Beenleigh Show Society (QLD)
Date of Show : 16-Sep-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Glenda Goller (QLD) (Total Entry : 316)
Aust Ch Alamoana Enchantress (Ritter / Westren)
Runner Up in Show & Junior in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey , John Best)
Baby in Show: Siberian Husky
Icepower Checkmate (D L Byles)
Puppy in Show: Chinese Crested Dog
Sherabill Nohair To Be Seen (Sheree Richards)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch/Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Terrier
Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)
Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Icepower Checkmate (D L Byles)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Ravensnite Sno More Cash (Alecia Ugrinic)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 61)
Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Nohair To Be Seen (Sheree Richards)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Alemarlodge Hold My Head High (Rachel Whiteman)
Junior in Group: Pug
Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Noonameena Zali Zali (J & Y Faber)
Puppy of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch JenniChis Big Boss Man (Jennifer McKell)
Res Bitch CC: Aust Ch Tarquila Singing The Blues (Jennifer McKell)
Baby of Breed: JenniChis Stand By Me DD (Jennifer McKell)
Junior of Breed: JenniChis Tiffanys Legacy (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Res Bitch CC: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherabill Nohair To Be Seen (Sheree Richards)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antrimlodge Leilani (Rachel Whiteman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antrimlodge Diamond Jim (Rachel Whiteman)
Baby of Breed: Alemarlodge Hold My Head High (Rachel Whiteman)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Felispatas A Touch Of Attitude (Susan Cronshaw)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quinvale MoneyPenny (Catherine Walker)
Baby of Breed: Roseswain AslanTheLion (Madison Hall)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Roseswain Blacksails Vane (Katrina Hall)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Calbar A Little Black Witch (B J & N J Houldsworth)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karojenbe The Actress (M R & L C Shaw)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 40)
Aust Sup & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Tiara In Vogue (C E & J F Chambers)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Triplefun Axel (C E & J F Chambers)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Casmara/JR Beau Monde (Fran Kinnear)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)
Runner Up Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Shelbywhite Hail Caesar (M Wood & H Clark)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchend Wee Plum Dinger (Mr C Clarke)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)
Bitch CC & Junior of Breed: Sunfox Mary Gold (John Conroy)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Casmara/JR Beau Monde (Fran Kinnear)
Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Beau Brummel (Fran Kinnear)
Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)
Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pickaxe Man Behind The Mask (A Freeman)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Bitch CC & Minor of Breed: Nudimah Tiara In Vogue (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Minor of Breed: Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shelbywhite Hail Caesar (M Wood & H Clark)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 58)
Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Sno More Cash (Alecia Ugrinic)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Pooley)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Intermediate in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CD (Margaret Wedgwood)
Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CD (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenarda Navajo Princess (Margaret Wedgwood)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB and Dog CC: Ravensnite No More Bux (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC: Braycharm Status Quo (J Tobler/A Bray)
Baby of Breed: Ravensnite Sno More Cash (Alecia Ugrinic)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzenhund Moonlite Xpress ET (Dr Ann-Marie Boyd)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Pooley)
Junior of Breed: Aust Ch Whistlewire Riesling Star (Leanne Pooley)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby of Breed: Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB and Dog CC: Cueunaich Missouri (C & A Pearen)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Tenarda Go Geronimo (Ms Margaret Wedgwood)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox & Mrs Amy Page)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 41)
Aust Sup Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Monarch (M Davidson & L Dunn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Ch FCh LCM Eljadran Halasha (D T Bowman)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Ma Belle Amie (AI) (J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Dog CC & Puppy of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)
Minor of Breed: Valgarden Chit Chat (Miss V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Valgarden Touch of Kiwi (D W Moran & Rev L R Neighbour)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fayrewyre Monarch (M Davidson & L Dunn)
Res Dog CC: Aust Ch Fayrewyre Celtic Warrior (M Davidson & L Dunn)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Baby of Breed: Shasdin Wiry Seal Of Approval (AI) (J & T McDonald)
Saluki
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ch FCh LCM Eljadran Halasha (D T Bowman)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 34)
Aust Ch/Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
Minor in Group: Collie (Rough)
Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Cooroorah Fancy Freya (Mrs S J Maddison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
Minor of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Lochburn Spilt Da Beans (Imp NZ) (Angela Findlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)
Bitch CC & Puppy of Breed: Fairenvy Fudge Im Precious (Angela Findlay)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Castastar Gemeka (Mandy Doyle)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fax Mission Impossible (Catherine Walker)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Puli
Puppy of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (M & K Stone / S Huebner & P Kelly)
Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 37)
Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey , John Best)
Baby in Group: Siberian Husky
Icepower Checkmate (D L Byles)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poldara Abracadabra (Mrs S Wilson)
Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey , John Best)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Icepower Empire Rose (D L Byles)
Baby of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 45)
Aust Ch Alamoana Enchantress (Ritter / Westren)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mattbridge The Ruthless (Imp NZ) (Tricia Cumner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darjoce Stellabration (AI) (Margaret Halliday)
Dalmatian
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Abiaan Primadonna Girl (AI) (Ben McWatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emorette Eadee Ma Mere (AI) (Ben McWatt)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mityangu One And Only (Mr G & Mrs M Robinson / Mr B McWatt)
Great Dane
Baby of Breed: Riesenhaft The Chill Factor (AI) (Nicole Brandon)
Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alamoana Enchantress (Ritter / Westren)
Res Bitch CC: Aust Ch Silkyelk Turkish Tequila (Carolyne A Collin)
Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)