Royal Agricultural Society of Tasmania (TAS)
Date of Show : 6-Apr-2013 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr William Gunter (NSW)
Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Open in Show: Tibetan Spaniel
Aust Ch Aztlon Shiraz (Imp NZ) (Georgie Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)
Aust Ch Aztlon Shiraz (Imp NZ) (Georgie Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Little Miss Tiny Tot (C & M Jones)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Yellow Gold (Noelene Watson)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)
Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Intermediate of Breed: Aust Ch Balickera Meileia (J Hellessey)
Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha If I Could Only Sing (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coleisha Mylittle Muffin Layla (M J & E A Coleman)
Baby of Breed: Aust Ch Coleisha Candy Top Performance (M J & E A Coleman)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aztlon Shiraz (Imp NZ) (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Champayne Selebration (Georgie Smith)
Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willjon Little Miss Tiny Tot (C & M Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Willjon Mr Exclusive (C & M Jones)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr William Gunter (NSW)
Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & Open in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Gypsy Rose (Val Adams)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)
Junior in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB & Junior of Breed: Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iona Living End (Helen Walker)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Gypsy Rose (Val Adams)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Bruce Lee (Val Adams)
Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones You Had Me At Hello (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)
Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Junior of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)
Aust Ch Acewild Calamity Jane (Maree & Jade Pledger)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Inquisitor (Maree & Jade Pledger)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Erinveine Expert Witness (Dunfriar Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acewild Calamity Jane (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Acewild Inquisitor (Maree & Jade Pledger)
Golden Retriever
Junior of Breed: Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Tassie Treasure (Seriousgrey Kennels)
Intermediate of Breed: Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Take The Lead (Seriousgrey Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr William Gunter (NSW)
Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Nabihah The Human Warrior (L Wiltshire)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Ryerson Midnight Fantasy (L Wiltshire)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Briarmist Brindabella (Mr M & Mrs S Evans / Mr J & Mrs L Black)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Stardayne Th Flying Scotsman (Marlene Kelly)
Irish Wolfhound
Baby of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rhodepark Pyramid Of Ice (M Muldoon)
Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryerson Midnight Fantasy (L Wiltshire)
Baby of Breed: Parnew All That I Am (M Prouse/G Parry)
Puppy of Breed: Aust Ch Nabihah The Human Warrior (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Baby in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Bootique (Mr K & Mrs P Eaves-Tennant)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kla Simply Nvme (Dee-anne McCarthy)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kla Simply Nvme (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)
R/UP BOB & Junior of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Auldbrig Hellofaplacetob HT (Salena & Craig Jones)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Sierra Gold (Karraine Kennels)
Puppy of Breed: Karraine Bootique (Mr K & Mrs P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karraine Bootscootin (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)
Welsh Corgi (Pembroke)
Junior of Breed: Vanharon Wishes Granted (Mrs Carole Vaughan)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Gunter (NSW)
Aust Ch Boroniahil Alpha Centauri (Mr / Mrs J & Miss S Teniswood)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)
Junior in Group: Boxer
Omarella Sexy and I know It (Kelly Smith)
Open in Group: St Bernard
Aust Ch Coonara Spectacular I Am (M & V Burn)
Akita
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Ryerson Kickitup anotch (AI) (J Wiltshire)
Boxer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Omarella I like It like That (Kelly Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Omarella Sexy and I know It (Kelly Smith)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)
Samoyed
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Puppy of Breed: Classicana Eye for Style (Lesley Eaton)
St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Alpha Centauri (Mr / Mrs J & Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coonara Spectacular I Am (M & V Burn)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr William Gunter (NSW)
Poodiful Master Blaster (Peter Haas)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)
Junior in Group: Dalmatian
Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
State Bred in Group: Dalmatian
Sarasota Little Houdini (Alison Tabrett)
Open in Group: Keeshond
Aust Ch Keez I C U Watchin Me (Syd & Shirley Munton)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sarasota Little Houdini (Alison Tabrett)
Baby of Breed: Johgra Material Girl (Joshua Grant & Ali Tabrett)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keez I C U Watchin Me (Syd & Shirley Munton)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Montaires Magic Mick (Peter Haas)
Baby of Breed: Poodiful Master Blaster (Peter Haas)
Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brillig Archy Bold (J R Moore)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brillig Theodore (J R Moore)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rogspa Tailor Made (Heather Collet)
Junior of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)