Burnett Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 18-Mar-2017 (Saturday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Daryl Brookes (QLD)
Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Kalaska Dearly Beloved (K O'Riley)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)
Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)
Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Puppy in Group: Pomeranian
DreamForever Undercover Parti (Penny Driver)
Papillon
BOB, Best Dog & Open of Breed: Papunique Stamp of Approval (K & K Hembrow)
Pekingese
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)
Pomeranian
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Dreamforever Twist Of Toffee (Penny Driver)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: DreamForever Undercover Parti (Penny Driver)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Tanya Hill (QLD)
Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust, Ch Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Jack Russell Terrier
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust, Ch Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)
West Highland White Terrier
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Tanya Hill (QLD)
Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Baby in Group: Weimaraner
Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Cant Resist Bling (Denise Burke)
Brittany
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Resist Bling (Denise Burke)
Junior of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
English Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Ozdezign Dancez With Glitz (Debbie Adamson)
Gordon Setter
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Hungarian Vizsla
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Lagotto Romagnolo
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Il Granaio Dei Malatesta Ciambella Romagnolo (Imp) (Trish Wyllie)
Weimaraner
Baby of Breed: Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Anthea Adamopoulos (QLD)
Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Junior in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Basenji
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Foxhound
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Whippet
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Best Dog & Junior of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Daryl Brookes (QLD)
Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Australian Kelpie
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Maremma Sheepdog
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Scintilli Tommaso (Robyn Thompson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Daryl Brookes (QLD)
Aust Ch Kalaska Dearly Beloved (K O'Riley)
Baby in Group: Boxer
Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Trivale Shiningphoenix (M Smith & G Keown)
Bernese Mountain Dog
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Trivale Shining Stella (M Smith & G Keown)
R/UP BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Trivale Shiningphoenix (M Smith & G Keown)
Boxer
Baby of Breed: Aust Ch Mcboxa Whole Lota Staunch (Liza Mclaughlin)
Baby (Bitch) of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Rottweiler
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Rottgems Yasrah Epic (Elizabeth Keating)
Reserve Dog & Aust Bred of Breed: Vandajet Codename Diesel (Tyson Miletic)
Baby of Breed: Von Zennith Karmen (Ms K E Jehu-Miletic)
Samoyed
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Dearly Beloved (K O'Riley)
R/UP BOB, Res Dog & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalaska Purple Rain (Klaaysen / Beard / O'Reily)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)
Liammars Greatest Love Of All (Mrs J Hellessey & Miss A L Moore)
Runner Up in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb / Laurie Edwards)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Mcboxa Quarter Mile I Own U (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
British Bulldog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb / Laurie Edwards)
Dalmatian
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Quarter Mile I Own U (Liza Mclaughlin)
Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
Shih Tzu
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Liammars Greatest Love Of All (Mrs J Hellessey & Miss A L Moore)