Newcastle Toy & All Breeds Dog Club (NSW)
Date of Show : 6-Sep-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Jennifer Egan (SA) (Total Entry : 406)
Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
Runner Up in Show: Pug
Aust Ch Kabova I've Got The Magic (J Williams)
Baby in Show: Pug
Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Minor in Show: Italian Greyhound
Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Puppy in Show: Beagle
Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Intermediate in Show: Keeshond
Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Hushan Louis Vitton (B & Mrs J Payne)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Old English Sheepdog
Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA) (Group Entry : 95)
Aust Ch Kabova I've Got The Magic (J Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Baby in Group: Pug
Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Minor in Group: Italian Greyhound
Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Mrs T & Mr D Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinefield Sweeter Than Candy (Mrs T & Mr D Baker)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ceellen Fire Fly (N Nade & L Hennessey)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Zeltica San Faborini (Mrs J Holcombe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Aust Bred of Breed: Merseyport Lady Madonna (Miss Amanda Goodall)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)
Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)
Italian Greyhound
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Berizza Black Sails At Sunset (Anu K Lummevaara)
Minor of Breed: Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch YaramanLodge Hot Gossip (Barbara Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Baby of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Minor of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)
Junior of Breed: Minelphi Across the Sea (E G Cross)
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
Papillon
Puppy of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)
Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chimere Thewickedwitch (Mrs Sandra McMahon)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova I've Got The Magic (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova View From Th Top (J Williams & B Sorensen)
Baby of Breed: Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Koairley Sweet Intoxication (Ms W/ Miss A & Miss R Goodall)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 57)
Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Minor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Saphyr New Beginnings (Margaret Gray)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Mills & Knight)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rydarra Son of Devils (AI) (Jodi Carter)
Baby of Breed: Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Mills & Knight)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Baby (Dog) of Breed: Lizneb Built To Last (Liz Nelson)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Saphyr New Beginnings (Margaret Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saphyr Solaris Leo (Iain Bradbeer)
Junior of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongstorm Podium Dancer (K Snerling & L Kavanagh)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW) (Group Entry : 54)
Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby in Group: Golden Retriever
Dykinta Rush Assured (Wendy Atkins)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Lady in Red (Robynne Woolcock)
Puppy in Group: Golden Retriever
Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Intermediate in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)
Chesapeake Bay Retriever
Minor of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (R Holtkamp)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ryangaye Reason T Sing (Amanda Boulatsakos)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Dream (Rebecca Pandelis)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Boxcrest Absolute Imposter (Rebecca Pandelis)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Bitch CC & Minor of Breed: Rosherville Lady in Red (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Jamandess BigBlock Bear (Robynne Woolcock)
Baby (Bitch) of Breed: Jamandess Duchess (Robynne Woocock)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Azucroft Dressed In Black (Robynne Woolcock)
Golden Retriever
Baby of Breed: Dykinta Rush Assured (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P McIntyre / P Smith)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aliasa Little Miss Rainbow (Aliasa Labradors)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silverstream High Five (Cherilyne Blackman)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Silverstream Touch of Cosmos (Cherilyne Blackman)
Minor of Breed: Silverstream Classic Moon (C Blackman)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Silverstream Fantasy (Cherilyne Blackman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Notte Ragazza Italiana (C & S Moss)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA) (Group Entry : 41)
Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Wildfyre (Dr Marilyn Karaman)
Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Rave On Buddy (Karen Smith)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Midaka Jersey Girl (Karen Smith)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Zsa (Barry Meyers)
Baby of Breed: Meydak Dance With The Tsars (D G Hoyle & A Beecher)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tischamingo Red Cadeaux (J & F Walker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Who Shot Thebarman (J & F Walker)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rickaby French Lace (D Tidey)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Good Morning Vietnam (Miss T Hall & Mr C Tidey)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: HuntingRidge Rather B Rabbitin (Di Brennan)
Baby of Breed: Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)
Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA) (Group Entry : 56)
Durnstein Glitz N Glamour (Mrs F M McAdam)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Ausvarg Dixie (R & F Holtkamp)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avonpark Master Mariner (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)
Baby of Breed: Amasterpiece From Head to Toe (Vince & Joyce Muscat / Sue Ford)
Australian Shepherd
Aust Bred of Breed: Sarbinma Chokerrerouge Ccd Rn (D Whyburn)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (K Holtkamp / L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausvarg Dixie (R & F Holtkamp)
Junior of Breed: Aust Ch Ausvarg Coco Chanel (R & F Holtkamp)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Durnstein Glitz N Glamour (Mrs F M McAdam)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandaff Highland Treasure (AI) (J Morris/J Stapleton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW) (Group Entry : 51)
Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Wildchief (S Presland)
Baby in Group: Shiba Inu
Darshiva Grand Adventur (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Chalariz Summer Storm (Mrs C & Ms J Chalkiotis)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Ch Darshiva Grand Design (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wildchief (S Presland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bulpendragon Be Good Spirit (Britt Clapson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bulpendragon A Time To Shine (Britt Clapson)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy of Breed: Aust Ch Engelhuette Do What U Do (Imp NZ) (Mrs H Rymer and Mrs J Perry)
Junior of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels / I & S Geddes-Cook)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Darksupreme Heavenly (Renae Campbell)
Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asus Mazurska Rapsodia (Imp POL) (Notte Kennels)
Samoyed
Baby of Breed: Aust Ch Apolar Girl Hit Ya Hallelujah (Julie Wales & Tennille Akkouche)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Apolar Lady Marmalade (Rachael Baker)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowstar Gaara No Tessaiga Tesssaiga (Imp ITY) (M Kearney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darshiva Karma Bites Back (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Baby of Breed: Darshiva Grand Adventur (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Design (Michele Kearney / Col & Ros Seare)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chalariz Summer Storm (Mrs C & Ms J Chalkiotis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Susan Foster (SA) (Group Entry : 52)
Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)
Baby in Group: French Bulldog
Hushan Louis Vitton (B & Mrs J Payne)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Spec Agent Kensi Blye (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Intermediate in Group: Keeshond
Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood Without A Doubt (Mrs Vikki Tyler)
Dalmatian
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
French Bulldog
Baby of Breed: Hushan Louis Vitton (B & Mrs J Payne)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vonleenard Paddington Bear (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Fin Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Puppy of Breed: Zaland Spec Agent Kensi Blye (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: AUST Gr Ch Pitaya (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Birote (AI) (Jacqi Dinis)