Redcliffe A H & I Society Inc (QLD)
Date of Show : 28-Jun-2013 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Margaret Webber (QLD) (Total Entry : 347)
Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Runner Up in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Gremaric Cruze Control (Greg Richens)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Clayco High Mtn Hells Bells (Mangan/Mills)
Junior in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Dance Parti (L Castle)
Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 68)
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Baby in Group: Havanese
Cubet Pedro Dido (Grahame Neave)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Dare To Dream (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahleyvale Walk The Line (Carol A Yates)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bramvers Abner (Imp JPN) (H E J Bright)
R/UP BOB & Junior of Breed: Bramver's Power Of Love At Toyopet (Imp JPN) (H E J Bright)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)
R/UP BOB & Minor of Breed: Hashki Krunchie Munchie (Grahame Neave)
Bitch CC: Elmparle Just A Dash (Mrs Meghan Boole)
Baby of Breed: Cubet Pedro Dido (Grahame Neave)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Cobweb (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Maltese
Baby of Breed: Aust Ch Schneewichen White Affair (Cathy Davies)
Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Papunique Go Ahead Make My Day (Mrs J A Moy)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Junior of Breed: Roseswain Pixie Willow (Janine Moy)
Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Step Aside Boys (Patricia Smith)
R/UP BOB: Aust Ch Ormalu Get In Step Boys (Patricia Smith)
Baby of Breed: Glenroyal Takes Tu Tu Tango (Patricia Smith)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Dare To Dream (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shadowvale Jad Bal Ja (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 33)
Jr Cz/Mold/Mon/Bulg/Balk & Aust Ch Cento Euri-Escot (Imp CZ Rep) (C Moore & R Mallinder)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco High Mtn Hells Bells (Mangan/Mills)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brebel Too Hot To Handle (A Davies & C Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xanthorrhoea Finnish Behind Me (A Davies)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Clayco High Mtn Hells Bells (Mangan/Mills)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicyds Destinys Child (Jason / Nadia & Jenni Attridge / Kimberley Azzopardi & Nick Luke)
Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jr Cz/Mold/Mon/Bulg/Balk & Aust Ch Cento Euri-Escot (Imp CZ Rep) (C Moore & R Mallinder)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dassin Bessie Bunter (C Moore & R Mallinder)
Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mererid Who's ya Daddy (Mererid Sealyham)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 60)
Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Minor in Group: Irish Setter
Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward and Jacque Pollitt)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Catraz Mastermind (Carmel Vierow & Jeanine Briese-Marshall)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint Uptown Dancer (Heather Reynolds)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Xena Warrior Queen (Ann-Marie Boyd)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood (Susan Brown)
Golden Retriever
Baby of Breed: Shogold Queen O Diamonds (Mrs Sherry Jewell)
Minor of Breed: Montego Mustang Sally (Darren Grimes)
Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tintookie Gallipoli Hero (Linda Bennett)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Annabelle (P C & R Stringfellow)
R/UP BOB & Junior of Breed: Shadowvale Spiral Dancer (P / C & R Stringfellow)
Dog CC & Minor of Breed: Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward and Jacque Pollitt)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Catraz Mastermind (Carmel Vierow & Jeanine Briese-Marshall)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost Weis Cracker (B Quinlan)
Baby of Breed: Greyghost Black Magic (Bev Quinlan)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Liane Horne (QLD) (Group Entry : 40)
Swe / Fin & Aust Ch Jacosta Flight of the Phoenix (Imp SWE) (Mr H Greensill & Mrs U Greenwood)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Uglee Sir Pepercorn (Lyn Dunn)
Baby in Group: Beagle
Orobay In Rhythm (Rhonda Telfer)
Minor in Group: Whippet
Shalique Noble Kitty (A Richards)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Valgarden Mastermind (V Bowden)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Fin & Aust Ch Jacosta Flight of the Phoenix (Imp SWE) (Mr H Greensill & Mrs U Greenwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)
Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Orobay Black Caviar (Rhonda Telfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Jane Millar)
Baby of Breed: Orobay In Rhythm (Rhonda Telfer)
Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meldham Dont Stop Me Now (S Bennett & B Green)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valgarden Samantha (V Bowden)
Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Rabows Peck Of Pickled Peppers (Imp USA) (Val Bowden)
Minor of Breed: Tarralyn Kool Chance (B K & Y J Shaw)
Junior of Breed: Aust Ch Splendak Leads Like a Lady (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
R/UP BOB & Minor of Breed: Valgarden Masterpiece (V Bowden)
Puppy of Breed: Valgarden Mastermind (V Bowden)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uglee Sir Pepercorn (Lyn Dunn)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Bound For Glory (J Harnett & K Dorr)
Baby of Breed: Rickaby Dare to Dream (Jacky Harnett & Kaye Dorr)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bondestin Im To Sexy (A Cooney & C West)
Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Crister Kur (Rana Spencer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Crister Shikari (Colin Palise)
Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shalique Noble Kitty (A Richards)
R/UP BOB: Piaffe Melancholia (Ulla Greenwood)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 65)
Aust Sup Ch Gremaric Cruze Control (Greg Richens)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Baby in Group: Australian Kelpie
Auskel Kiwi King at Oatland (Imp NZ) (Mrs D Kent)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Highclere Absolootlee Cool (Cecilie Kemp)
Australian Cattle Dog
R/UP BOB & Bitch CC: Tirlta Wasting Light (K Williamson)
Australian Kelpie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amakosi Bush Man (Mrs D Kent)
Baby of Breed: Auskel Kiwi King at Oatland (Imp NZ) (Mrs D Kent)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirribandi Fancy That (Kathryn Winton)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Mirribandi Guinevere (Kathryn Winton)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gremaric Cruze Control (Greg Richens)
Baby of Breed: Wynnlake Bachelor Boy (Wynnlake Kennels)
Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bruinshire Dax Downunderat Paganelf (Imp NZ) (Mitchell J / Mrs S White)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kazjs Ever After (Mrs M L Faux)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Highclere Absolootlee Cool (Cecilie Kemp)
Baby of Breed: Trenwyth To BeSure (Sue Paige)
Minor of Breed: Trenwyth My Fair Lady (Sue Paige)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy French Encounter (L C & R A Seare)
Bitch CC: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)
Old English Sheepdog
Aust Bred of Breed: Waloes Heaven Scent (R & K Nelligan)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 49)
Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
Baby in Group: Rottweiler
Ubersein Flash Back (AI) (John King / Ray Scells and Louise Russell)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ikons One last Kiss (Imp NZ) (S & T Yiannou)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Abwaj Guarda Lovely Lady (A D & J A Best)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackcombe The Patriot (J King & R Scells)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khingsahl Stop N Stare (John King & Ray Scells)
Baby of Breed: Ubersein Flash Back (AI) (John King / Ray Scells and Louise Russell)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 32)
Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xtreme Impact (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Minor in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Royal Flush (Keith & Kylie Blanch)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Syide Satin Slippers (Mrs Barbara A Winch)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Dance Parti (L Castle)
Intermediate in Group: French Bulldog
Kiangsi Nero Sardonyx (P & B Clark)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Exaltare Suspicious Minds (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Drumsara Special Journey (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karslemaine Kim Kardashian (Cindy Elliott)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherae Jazz Man In Black (Miss J Elms)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaboo Royal Flush (Keith & Kylie Blanch)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Xtreme Impact (Paul Gough & Tamarin Chandler)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Xclusive Ticket (Paul Gough & Tamarin Chandler)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kiangsi Nero Sardonyx (P & B Clark)
Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jazzebella Juz Cruzn (Narelle Reynolds)
R/UP BOB & Minor of Breed: Divadanes Memphis Rain (Mrs B Hawkings)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Syide Satin Slippers (Mrs Barbara A Winch)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Dance Parti (L Castle)
Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Divine Diva (P Morgan)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Haggai Peroxide Blonde (Miss J A McRobie)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)