Rockhampton Kennel Club Inc (SHOW 2) (QLD)

Date of Show : 21-Jul-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Silvana Tassan (QLD)   (Total Entry : 309)

Best in Show & State Bred in Show: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)
Runner Up in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Baby in Show: Shetland Sheepdog
Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Minor in Show: Bracco Italiano
HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Y Kang (Korea)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay The Columbian (Taryn Jones)
Baby in Group: Pug
Hostwill Forget Me Not (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy in Group: Pekingese
Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)
Intermediate in Group: Pekingese
Yysur Fashion Police (A J & F Paterson)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willame In Lyke Flyn (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm Celestial Moon (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Rebel With A Cause (Jenny Sweeney)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pabianpark Pennies From Heaven (Miss Kasia Feldman)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yysur Fashion Police (A J & F Paterson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tooshay The Columbian (Taryn Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Forget Me Not (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Y Kang (Korea)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)
Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bristolian Prestigious Archie (S & J Thomson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kupala Krime Ov Passion (G & S McAdam)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Uru Jr Ch Arg Jr Ch The Crew Pulpo Negro (Imp ARG) (K L Peek)
Minor of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Puppy of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Junior of Breed: Moonglade Machone (K L Peek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr L Hahn (Korea)  (Group Entry : 34)

Best in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
Runner Up in Group & Minor in Group: Bracco Italiano
HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)
Puppy in Group: Golden Retriever
Topgeer Not Flat White (A Adamopoulos)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier Reef@Online (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)

Bracco Italiano
Minor of Breed: HiPoint My Fathers Kiss (AI) (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunford Reminisence (Mr G D Millar)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Baby of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier Reef@Online (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Topgeer Not Flat White (A Adamopoulos)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Secret Jewel (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Special Moments (Maurie and Sue Fisher)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Olivia Mangin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Feldjaeger Believe in the Dream (Judy & Tony Glover)
Minor of Breed: Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Runner Up in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Indigo Park Tamu Akelia (Terry Mankowski)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Aust Bred in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)

Azawakh
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Delamaine Grande Henri (Sue Caldwell)
Baby of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Minor of Breed: Almarjo Twisted Fate (Sue Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)
Baby of Breed: Indigo Park Tamu Akelia (Terry Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr L Hahn (Korea)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Black Tower (Rebecca Wilson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Aust Bred in Group: Border Collie
Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wlkabout Entertainer CCD CD RN RA RE RM (Ms A Lally)
Baby of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wonelook Dreaming Of Woo (S Jones/L Phythian)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Woofame Seventh Heaven (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jencol Written inth Sky (Ms J Baker)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karham Vava Vava Voom (Miss N J Hammond)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wolfonyx Valentino (R Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Baby of Breed: Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cuuchin Black Tower (Rebecca Wilson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Minor in Group: Boxer
Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)
Junior in Group: Schnauzer (Giant)
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)
R/UP BOB & Bitch CC: Icepaws Utopia Enternal Love (L Boulton)

Boxer
Dog CC & Minor of Breed: Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Baby of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa Lil B Double (Billee-lee Mclaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Doberling He Is Watching You (Toohey/Aldridge/Kidner)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oscelly Northern Star (Nicola Scanlon)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Baby of Breed: Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 43)

Best in Group & State Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Winterfalls Memphis Belle (Mr T Irving & Mrs S Irving)
Baby in Group: Japanese Spitz
Jonjas Ghost Rider in the Sky (Jane Faulkner)
Minor in Group: French Bulldog
Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Atlantis JP Rose Barni (Imp JPN) (Debra Randall)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Lilsenbonzakura (Mrs C Wooley)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Winterfalls Memphis Belle (Mr T Irving & Mrs S Irving)

French Bulldog
Res Dog CC & Minor of Breed: Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Res Bitch CC & Open of Breed: A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong & Niki Jovic-Armstrong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mediaevalage Ravens Stormborn (Mrs C Wooley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediaevalage Lilsenbonzakura (Mrs C Wooley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)
Baby of Breed: Jonjas Ghost Rider in the Sky (Jane Faulkner)
Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Atlantis JP Rose Barni (Imp JPN) (Debra Randall)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)
Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)