Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 4-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patrice Johansen (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Runner Up in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Show: Dobermann
Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Puppy in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
State Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Catherine Horne (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor in Group: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pekingese
Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Frill Seeker (Karlyermai Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Frill Seeker (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cavashon Social Butterfly (K Brooksby)

Chihuahua (Long Coat)
State Bred (Dog) of Breed: Chintaro On Your Mark (E Harrower)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pender Enter The Dragon (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pender Take On Me (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)

Pomeranian
Baby of Breed: Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
State Bred of Breed: Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabita Akaru (Kay Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Honsazsta The Beat Goes On (AI) (S Honnery & N Sharrett)
Puppy of Breed: Honhazsta Hail Storm (S Honnery & N Sharrett)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)
Baby of Breed: Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anluan Queen of the Faeries (N Sharrett & S Honnery)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trueblend Under Surveillance (Trueblend Knls)
Minor of Breed: Akinos Creating A Storm (N Kesic)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waratah Family Ties (Mrs S L Baile)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

Best in Group & Minor in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Thru TGoldn Looknglass (Mrs J Webber & Ms A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Taniwha Kaimata (Dr L Brain)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wysiwyg Thru TGoldn Looknglass (Mrs J Webber & Ms A Adamopoulos)

Labrador Retriever
Intermediate of Breed: Aust Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Tyrilebee Gun For Hire (Jessica Cullen / Ghostwind Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Esspree Moon light Romance (Julie & Karen Hiscott)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)
Baby in Group: Pharaoh Hound
Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Bitch CC & Junior of Breed: Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Terralongi Nothing Like A Dane (A & G Jelly)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Terralongi Cross The line (Alan & Gail Jelly)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Minor of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Canellis (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison 'AZ' BSC (T Roberts & L Pearson)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Am & Can Ch Stonehaven Grandgables Game On (Imp CAN) (Greg Mellor)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Volscaro She Give Me Katchi (T Roberts & L Pearson)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Cardiwest Joys Bounty (J A & J L Spargo)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tullacrest Phone Home (Miss R J Evans)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Borderfame Helenas Passion (AI) (Borderfame Kennels & J A Lewis)
Dog CC & Puppy of Breed: Tullacrest Who Shot The Barman (Ambre Smith)
State Bred of Breed: Noblestarzz Symphony Oth Wind (Ambre Smith)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon TD RN (Ms D P Rose & Ms S Fossey)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)
Baby of Breed: Narbrisse Oscar Le Grouch (Mr M & Mrs J Sach)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison 'AZ' BSC (T Roberts & L Pearson)
Baby of Breed: Volscaro She Give Me Katchi (T Roberts & L Pearson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Can Ch Stonehaven Grandgables Game On (Imp CAN) (Greg Mellor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah Butterfly Ruby Kisses (Heather Hawkins)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kardibroke Sweet Memories (J A & J L Spargo)
Baby of Breed: Cardiwest Only Thgrump Will Do (J A & J L Spargo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cardiwest Joys Bounty (J A & J L Spargo)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ann Charlotte Holman (QLD)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Baby in Group: Dobermann
Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Minor in Group: Samoyed
Samooka Maid In The West (K Micke)
State Bred in Group: Cane Corso
Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boxberry Storm Front (AI) (Julie Peeler)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redgladiator Eso Del Athena (Amie Rose Cleggett & Milan Farkas)

Dobermann
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Bravadobe Out Among The Stars (AI) (Bravadobe Dobermanns & Joyce Kendrick)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Res Bitch CC & Open of Breed: Vansitar Always On My Mind (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Baby of Breed: Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Vansitar In The Ghetto (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)

Samoyed
Minor of Breed: Samooka Maid In The West (K Micke)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Hillani Here Comes The Son (AI) (Hillani Kennels)
Intermediate in Group: British Bulldog
Mattbridge Nelly Britbull (Imp NZ) (K Winter)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Crystalquin Sheridan (A & M Furst)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mattbridge Nelly Britbull (Imp NZ) (K Winter)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Theano Dee Dee (T Zapantis & B Simpson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Crystalquin Sheridan (A & M Furst)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Bitch CC & Minor of Breed: Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Open of Breed: Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Hunkeedori May Th Force Bwthu (Ms K Santas)
Puppy of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Hillani Here Comes The Son (AI) (Hillani Kennels)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aryed Suit Ably Attired (AI) (Mr A Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)