Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 2-Aug-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Maurice Le Cussan (NSW) (Total Entry : 335)
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Junior in Show: Neapolitan Mastiff
Magnufi Heralina (Lorene Cantarella)
Intermediate in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 52)
Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)
Junior in Group: Pomeranian
Pomteddy Mr Wunderfull (Tracey Waters)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Go Smooth Operator (M R & L C Shaw)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cavalierlove Pollys Pride (Sue Donahue & Bob Boyce)
Bitch CC: Anoveve The Dutchess (Ms E Cairney)
Aust Bred of Breed: Cavalierlove Pollys Pleasure (Sue Donahue)
Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)
Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Heavens Keeper (Mrs M Atkinson)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pomteddy Mr Wunderfull (Tracey Waters)
Pug
R/UP BOB & Bitch CC: Nulkaba Carla Zampatti (Kathy Gill)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Go Smooth Operator (M R & L C Shaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 61)
Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
Minor in Group: Skye Terrier
Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ironklad Excuse My French (K Oseckas)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Untamed (Kerrie Miller)
R/UP BOB & Minor of Breed: Upinair Set Th World On Fire (Kerrie Miller)
Dog CC & Puppy of Breed: Upinair Rapid Fire (Kerrie Miller)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spalas Nobodiesdarlingbutmine (R & M Cooper)
Dog CC & Puppy of Breed: Ashjay Fly the Fenix (Julie Griffiths/Wendy Moody)
Minor of Breed: Ashjay Taylors Mine (David Griffiths)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB: Aust Ch Southstock Kidd Dynomite (Ms C Rea)
Baby of Breed: Joden Firewalker (AI) (N Curran & M McCoy)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)
Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 43)
Aust Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)
Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Cocker Spaniel
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Bolwarra Drummer Boy (Jenny and Roy Hughes)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
R/UP BOB & Minor of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Open of Breed: Aust & NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank/Fiona Dempster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shiningdawn Tranquil Star (G & L Jeffery)
Dog CC & Minor of Breed: BlueBreeze Wind Swept (AI) (G & L Jeffery)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P & P McIntyre / P Smith)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 50)
Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Baby in Group: Whippet
Zandeena Rain Drops On Roses (M Fox / T Keyte & M Flemming)
Puppy in Group: Basenji
Zandeena Little Black Dress (Megan Flemming & Troy Keyte)
Junior in Group: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Afghan Hound
Minor of Breed: Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)
Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zandeena Little Black Dress (Megan Flemming & Troy Keyte)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Junior of Breed: Aust Ch Dowjac Osi Golden Queen in the Night (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)
Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Duzzie Pretty Tuff (Megan Flemming)
Baby of Breed: Willgaret Singin Inth Rain (Warren & Brenda Solomon)
Puppy of Breed: Orobay Triumphant Melody (W & B Solomon)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briala Frank N Fearless (Linda Stevens)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zyzemup Kitty Forman (Kerry M Beckhaus)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zyzemup Mr Kool Kat (Kerry M Beckhaus)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Creena Master Murphy Wright (Peter & Joan Wright)
Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Dodging Knives (Kerrie Miller)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kysaridge Ceezu Solar Gold (Helen Mosslar)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kysaridge Ceezu Athena Gold (H Mosslar)
Saluki
Baby of Breed: Kiabe Halim (Samantha Minors)
Whippet
Baby of Breed: Zandeena Rain Drops On Roses (M Fox / T Keyte & M Flemming)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Maurice Le Cussan (NSW) (Group Entry : 65)
Aust Ch Kellagem Show Me The Money (W W & M Morgan)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Welbeblue Shes A Gem (S Nicholas)
Junior in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Lace (Jennifer Block)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Welbeblue Shes A Gem (S Nicholas)
Aust Bred of Breed: Nuwarra Diamond Dust (Sue & Ian Ford)
Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Australian Shepherd
Baby of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuscamada Looking Atcha (J Williams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)
Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kellagem Show Me The Money (W W & M Morgan)
R/UP BOB & Minor of Breed: Dalheath Johnny Come Lately (A J Cowin / M Rockey)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Red Spirit (Yvette Rolfe & Kelly Minors)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Flirt With A Skirt (Y Rolfe & K Minors)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Babanga Mr Anderson (P & K York)
Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Scintilli Lace (Jennifer Block)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Maurice Le Cussan (NSW) (Group Entry : 35)
Magnufi Heralina (Lorene Cantarella)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Magnufi Heralina (Lorene Cantarella)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)
Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 29)
Am & Aust Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
Minor in Group: French Bulldog
Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sprintaway Chief Cheroke (Louanne & Mat Donald)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sprintaway Shakiera (Louanne & Mathew Donald)
Puppy of Breed: Sprintaway Sioux Chief (L & M Donald)
Junior of Breed: Paceaway Red Poppy (L & M Donald)
Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Sabari (Louanne & Mat Donald)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)
Japanese Spitz
Puppy of Breed: Coleisha My Tassie Warrior (Pat Blattman)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Couture & Sharbelle's Atomic Bomb (Imp USA) (Jennifer Dally)
Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)