Burnett Kennel Club (QLD)

Date of Show : 18-Mar-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stephanie Rickard (VIC)   (Total Entry : 390)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Show: Akita
Kaisho Glory Bee At Kodo (C & M Moffat (Kaisho Akitas))
State Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
Aust Bred in Show: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Moonglade Stepping Up (K L Peek)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Pug
Saxten Miss Attitude (Mrs M D and Ms W M Burgess)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Pondaroza True Colours (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bowalier Got The Magic In Me (J Ireland / A Eales / A Reid)
Res Dog CC & Minor of Breed: Hollinglen Whisper No Secrets (J Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Cupids Beau (Mrs D Jacques)

Lowchen
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Baby of Breed: Paceaway Prada (R Speers)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Three Wishes (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Saxten Miss Attitude (Mrs M D and Ms W M Burgess)
Res Dog CC: Saxten Star Gazer (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova reign of fire (Mrs J Williams)
Open of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Uru Jr Ch Arg Jr Ch The Crew Pulpo Negro (Imp ARG) (K L Peek)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Minor in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Shazam (M Lee)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)
Runner Up Neuter in Group: Glen of Imaal Terrier
Aust Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kjong Polar Queen (AI) (Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Shazam (M Lee)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
State Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)

Glen of Imaal Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upyrkilt Rogue (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Uru Jr Ch Arg Jr Ch The Crew Pulpo Negro (Imp ARG) (K L Peek)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Runner Up in Group & Junior in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Baby in Group: Bracco Italiano
Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)
Puppy in Group: Pointer
Calberick Dream To Dream (Patrik & Sharon Berger)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)

English Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waratah Gunners Mate (Jasinta Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Waratah easter hoping mad (Jasinta Chapman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Laskelsa Rising Star (AI) (Maurie & Sue Fisher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wintoppi Hunkof Hollywood (AI) (Mrs G Reilly)
Bitch CC & Puppy of Breed: Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Wintoppi Hollywood Diva (AI) (Mrs G Reilly)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calberick Dream To Dream (Patrik & Sharon Berger)
Minor of Breed: Calberick Playing With Fire (Elise Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC) (Group Entry : 58)

Best in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Marmatia GS Hurricane Kane (AI) (Mrs Russell & Mrs Fejer)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust & Neut Ch Nikrus Special Finale (Mrs C Benson)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Basenji
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nikrus Special Finale (Mrs C Benson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ammidan FYI Barnsley (Katlynn Bradder-Denning)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)
Baby of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Baby of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
Baby (Dog) of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Baby of Breed: Marmatia GS Hurricane Kane (AI) (Mrs Russell & Mrs Fejer)
Junior (Dog) of Breed: Starridge Nulli Secondus (AI) (Lucy Besnard & Lee Hunt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Naadirah Jezabelle (AI) (D T Bowman)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ochaye When Majic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)

Border Collie
Bitch CC & Puppy of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Theldaroy Quite Anacheeva (AI) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Seigen Murphys Law (Judith & Irene Hayton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfonyx Montana S Miracle (Richard Clarke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch LaGuardia Heart of a Goddess HIT RN (Mrs A M Cunningham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Volscaro Summer Thunder (Judith & Irene Hayton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Damonte Forever A Legend (AI) HT (Judith & Irene Hayton)
Baby of Breed: Wolfonyx Black Magic (R Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby of Breed: Ottaba Ewemai Think Imadreama (Mrs A Cassidy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Baby of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Cuuchin Black Tower (Rebecca Wilson)
Baby of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Rottweiler
Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)
Puppy in Group: Samoyed
Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)
State Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Amitabha Gimli (B & P Dickson)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaisho Glory Bee At Kodo (C & M Moffat (Kaisho Akitas))

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trivale Shiningphoenix (M Smith & G Keown)

Boxer
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kudirka Lilmis Murdanova (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dukory When Doves Cry (Miss T A McDougall)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Bitch CC & Minor of Breed: Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lemark Zest In Life at Upyrkilt (Imp RUS) (C Jeffries)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Allsaint Indiana Floyd Jones (AI) (Mrs B Gorring)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Amitabha Gimli (B & P Dickson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak American Showgirl (AI) (S & L Arrowsmith)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
Minor in Group: Lhasa Apso
Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Open in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Sarasota Sarabande JC ET (Michelle Little)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Sarasota Sarabande JC ET (Michelle Little)

French Bulldog
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meralla Nina Bella Rina (Vicki Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Intermediate of Breed: A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak American Showgirl (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Res Bitch CC: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ayzsa Queens Starr Boy (AI) (Darcy Stratford)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Peintedby Kahlo (AI) (Darcy Stratford)