Albury & Border Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 1-Nov-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)
Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boldera Lady Penelope (Judy Cox)
Minor in Show: Bouvier des Flandres
Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Paint It Black CCD RN TD (Mr W Darnley)
Open in Show: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Baby SweepStakes - 1st Place: Border Terrier
Edenside Final Call (P & S Collins)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Kahnhond Southern Saphire (David & Denise Wall)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Kahnhond Visual Impact (David & Denise Wall)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bouvier des Flandres
Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)
Veteran SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Aust Ch Aursauver Air Force One (David Griffin)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)
Mystique C My Bare Derriere (R & M Clancy)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Kimissa Likwid Gold (R & M Clancy)
Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mystique C My Bare Derriere (R & M Clancy)
Papillon
Bitch CC & Junior of Breed: Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)
Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Baby in Group: Border Terrier
Edenside Final Call (P & S Collins)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Triplefun Our Destiny (J & V Morriss / R Price)
Airedale Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingalou Krown of Diamonds (Maree & Geoff Carroll)
Border Terrier
Baby of Breed: Edenside Final Call (P & S Collins)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Triplefun Our Destiny (J & V Morriss / R Price)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shannawonna Julian Fellowes (Ruth Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Unlucky For Some (Ruth Elkner)
Manchester Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Dixiedaly Savvy Gal RN (Janet Palmer)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)
Aust Ch Reibey Paint It Black CCD RN TD (Mr W Darnley)
Runner Up in Group & Open in Group: German Wirehaired Pointer
Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ez Goes (M J & F L Park)
Minor in Group: Pointer
Abtei Must Be An Angel (Krikka Kennels)
Puppy in Group: Pointer
Abtei Playing With My heart (Krikka Kennels)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)
Cocker Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Elspan Elegantly Captured (Janna Wayenberg)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reibey Paint It Black CCD RN TD (Mr W Darnley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra What A Doozie (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Ez Goes (M J & F L Park)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Claddagh's Dual Citizen At Hirsch (Imp USA) (Catherine Ryan)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morningmyst Bright Star TDX (Mrs Sue Keane)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Martygold Bollinger (Mrs Coleen Stirton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch Goldnymph Annysia RN (Mr R W Tester & Mrs F Wilson)
Labrador Retriever
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Terracarol Jadon (Coolavin Kennel)
Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abtei Must Be An Angel (Krikka Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Abtei Playing With My heart (Krikka Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)
Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boldera Lady Penelope (Judy Cox)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust/ NZ & Jr Pl Ch Janusz von der Burg Litermont (Imp) (Coolavin Kennel)
Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Selkris Midsomer Knight (L & K Brown)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boldera Touch of Magic (Judy Cox)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sonderbar Danny Boy (Judy Cox)
Baby of Breed: Boldera Lady Penelope (Judy Cox)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/ NZ & Jr Pl Ch Janusz von der Burg Litermont (Imp) (Coolavin Kennel)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinshasa Kiss My Brass (Coolavin Kennel)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA AD JD ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
Minor in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Junior in Group: Bearded Collie
Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Killara Asteria TD CD RN (Robert Butler)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Astabron SE Its All About Jazz (B Durran)
Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA AD JD ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Killara Asteria TD CD RN (Robert Butler)
Puppy of Breed: Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Stobar Halina CDX RAE TDX (Robert Butler)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)
Snowsteeds Against All Odds (E'vette Levett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Thief Of Hearts (Jan Reeves)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Black Beauty (Brooke/ Halliday & Badman)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Denise Hocking)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snowsteeds Against All Odds (E'vette Levett)
Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Don't Give Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry Black Beauty (Brooke/ Halliday & Badman)
Junior of Breed: Boxberry Cast Away (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)
Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Thief Of Hearts (Jan Reeves)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Runner Up in Group & Junior in Group: British Bulldog
Tamad Sickem Rex (M Smith)
Baby in Group: Keeshond
Kahnhond Southern Saphire (David & Denise Wall)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tamad Sickem Rex (M Smith)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coastdal flirty in Florence (Wayne Ferris)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kahnhond City Of Angels (David & Denise Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Southern Saphire (David & Denise Wall)
Baby (Dog) of Breed: Kahnhond Visual Impact (David & Denise Wall)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)
Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beltzu Plantagenent Lass (B Heersema)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Beltzu Catch A Falling Star (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)