Goulburn Dog Training & Kennel Club (NSW)
Date of Show : 2-Nov-2014 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Rev Colin Seymour (NSW) (Total Entry : 452)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Baby in Show: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Minor in Show: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Comeon Kiss Me (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)
Junior in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Intermediate in Show: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Aust Bred in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)
Baby SweepStakes - 1st Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Collie (Rough)
Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Piccino Unchained Melody (Maureen Friend/ S & M Reeve)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Julie Gotch (NSW) (Group Entry : 59)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Baby in Group: Pekingese
Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Minor in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Comeon Kiss Me (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)
Puppy in Group: Pug
Gupalsziv Sweet Calendar Girl (Jennifer Weber)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Affenpinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elcavel Bohemian Rose (Mrs K A Rolfe)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelzarki Comeon Kiss Me (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Triscadec Cast A Spell (B G Riddell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tzani Rhoda Dendron (K Bell)
Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oleala Galeano (P Hoole / K Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oleala Glamazon (P Hoole / K Jensen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piccino Unchained Melody (Maureen Friend/ S & M Reeve)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lowenhart Tastes SoSweet (Miss I Horne)
Minor of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)
Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
Pekingese
Baby of Breed: Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gupalsziv Cois Light Back Home (AI) (Jennifer Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gupalsziv Sweet Calendar Girl (Jennifer Weber)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW) (Group Entry : 64)
Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Heaven Sent (R Price & N Newett)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Castlebar Lucky Star (AI) (E & L Birkeland)
Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Stirling Wild Side Eclipse (Imp USA) (Susan Jolly)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Portizon The Ban Dido (Rachel Harrison)
R/UP BOB & Res Dog CC: Nikar Strike Force Delta Blue (Karen Sloane)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nikar New Begining (Karen Sloane)
Baby of Breed: Amvantage Stripes N Stars (Jason & Stephanie Montero - Lopez)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troopa Ohorrieglen (Mr T & Mrs D Fenton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Atrigema Defy The Odds (Michelle Cook)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ecirp Heaven Sent (R Price & N Newett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Surfy Chick (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Dog CC: Aust Ch Kelston/jr Sobegood (Lorraine Freund)
Baby of Breed: Covejack Tyler Wright (Jayne Hawkins)
Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Castlebar Lucky Star (AI) (E & L Birkeland)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
West Highland White Terrier
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (Max and Agnes Martin)
Puppy of Breed: Balarishnan Margo (Max and Agnes Martin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Julie Gotch (NSW) (Group Entry : 71)
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Perfect Doll (M & A Martin)
Baby in Group: Pointer
Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Rosherville Escape Route (AI) (Mrs L Brown)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosherville Escape Route (AI) (Mrs L Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)
German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silvagun Missy Higgins (Silvagun Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)
German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Intermediate of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)
Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahtan Spy Who Loved Med (Eileen Zuchetti)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graebrook Dublin Rogue (Lara Sedgmen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hanafor Iver Flickwych (Lara Sedgmen)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Slievemish Winta InDubln (Anneliese Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Slievemish Moonshine Marcella (Anneliese Riley)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M & A Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M & A Martin)
Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarlorise Jessica Dotti (Silvagun Pointers)
Baby of Breed: Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW) (Group Entry : 59)
Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Puppy in Group: Basset Hound
Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Dowjac Chopins Concerto (S J Dowell & J A Vandenberg)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dowjac Ello Poppet (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Dowjac Chopins Concerto (S J Dowell & J A Vandenberg)
Minor of Breed: Earlingford La La Loopsy (Imp NZ) (John Bink)
Puppy of Breed: Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)
Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)
Whippet
Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Red Emperor (Denni Maxwell)
Minor of Breed: Ariahgrove Parti All Night (Rhonda Dearnaley)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW) (Group Entry : 67)
Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (J Buckley & M Bettis)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot (Imp NZ) (Stephanie Betts)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lanbart Captain America (Hessenberger / Oakey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ukulunga Can't Be Tamed At Lanbart (Imp NZ) (T Hessenberger)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (J Buckley & M Bettis)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Weedram Puttin On The Ritz (Ms F Philp)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Weedram The Swedish Affaire (Ms F Philp)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Collie (Rough)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Fabian Cancellara (Mr A & Mrs L Leslie)
Baby of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caleebra Armani Acqua (J Johnson/ S Chouffot & G Brassington)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Pamakay Hercules (Mrs J Delriego)
Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxdale Federico (Ms Carolyn McLean)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Foxdale Centurion Paulus (Ms Carolyn McLean)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus CCD RA (P M Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wigelbears Sweet Painted Lady (K R & P M Ellis)
Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 71)
Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Minor in Group: Rottweiler
Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Junior in Group: Mastiff
Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Peter Docherty)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kitsune Playin With Fire (Imp UK) (Itabass Kennels)
Res Dog CC: Tawhiao Ace Impacto (Rosalyn)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullsrkool Spirit Of The Bush (E & L Birkeland)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mastdoch Unlucky For Some (Peter Docherty)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shelridge Washington (M Rogers)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Pyrenean Mountain Dog
Neuter BOB: Aust Neut Ch Espinay Arrens (Gary Howley)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Nrca Ch & Aust Ch Leistunghund Tarrazzle ET (Barry Denson & Lee Fletcher)
Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Amitabha Gunna Getcha Good (AI) (J Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW) (Group Entry : 61)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Baby of Breed: Whytewood Quite A Star Cleo (K Britten & M Morrissey)
Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mannerking Morning Star (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Baby (Bitch) of Breed: Mannerking I Believe In Magic (Debbie King)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yes I'm Brown at Whitout (Imp NZ) (W E & E Jellyman / S Kearnes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pudelicious Destin En Rouge (Susie Kearnes)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Tibetan Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)