Trundle P & A Society (NSW)
Date of Show : 16-Aug-2017 (Wednesday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Hilary Pedersen (NSW)
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby in Show: Shiba Inu
Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Puppy in Show: Afghan Hound
Calahorra Queens Ransom (S A & W Slatyer)
Junior in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Open in Show: French Bulldog
Aust Ch Senarabull Miss Claire (Senthil Arunachalam)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Portuguese Water Dog
Articpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Braycharm Pandora (Ms Amanda Bray)
Puppy SweepStakes - 1st Place: German Shepherd Dog
Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Flat Coated Retriever
Hawksdale Classic Blacq (Ms G L Holmes)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Allen Mae (VIC)
Aust Ch Kabova Mad Max (Roz Wilson & Gail Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway Black Star (R R Duffy)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Caperway Black Star (R R Duffy)
Aust Bred of Breed: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)
English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Sasndash Marcjacob (Mr R W & Mrs R A Murdoch)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uk Ch Marquant The Lover (Imp UK) (Diana Norman)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Essential (Maureen Friend)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Mazkara (F E L Darling)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Mad Max (Roz Wilson & Gail Smith)
Puppy of Breed: Maskerade Chanel (Roz Wilson & Gail Smith)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)
Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Lachlanpark Man Oh Man (S G Underwood)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Terrifique (R & K A Price)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ecirp Fantastique (R & K A Price)
Minor of Breed: Ecirp Terrifique (R & K A Price)
Puppy of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Aust Bred of Breed: Ecirp Tribute to Grenpark (R & K Price)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Baby of Breed: Lachlanpark Man Oh Man (S G Underwood)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Braycharm Supernatural (Ms Amanda Bray)
Baby in Group: Golden Retriever
GoldMartini Pandoras Box (GoldMartini Kennels)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Paint the Town (AI) (Mr E/ M & A Borg)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada California Crystal (Mrs S H Wright)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Chesapeake Bay Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Braycharm Supernatural (Ms Amanda Bray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Bitch CC: Aust Ch Braycharm Kindred Spirit (Ms Amanda Bray)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheeyl Coyte)
Baby of Breed: Braycharm Pandora (Ms Amanda Bray)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silvaspring Paint the Town (AI) (Mr E/ M & A Borg)
Flat Coated Retriever
R/UP BOB & Res Dog CC: Hawksdale Classic Blacq (Ms G L Holmes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)
Baby of Breed: Blacqlabel Firstedition (Ms G L Holmes)
German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada California Crystal (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: GoldMartini Im Addicted To You (GoldMartini Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: GoldMartini Whole Lotta Rosie (GoldMartini Kennels)
Baby of Breed: GoldMartini Pandoras Box (GoldMartini Kennels)
Puppy of Breed: GoldMartini Get Off My Kloud (GoldMartini Kennels)
Junior of Breed: Wysiwyg Incredible Story (GoldMartini Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch GoldMartini Say It Like It Is (GoldMartini Kennels)
Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)
Aust Ch Kerrypark Lady Of The Night (J & K McMahon)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Gr Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Puppy in Group: Afghan Hound
Calahorra Queens Ransom (S A & W Slatyer)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Kerrypark Song for Q (John & Kerrie McMahon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Calahorra Queens Ransom (S A & W Slatyer)
Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup / Dual Ch (T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) TSD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Howard Showers TDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kerrypark Lady Of The Night (J & K McMahon)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kerrypark Song for Q (John & Kerrie McMahon)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)
Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Junior in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Ima Sweet Talker (Nicole Pearson)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark & Glenys Armstrong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark & Glenys Armstrong)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Junior of Breed: Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Langtry Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) RN CCD (Carol Domsalla)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)
German Shepherd Dog
Dog CC & Puppy of Breed: Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Baby of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Ima Sweet Talker (Nicole Pearson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile Beams of Light (Mr R H & V J Hutton)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Baby of Breed: Bojojamile Bit of a Doll (Mr R H & V J Hutton)
Minor of Breed: Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Carridene Mr Mayhem (Imp NZ) (Mrs M Cusack)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Bullmastiff
Minor of Breed: Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Carridene Sugar Pie (Imp NZ) (M Cusack)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Carridene Mr Mayhem (Imp NZ) (Mrs M Cusack)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Duchess (C & R Foster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Barney Buoy (C & R Foster)
Baby of Breed: Articpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ubersein Pistols At Dawn (Jules Freeman & Louise Russel)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Airebis I Love Cookies N Cream (Mrs J / Mr G & Miss K Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Airebis Rendezvous at Midnight (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Kaname Chidori (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Puppy of Breed: Arcticpalace Runnin Goddess (Craig & Robyn Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)
Aust Ch Senarabull Miss Claire (Senthil Arunachalam)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Baby in Group: Dalmatian
Adstaff This Is How We Roll (AI) (Mstr W D P Booth)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred On The Catwalk (Frieda Clifton)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) (Master W D P Booth)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) (Master W D P Booth)
Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Trudals Absolutely Fabulous ET (S & B Barr)
Baby of Breed: Adstaff This Is How We Roll (AI) (Mstr W D P Booth)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Senarabull Miss Claire (Senthil Arunachalam)
Minor of Breed: Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)
Junior of Breed: Chicchien Freyja (D Beacock)
German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nueboree Abbieroad (L J & R J McCahon)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
Junior of Breed: Aust Ch Nueboree Mozart (Y Rolfe / R & L Mc Cahon)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Danefred On The Catwalk (Frieda Clifton)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)