Dubbo & District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 2-Aug-2015 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Joan Bray (NSW)
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Show: Golden Retriever
BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Minor in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Intermediate in Show: Beagle
Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Tyrilebee Keepin It Real (Casey Morrison)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Long Haired)
Dhurringile Backforthefuture (Lisa J Ryan & Marilyn McAuliffe)
Veteran SweepStakes - 1st Place: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Eternal Magic (Ms C Rea)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Meken Black Eyed Suzi (Helen Hayden)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Telavier Hand Of Faith (N J & W G Westerside)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Open in Group: Lowchen
Paceaway Witchcraft (William Mackander)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zeltica San Faborini (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chinois The Naked Gun (Helen P Hayden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chinois in the Name of Luv (Helen Hayden)
Baby of Breed: Meken Black Eyed Suzi (Helen Hayden)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Oleala Fast and Furryous (Mrs A Smith)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)
Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Paceaway Witchcraft (William Mackander)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)
Baby of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treschic Casino Royale (Mrs J Dickinson Franks)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wuhana Slow Seducer (Amanda Stapleton)
Bitch CC: Wuhana Tender Touch (Amanda Stapleton)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Telavier Hand Of Faith (N J & W G Westerside)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)
Aust Gr Ch TineeTown ThatsNotAll (Michael Jordan)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Portizon Gatesof Elysium (AI) (R Harrison)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Portizon Sweet Alabama (AI) (Rachel Harrison)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Portizon Sweet Alabama (AI) (Rachel Harrison)
Baby of Breed: Portizon Gatesof Elysium (AI) (R Harrison)
Baby (Dog) of Breed: Portizon Black Faru (AI) (R Harrison)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch TineeTown ThatsNotAll (Michael Jordan)
Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kiadale Jack Sparrow (Kim Farthing)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imlay KitKat (Imp NZ) (DJ & DC Mahoney)
Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Southstock Kidd Dynomite (Ms C Rea)
Bitch CC: Aust Ch Southstock Dressed For Success (Ms Cheryl Rea)
Baby of Breed: Moonglade Max (Diane Russell)
Minor of Breed: Southstock Helter Skelter (Cheryl Rea)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)
Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Just Ebony (AI) (C Camara / R Barratt / L Brown)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
English Springer Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Rosherville Bend The Rules (AI) (Mrs C Camara)
Bitch CC & Minor of Breed: Rosherville Just Ebony (AI) (C Camara / R Barratt / L Brown)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosherville Cinders Dream (AI) (Mr R Barratt & Ms C Camara)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Harvikgold Storm Breaker (V & D Harris / B & J Hession)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Nymph in the Woods (AI) (Debra Stubbings)
Res Bitch CC: Aust Ch Harvikgold Amberr Gllow (Mrs A M Smith)
Baby of Breed: BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)
Baby (Dog) of Breed: BlueBreeze Sultan of Morocco (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Daintree Goddess (Debra Stubbings)
Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Latin Lover (Imp NZ) (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rhyll Shooting Star (C Gutzeit)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)
Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Cadiz Gold Rush (Christine Faint & William Mackander)
Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cadiz Gold Rush (Christine Faint & William Mackander)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Enarki Twinkle Twinkle Rocksta (M Dwyer & C Clowes)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dhurringile Backforthefuture (Lisa J Ryan & Marilyn McAuliffe)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)
Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Tyrilebee Keepin It Real (Casey Morrison)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its All About Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Australian Kelpie
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonibraes Mr Magic (Mrs A Smith)
Collie (Smooth)
Baby of Breed: Collegiate Arrosa Star (M H & A J Goodman)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Keepin It Real (Casey Morrison)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shelbrae So Its All About Me (Shelbrae Kennels)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coondarby Faith Hope N Love (Brooke Lewis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Am Gr/ Aust & NZ Ch Mo's Grand Thunderstorm (Imp USA) (Fauxfox Kennels)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Boxer
Minor of Breed: Oleala I Aim To Misbehave (K Jensen)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull A Bit Of Hope (S Brinkworth)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Dobermann
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Scharmelanz Sargent Pepper (Imp NZ) ET RN (J & S Taylor)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Baby of Breed: Omaggio Di Giustizia (Rochelle Andrews)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Aust & NZ Ch Mo's Grand Thunderstorm (Imp USA) (Fauxfox Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Risingsuns Tetsuya in Tokyo (Lyne Browning)
Puppy of Breed: Aust Ch Risingsuns Revaux (Lyne Browning)
Junior of Breed: Aust Ch Brightvalley Tono Go Queen Bless (Imp JPN) (Lyne Browning)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Whats Up Doc (C Yate)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)
Patome Little Joe (Pat Blattman)
Baby in Group: Japanese Spitz
Patome Have Fun Go Mad (Pat Blattman)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Westntib Boo Boo Bear (Julie Hosler)
British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ourstyle Call Me Erik (J P Gemmell)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mafimafi Something to Remember (Mr G & Mrs T Donnelly)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Patome Little Joe (Pat Blattman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Patome Busy Being Fantastic (Pat Blattman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westntib Boo Boo Bear (Julie Hosler)
Baby of Breed: Patome Have Fun Go Mad (Pat Blattman)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)