Noosa A H & I Society Inc (QLD)
Date of Show : 9-Sep-2016 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Rhonda Lane (QLD) (Total Entry : 264)
Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Baby in Show: Labrador Retriever
Wintoppi Hunkof Hollywood (AI) (Mrs G Reilly)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)
Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD) (Group Entry : 52)
Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group: Affenpinscher
Aust Ch Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Baby in Group: Pomeranian
Jordysong Standing Ovation (Mrs V Spiteri)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Zoe Zimmer (Bell/ Mills & Norman)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Just A Princess (Kerry McNamara)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bramver's Bravery Man (Imp JPN) (H E J Bright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Jaja Istas Warrior (Mrs J M Mannell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaja Francesca (J M Mannell)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Supakadu Gunadoo Magic (Mrs C A Anderson)
Baby of Breed: Jaja Kid Curry (Mrs J Mannell)
Junior of Breed: Supakadu Magic Marvin (Mrs C A Anderson)
Intermediate (Dog) of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kristy's Pride Bloody Sunday (Imp NL) (Mrs J M Mannell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jaja Inca Queen (Mrs J M Mannell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Supakadu Cheza Lady (Mrs C A Anderson)
Baby of Breed: Jaja Kanti Kimi (J M Mannell)
Minor of Breed: Jaja Inca Warrior (Mrs J M Mannell)
Intermediate of Breed: Supakadu Lulu Chic (Mrs C A Anderson)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman, Tim Mills & Kerry Bell)
Minor of Breed: Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)
Puppy of Breed: Aust Ch Tzani Zoe Zimmer (Bell/ Mills & Norman)
Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Glamour Gal (Mrs J A Moy)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Blue Zircon (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Da Da Boom (Mrs J A Moy)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Wildest Dreams (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Jordysong Standing Ovation (Mrs V Spiteri)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Ines Dawes (QLD) (Group Entry : 44)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Mustangjax Perfect Storm (D & K Fitzgerald)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)
Baby of Breed: Mustangjax Perfect Storm (D & K Fitzgerald)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nudimah Rising Son (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Nudimah Siah Sunshine (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Charbon Rising Knight (C E & J F Chambers)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zyzeal Rebel of the Knight (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Baby of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Baby (Dog) of Breed: Maceltic Torin Griffyns Legacy (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Ines Dawes (QLD) (Group Entry : 46)
Myshalair Made For Mischief (Ms H J Yeates)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wintoppi Hunkof Hollywood (AI) (Mrs G Reilly)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)
Aust Bred in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Wispan Bellisima (R L Flynn)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Myshalair Made For Mischief (Ms H J Yeates)
Baby of Breed: Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Hawksdale My Secret Surprise (Ms D & Miss J Creagh)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Tealpoint The Magician (Heather Reynolds)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kenoz Roknroze Star Bright (AI) (Laura Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Solasdas Field O Charms (Mrs J A Moy)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Blonde On Blonde (AI) (Mrs J H McLaurin)
Baby of Breed: Wintoppi Hunkof Hollywood (AI) (Mrs G Reilly)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Bellisima (R L Flynn)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Ines Dawes (QLD) (Group Entry : 29)
Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Tianze Black Ice (AI) (Jacky Harnett)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tianze Black Ice (AI) (Jacky Harnett)
Junior of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)
Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sashayaway Valentine Del Rose (S Bennett & B Green)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Splendak Midsomer Whispers (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD) (Group Entry : 27)
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Minor in Group: Australian Shepherd
Maisilva Solar Flare (AI) (Grant Braithwaite & D Puttock)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Austrax In Your Honour (Kath Williamson)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi Dust Bunny (S K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Austrax In Your Honour (Kath Williamson)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Australian Shepherd
Minor of Breed: Maisilva Solar Flare (AI) (Grant Braithwaite & D Puttock)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Izalab Cotton Candy (Mrs Leigh Hinricks)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD) (Group Entry : 35)
Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Nellabah At My Bec And Call (Janet Goodwin)
Junior in Group: Boxer
Onlyskyhigh Feelin Cagey (Liza Mclaughlin)
Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Willow Royale (Lynda Campbell)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Annakpok Isis (Narelle Adams)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karleken Burning Desire (Annette Harder)
Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Onlyskyhigh Feelin Cagey (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Saturnbrook Koora Kruger (L Tarver)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abakahn Quantro (Deborah Rodgers)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Willow Royale (Lynda Campbell)
Baby of Breed: Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Munchener Misty Moonshado (Yvonne Hopf)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)
Baby of Breed: Nellabah At My Bec And Call (Janet Goodwin)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD) (Group Entry : 31)
Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)
Runner Up in Group: French Bulldog
LeFergo Thor in Tou (Dr A & Dr L Ferguson)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Wazky Myrcella (K Ritter)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Puppy in Group: Boston Terrier
Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Britishpride Snow White (A & L Bearne / K Todd / S Hurford)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Dalillu Gratiano (K Murray & K Maker)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: LeFergo Thor in Tou (Dr A & Dr L Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mcboxa Quarter Mile I Own U (Liza Mclaughlin)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Willitoft Hot In The City (AI) (Jools Ruddle)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Myflair Voo Doo Devil In Black (B G & P M Barton)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Baby of Breed: Wazky Myrcella (K Ritter)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)