Norwegian Elkhound Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Norwegian Elkhound (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

18-Aug-2018 (Saturday)

Brisbane Royal Show (QLD)

General Specials : Mr Carlos Flaquer (Brazil)   Group Specials : Mrs Peggy Guitierrez-Otaro (Mexico)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


12-Aug-2018 (Sunday)

Mudgee & District Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)   Group Specials : Mr Lynn Butler (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)



11-Aug-2018 (Saturday)

Mudgee & District Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Lynn Butler (NSW)   Group Specials : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


5-Aug-2018 (Sunday)

Northern Classic Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Pam Douglas (New Zealand)   Group Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


Dubbo & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)   Group Specials : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


4-Aug-2018 (Saturday)

Northern Classic Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)   Group Specials : Mr Stephen Wraith (VIC)

Runner Up in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


Dubbo & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Sandra Patterson (NSW)   Group Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


3-Aug-2018 (Friday)

Toy & General All Breeds Dog Club of NSW (NSW)

General Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)   Group Specials : Mr Ken Rampant (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Wagga Wagga All Breeds Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)

Runner Up in Show & Open in Show: Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
Open in Group: Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)


Dubbo & District Kennel Club (NSW)

General Specials : Miss Pauline Suhr (NSW)   Group Specials : Mrs Linda Stevens (ACT)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


29-Jul-2018 (Sunday)

Ladies Kennel Association of Qld (QLD)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Mr Shane Thomas (QLD)

Runner Up in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


Ladies Kennel Association of Qld (QLD)

General Specials : Mr Roger Bridgford (VIC)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)



28-Jul-2018 (Saturday)

Ladies Kennel Association of Qld (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Maureen Hanley (NSW)   Group Specials : Mr William Mooney (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


Ladies Kennel Association of Qld (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mr William Mooney (VIC)   Group Specials : Mrs Kay Sneath (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


22-Jul-2018 (Sunday)

North of the Harbour All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Shaun Watson (Cyprus)   Group Specials : Ms Elaine Ty (Phillipines)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


21-Jul-2018 (Saturday)


20-Jul-2018 (Friday)

North of the Harbour All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Elaine Ty (Phillipines)   Group Specials : Mr Shaun Watson (Cyprus)

R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


15-Jul-2018 (Sunday)

Hound Club of Qld (QLD) (S)

General Specials : Miss Joanne Townsend (New Zealand)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


14-Jul-2018 (Saturday)

Samford & District Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Mr Peter Cutler (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


8-Jul-2018 (Sunday)

The Murray Valley Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Robert Redhead (SA)   Group Specials : Mrs Connie Redhead (SA)

Minor in Group: Kyxen Remus Lupin (Jasmine Lawton)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kyxen Remus Lupin (Jasmine Lawton)


7-Jul-2018 (Saturday)

Penrith Kennel & Obedience Club Inc (BLUE SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Robyn Williams (NSW)   Group Specials : Mrs Sandra Stocks (NSW)

Intermediate in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Penrith Kennel & Obedience Club Inc (RED SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Barbara Skilton (NSW)   Group Specials : Mrs Rosemary Easton (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


6-Jul-2018 (Friday)

Beenleigh & District Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mr R Natividad (Phillipines)   Group Specials : Ms Lee Anne Bateman (Canada)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


1-Jul-2018 (Sunday)

Walcha Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)   Group Specials : Mrs Nellie Abela (NSW)

Junior in Show: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


Junior Kennel Club of NSW (NSW)

General Specials : Mr R Dawson (PHIL)   Group Specials : Mr H van den Berg (Holland)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


30-Jun-2018 (Saturday)


29-Jun-2018 (Friday)

The Sydney Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Zererino Silva (Portugal)   Group Specials : Mr R Dawson (PHIL)

BOB and Dog CC: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Rosewood Show Society (QLD)

General Specials : Mr Serge Tassan (QLD)   Group Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


24-Jun-2018 (Sunday)

Coonabarabran Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Mr Glen Vernon (NSW)

Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


Parramatta & Districts All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mr Christopher Woodrow (QLD)

R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Adelaide Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Mr Ian Rasmussen (QLD)

Baby of Breed: Kyxen Remus Lupin (Jasmine Lawton)


23-Jun-2018 (Saturday)

Nor-West Canine Association Inc (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Jeanie Montford (NSW)   Group Specials : Mr Paul Britza (NSW)

Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Nor-West Canine Association Inc (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Robin Robertson (NSW)   Group Specials : Mr Les Bradney (NSW)

Aust Bred in Show: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


Adelaide Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Ian Rasmussen (QLD)   Group Specials : Mrs Leanne Duval (NSW)

Baby of Breed: Kyxen Remus Lupin (Jasmine Lawton)


22-Jun-2018 (Friday)

Kalbar Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Mrs Rhonda Lane (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


17-Jun-2018 (Sunday)

Queensland Kennel Council (QLD)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Ms Judith Oliver (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


16-Jun-2018 (Saturday)


Queensland Kennel Council (PM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


11-Jun-2018 (Monday)

Ipswich Kennel Club (QLD)

General Specials : Mrs Yoshimi Suzuki (Japan)   Group Specials : Mr Eddie Patterson (Ireland)

Junior in Group: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)


10-Jun-2018 (Sunday)

Ipswich Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Ramune Kazlauskaite (Lithuania)   Group Specials : Mrs K Takeuchi (Japan)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C Tidey)


Ipswich Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Ms Kim Tosi (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)


8-Jun-2018 (Friday)

Ipswich Kennel Club (QLD)

General Specials : Ms Rosana Knapp dos Santos (Brazil)   Group Specials : Mrs Yoshimi Suzuki (Japan)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C Tidey)


3-Jun-2018 (Sunday)

Newcastle & Northern District Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Rhonda Lane (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Lee (VIC)

Aust Bred in Show: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


27-May-2018 (Sunday)

Ku-Ring-Gai Kennel Club (NSW)

General Specials : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)


26-May-2018 (Saturday)

Ku-Ring-Gai Kennel Club (NSW)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Mr John Bink (ACT)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Halgrove Bjorn To Be Cool (P/ K & K McIntyre)


Esk P A & I Association (QLD)

General Specials : Mr Peter Cousins (QLD)   Group Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)