Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

Date of Show : 27-May-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Nicole Lane (NSW)   (Total Entry : 477)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Ravensnite Coz Im Happy (Alecia Ugrinic)
Puppy in Show: Beagle
Orobay Mysterious Magic (Miss R Telfer)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Saw)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Baby SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Shawthing Ace Of Spades (Vicki Shaw)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Whippet
Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Beagle
Orobay Mysterious Magic (Miss R Telfer)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bracco Italiano
Higait Amos (Sue Bruno)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Runner Up in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
State Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dapsen A Class Above (D L Petersen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Morganlea Arwen in Thistledown (Miss Kasia Feldman)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hollinglen Whisper No Secrets (J Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alemarlodge VooDoo Magic (Rachel Whiteman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Leilani (Rachel Whiteman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)
Baby of Breed: Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Baby of Breed: Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
Baby of Breed: Hollywoof Goes To Wonderland (Ebony Russell)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Star Boi (AI) (J Williams)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Little Ms Cant Be Wrong (R Holtkamp)
Junior of Breed: Kabova reign of fire (Mrs J Williams)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Ellanora (Bernadette Rafferty)
Baby of Breed: Skybee Errol Fynn (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aurora of the Floating Garden (Imp POL) (Bernadette Rafferty)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 69)

Runner Up in Group: Scottish Terrier
Arg/Chil/Lat/Aust CH Arg GrCh HWW15 CH Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Charbon Rockin It Solo (C E & J F Chambers)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss Annelise Dopking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Driesdale Jackson Mississippi (Adam Hodgens)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wanora Ice Ice Baby (D Schaeller)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)

Border Terrier
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Arg/Chil/Lat/Aust CH Arg GrCh HWW15 CH Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Elektra (Stacy Kellie)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Upyrkilt Million Dollar Baby (AI) (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
Baby (Bitch) of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)
Junior of Breed: Tykabul Its All Good (Hux Horua)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nudimah Verity in Vogue (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Charbon Rockin It Solo (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier Reef@Online (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Holy Guacamole (Alecia Ugrinic)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Coz Im Happy (Alecia Ugrinic)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Higait Amos (Sue Bruno)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Amaclassic Art Waves Kiss (Imp UK) (Jenny and Roy Hughes)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ravensnite Betya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Higait Amos (Sue Bruno)
Minor of Breed: Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ravensnite Betya Bottom Dollar (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Asuare Man In The Mirror (Heath Thomson)
Baby of Breed: Ravensnite Holy Guacamole (Alecia Ugrinic)
Minor of Breed: Ravensnite Coz Im Happy (Alecia Ugrinic)
Intermediate of Breed: Amaclassic Art Waves Kiss (Imp UK) (Jenny and Roy Hughes)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Acijay Back In Business (Alecia Ugrinic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Springer Spaniel
Dog CC: Aust Ch Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier Reef@Online (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Sing With One Voice (Rachael Ritter)
Baby of Breed: Wysiwyg Gold Dust On The Move (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut / Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tintookie Smoking Hot (AI) (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Pointer
Puppy of Breed: Calberick Playing With Fire (Elise Berger)
Junior of Breed: Calberick Dream To Dream (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter McNamara (QLD) (Group Entry : 65)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Saw)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)
Puppy in Group: Beagle
Orobay Mysterious Magic (Miss R Telfer)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orobay Mysterious Magic (Miss R Telfer)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Res Bitch CC: Aust Ch Kimscott Blak Majik (C Farley)
Baby of Breed: Valgarden Cherry Berry (Miss V Bowden)
Minor of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Puppy of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)
Junior of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)
State Bred of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Splendak Hans Solo (Yvonne Shaw)
Junior (Bitch) of Breed: Stardayne Tiny Bubbles (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Baby of Breed: Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Minor of Breed: Marmatia GS Hurricane Kane (AI) (Mrs Russell & Mrs Fejer)
Junior (Bitch) of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Saw)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Jeulize Margaret Shannon (Julie Jenkins)
Baby of Breed: Jeulize Lady And The Tramp (Ms J Jenkins)
Puppy of Breed: Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Minor in Group: Border Collie
Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
LaGuardia Heart of a Hero CCD RN HT (Mrs Meredith Nelson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Bitch CC & Minor of Breed: Ochaye When Majic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: LaGuardia Heart of a Hero CCD RN HT (Mrs Meredith Nelson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Morvena Legend Of Apollo (M R & B P Morrow)
Baby of Breed: Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Junior (Bitch) of Breed: Morvena Gypsy Good Fortune (M R & B P Morrow)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black (Miss A Sneddon & Miss S Hill)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Stablemaster's Krafted by Legends (Imp FIN) (P Talvinen)
Baby in Group: Samoyed
Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Ilsonyo Black Magic Woman (M Shuttlewood & K Roberts)
State Bred in Group: St Bernard
Allsaint Indiana Floyd Jones (AI) (Mrs B Gorring)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ironpride Devil Wears Prada (Imp CAN) (Narelle Adams)
Baby of Breed: Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Boxer
Baby of Breed: Zamdigo Son Of A Gun (Ashlee Mahoney)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Samoyed
Baby of Breed: Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stablemaster's Krafted by Legends (Imp FIN) (P Talvinen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Hun Jr & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Guest Musician (Ms B Wilson & Ms D Russell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ilsonyo Black Magic Woman (M Shuttlewood & K Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Daichi (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
State Bred of Breed: Allsaint Indiana Floyd Jones (AI) (Mrs B Gorring)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Raise An Eyebrow (Mr Lance Wright & Mr James Bennett)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)
Baby in Group: French Bulldog
Shawthing Ace Of Spades (Vicki Shaw)
Minor in Group: Shar Pei
Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)
Junior in Group: Great Dane
Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
Minor of Breed: Highperelle Queen of Joy (Mrs J Lanham)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Just Havin Fun (Fran Darling)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wynstarlodge The Boss (Geoffrey Ritter)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla Secret journey (Jenni Bill)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Baby of Breed: Shawthing Ace Of Spades (Vicki Shaw)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
R/UP BOB & Junior of Breed: Myflair White Limited Edition (M Waldon)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Voila Raise An Eyebrow (Mr Lance Wright & Mr James Bennett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Miss Personality (Mr S & Mrs T Paehua)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Peintedby Kahlo (AI) (Darcy Stratford)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzutique Fill In The Gaps (Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)