)

Dobermann
BOB: Aust Gr Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha Jackson)
Dog CC: Aust Ch Bravadobe Peroni (Merl & Ron Summers)
Baby of Breed: Bravadobe Get into the Groove (Mr M / Mrs D / Miss S Jackson and Bravadobe Dobermanns)

Pyrenean Mountain Dog
Baby of Breed: Aust Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB: Aust Gr Ch Westobri Zaja Drum (Jill and Kerryn O'Brien)
Bitch CC & Puppy of Breed: Westobri Cidru Yachi (Westobri Kennels)
Minor of Breed: Alchemy Bride of Chucky (Alchemy Kennels)

Schnauzer
BOB: Am/Can/NZ/Aust Supreme Ch Wattsons Amstar Denzel (Imp CAN) (Andrew & Marion Kidd)
Bitch CC: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)
Minor of Breed: Aust Ch Treuliebe Beautiful Obsession (S P & S K Foote)
Puppy of Breed: Aust Ch Treuliebe Midnight Gambler (S P & S K Foote)

Miniature Schnauzer
BOB & Puppy of Breed: Loughrobn Conquest March (Robyn Myers)

Giant Schnauzer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)

Shiba Inu
BOB: Aust Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)

Siberian Husky
BOB: Aust Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Dog CC: Aust Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)

St Bernard
BOB: Courmayeur's Zlatan (Imp) (J & M Ross)


Group 7 Results

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)

Best in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch & Bul Ch Chic Choix The Partisan (Imp FNL) (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Runner Up in Group & Junior in Group: Standard Poodle
Remkyn Doing It For Dad (Margie Nottle-Justice)
Baby in Group: Tibetan Terrier
Gengala Outlore Ollie (M Hickie)

British Bulldog
BOB: Aust Gr Ch Bullyack Thriller (M & B Ackland)
Bitch CC: Aust Ch Kervilees Worth The Wait (G F J & P Cattell)
Baby of Breed: Bullbabe Rockabilly rock (G F J & P Cattell)
Minor of Breed: Llemmegs Hobtops Gold Nugget (Ms J Dahlgren)

Lhasa Apso
BOB: Aust Gr Ch & Bul Ch Chic Choix The Partisan (Imp FNL) (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Bitch CC: Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)

Standard Poodle
BOB & Junior of Breed: Remkyn Doing It For Dad (Margie Nottle-Justice)

Toy Poodle
BOB & Junior of Breed: Sauvage The Full Monty (R Brown)

Shar Pei
Baby of Breed: Aust Ch Rollsalong Artic Storm (Wally & Jacqui Walloscheck)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Gengala Outlore Ollie (M Hickie)