Ingham Kennel & Obedience Club Inc (QLD)

Date of Show : 7-Jul-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Katrina Santas (NSW)   (Total Entry : 124)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Minor in Show: Italian Greyhound
Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Pinscher
Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Junior in Group: Pug
Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Chelsshadow Dare To Dream (T Elliott-dixon)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Samutra Stardust Dusty (T Elliott-Dixon)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)
Bitch CC & Junior of Breed: Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 13)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Saddlestaff black betty (Darryl Albrecht)
Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Saddlestaff black betty (Darryl Albrecht)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 13)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Ltrend Lock N Load (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ltrend Lock N Load (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)
Dog CC & Junior of Breed: Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brysnif And How About That (T Elliott- Dixon)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD) (Group Entry : 20)

Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Minor of Breed: Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Baby of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Emjesta Pretty Prowler (P & J Gillies)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 16)

Minor in Group: German Pinscher
Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Valiant Prince (Robert Thackeray & Justine Yardley)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaikatsu Kin Miyasama (Stan Whipps)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 14)

Runner Up in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: British Bulldog
Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)