Gladstone Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 29-Mar-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Lyndall Black (NSW) (Total Entry : 259)
Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
Runner Up in Show & Junior in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders And Mr G Munro)
Minor in Show: Pointer
Tyeanbo Risky Business (Eales/Munro/Reid)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Loana Raven Heart Breaker (AI) (Michelle Russo)
Aust Bred in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)
Open in Show: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Baby SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup As The Cro Flies (Melanie Marks)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Lyndall Black (NSW) (Group Entry : 55)
Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders And Mr G Munro)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Jaroma Lady Arabella (Imp UK) (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Res Dog CC & Junior of Breed: Marcavan From Russia With Love (Lyn Dunne)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders And Mr G Munro)
Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Goodvibes Dance To The Rhythm (J & W Stewart-Cook)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & W Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaroma Lady Arabella (Imp UK) (Mr W & Ms J Stewart-Cook)
Baby of Breed: Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)
Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorea Twinings Tea (Taryn Jones)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tooshay Sparks May Fly (Taryn Jones)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Audax N Fidelis (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lolworth Dian Shi Chengjin (W & M Winter / T Waters)
Baby of Breed: Aust Ch Hostwill Madee (W S & M H Winter / T Waters)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr William Godfrey (SA) (Group Entry : 31)
Keighly Kate (K N & J A Hort)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Gemra Reign Of Fire (P Abbott)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Crazy Diamond (M Marks)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Gemra Special Quest (P Abbott)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Kupala Kreate Astir (S & G McAdam)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kupala Knorti But Nice (Sharon & Guy McAdam)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Keighly Kate (K N & J A Hort)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Keighly Joseph Alexander (K N & J A Hort)
Res Bitch CC: Aust Ch Keighly Amelia Joy (K N & J A Hort)
Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Regenstauf Fan The Fire (K & T Ninnes / H L Winter)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gemra Special Quest (P Abbott)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Staffdup Crazy Diamond (M Marks)
Baby of Breed: Gemra Reign Of Fire (P Abbott)
Baby (Dog) of Breed: Staffdup As The Cro Flies (Melanie Marks)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lyndall Black (NSW) (Group Entry : 47)
Chesterhope Brand New Day (Imp NZ) (Diane O'Neill & Tony Eales)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Canobi Sweet Talking Candyman (L Allen & L Watts)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wintoppi Paris Belle (Gail Reilly)
Minor in Group: Pointer
Tyeanbo Risky Business (Eales/Munro/Reid)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tahgaen Benchmark (P Boyd & G Reynolds)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Mikelli Hollywood Agent (AI) (Maurie and Sue Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wintoppi Sheez Miss Chief (Mrs G Reilly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Otterly Devoted to U (Maurie and Sue Fisher)
Baby of Breed: Wintoppi Paris Belle (Gail Reilly)
Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Brand New Day (Imp NZ) (Diane O'Neill & Tony Eales)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyeanbo Risky Business (Eales/Munro/Reid)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canobi Sweet Talking Candyman (L Allen & L Watts)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr William Godfrey (SA) (Group Entry : 19)
Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
Baby in Group: Whippet
Jual Allure (Miss L A King)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Adbesare Khi Different Song (AI) (Miss S Wheatley)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Philbrook Devils Dance (J Brookes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adbesare Khi Different Song (AI) (Miss S Wheatley)
Baby of Breed: Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jorjee Amisty New Moon Risin (Daryl & Cheryl Brookes)
Baby of Breed: Jual Allure (Miss L A King)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr William Godfrey (SA) (Group Entry : 43)
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Hortonpark Kings Ransom (J Brown)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Fortunate Son (A L & C A Keong)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Gr Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Mr RC Darcy (J N Whitehead)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Stockaway Blue Meg (J N Whitehead)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Australian Shepherd
Baby of Breed: Chamshep Beauty N Bling (Gail Reilly)
Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keamaree Kreating History (J Armatys)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Keamaree Klassique (J Armatys)
Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Tuchntime (Leigh Hinricks)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hortonpark Kings Ransom (J Brown)
Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris & Nelda Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell I Wont Back Down (Andrew & Carol Keong)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Minor of Breed: Sidwell Fortunate Son (A L & C A Keong)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr William Godfrey (SA) (Group Entry : 23)
Aust Sup Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shokuma Cover Girl (Heather Gibson / D Klingberg / W Osborn)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Icepaws Heavenly Inspiration (Ms L Boulton)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Lyndall Black (NSW) (Group Entry : 41)
Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Loana Raven Heart Breaker (AI) (Michelle Russo)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Lord of The Ring (Mrs L Niemann & Mrs B Balaam)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)
Open in Group: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Drumsara Keep The Faith (Mrs M J Stewart)
British Bulldog
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mattbridge Maggie May (Imp NZ) (J & T Cumner)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch RegalChow Sheba at Majestuex (J & T Cumner)
French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Ferrari Dreamin (Mrs N Weedon & Mr D Swift)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Baby of Breed: Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hawkesmill Artistic Vision (John Jones)
Lhasa Apso
Baby of Breed: Aust Ch Sengkila Dakini Dancer (A J & F Paterson)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Sherrie Coombes)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Loana Raven Heart Breaker (AI) (Michelle Russo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Artizan Songbird (AI) (Mrs M K Russo)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silkyelk Romantic Encounter (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Rain and Dance (Debra Randall)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale U Son Ova Gun (Barbara Balaam)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Lord of The Ring (Mrs L Niemann & Mrs B Balaam)