Albury & Border Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 5-Nov-2017 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Rhonda Ralphs (NSW)
Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Field Spaniel
Meadowbriar Aussie Sheila (Mr J & Mrs R Robertson)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Karyme Zensational (Gail Ransom)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Like A Sunrise (Leisl Wood)
Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kango Kosmik Comet (G Inifer)
Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Xxplosive (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Berizza Like A Sunrise (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Belloiggy Callisto Uno (Miss F Gilbert)
Res Bitch CC: Belloiggy Best Kept Secret (Fiona Gilbert)
Intermediate of Breed: Belloiggy Rosabella (Miss Fiona Gilbert)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)
Pug
Bitch CC & Puppy of Breed: Prettipaws Warrior Princess (Janene Poynton)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)
Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Puppy in Group: Irish Terrier
Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Junior in Group: Manchester Terrier
Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)
American Staffordshire Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amseraphs Ina League Of Herown (AI) (D Heath / R Moss & K Taylor)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Arkspirit Enchanted Devil (M E Harvey)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochrin Midnight in Lucca (Gary Perks)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Dog CC: Aust Ch Dixiedaly Son Of A Gun (L J Saxton)
Res Dog CC: Aust Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)
Open of Breed: Aust Ch Mimbre Gold Medallist (Imp UK) (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)
Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Up N Up (M J & F L Park)
Puppy in Group: Field Spaniel
Fieldspan picture perfect (R & W Stobbie)
Junior in Group: Field Spaniel
Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Neut Ch Robmond Recolection (Mrs C & Mr J Webster)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Junior of Breed: Belcroft Jurney To The Far Side (D & M Bellamy)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)
Baby of Breed: Rowemaris catch me if you can (R & W Stobbie)
Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shevington Ovrlks Marly (Ms J Poynton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fieldspan picture perfect (R & W Stobbie)
Baby of Breed: Meadowbriar Aussie Sheila (Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection (Mrs C & Mr J Webster)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra See K And Find (C & B Walter)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Sweet Georgia Brown (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Up N Up (M J & F L Park)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Aust Bred of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)
Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Julie Spittal)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Junior of Breed: Willgaret Dubbledeelite (Warren & Brenda Solomon)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Julie Spittal)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)
Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Cater)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Armahani Jade Jylha (N Brown & J Lincoln)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (K Erlewein)
Baby of Breed: Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Cater)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)
Collie (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nauglamir New Sensation (Tracy McClellan)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Armahani Jade Jylha (N Brown & J Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (M Hopgood & R Wanders)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kanekara Magic Moments JC (Miss M A Ferabend)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hillmagic Kricket (M Hopgood & R Wanders)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Baby in Group: Boxer
Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Puppy in Group: St Bernard
Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Durhamdogues Kahlessi (AI) (Richard Healey)
Open in Group: Boxer
Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Minor of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darseadogues Royal Rumble (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB & Bitch CC: Derseadogues Theatre of Magic (Mrs D & Mr S Moran)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Durhamdogues Kahlessi (AI) (Richard Healey)
Baby of Breed: Durhamdogues Make My Day (Richard Healey)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
Res Bitch CC: Coonara Remember Sunday (Paul & Kris Willingham)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) (K Pinker)
Baby in Group: French Bulldog
Bullecourt Blessed Peace (Angela McInnes)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot I paint a picture (Melissa Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bullecourt Au Champ D Honneur (Angela McInnes)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Baby of Breed: Bullecourt Blessed Peace (Angela McInnes)
Baby (Bitch) of Breed: Bullecourt Beer Sheba (Angela McInnes)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) (K Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Patome Heavens On Fire (AI) (K Pinker)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)