Hervey Bay Kennel Club (QLD)
Date of Show : 13-Sep-2014 (Saturday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Tim Thomas (QLD)
Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Baby in Show: French Bulldog
Labohrem Little Miss Patriot (Imp NZ) (Ms M McFadzen)
Minor in Show: Chinese Crested Dog
Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Open in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Sky Lark ET (LaGuardia Kennels)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)
Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Baby in Group: Pomeranian
Pomquest Now N Forever (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Puppy in Group: Papillon
Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Open in Group: Papillon
Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Chinese Crested Dog
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Karakush Hairy Krishna (Mr J & Mrs R Cook & Mr J & Mrs S Cook)
Papillon
Puppy of Breed: Roseswain Endless Burning Love (Mrs J A Moy)
Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Pekingese
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waaini Gifta Gold (R Hartmire)
Pomeranian
Baby of Breed: Pomquest Now N Forever (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Tibetan Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)
Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffdup Crazy Diamond (M Marks)
Staffordshire Bull Terrier
Best Bitch & Junior of Breed: Sonique Sirius Star (Leighanne Reid)
Aust Bred of Breed: Staffdup Crazy Diamond (M Marks)
Tenterfield Terrier
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Charbon Super Zina (C E & J F Chambers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)
Foxhound
BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
Whippet
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)
Aust Ch Avahlee Girls Keep Secrets (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Adoroes Cant Stop Rave N (Tracey & Wayne Weight)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Sky Lark ET (LaGuardia Kennels)
German Shepherd Dog
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Freevale Sky Lark ET (LaGuardia Kennels)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Avahlee Girls Keep Secrets (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
Old English Sheepdog
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Adoroes Cant Stop Rave N (Tracey & Wayne Weight)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Izalab Pandoras Gem (Leigh Hinricks)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)
Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Boxer
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Samoyed
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)
Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)
Baby in Group: French Bulldog
Labohrem Little Miss Patriot (Imp NZ) (Ms M McFadzen)
Minor in Group: French Bulldog
Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
French Bulldog
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Labohrem Little Miss Patriot (Imp NZ) (Ms M McFadzen)
Great Dane
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Danetastic Duncan Donuts (Donna Burnett)