Australian Cattle Dog Club of SA Inc (All Breeds) (SA)
Date of Show : 22-Nov-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Prof Brian Corbitt (VIC)
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Runner Up in Show: Australian Cattle Dog
Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
Minor in Show: Cocker Spaniel (American)
Azel Treatem Mean Keepem Keen (Azel Kennel)
Puppy in Show: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Intermediate in Show: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Aust Bred in Show: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Akita
Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Prof Brian Corbitt (VIC)
Aust Ch Sailoz Rhythm N Blues (Kristy Lewis)
Baby in Group: Italian Greyhound
Tunamara Lite That Shines (C Scott)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Glanore Perfect Storm (Christine Faint)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wondoan Wroman Candle (D Madalinski/ L & J Hales/ S & M Reeve)
Baby of Breed: Tunamara Lite That Shines (C Scott)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Krystalaine Amber Rose (Chris & Elaine Burdett)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rondaglen That's Entertainment (Miss Courtney Tulk)
Baby of Breed: Rondaglen Moulinrougee (Miss Courtney Tulk)
Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Opal Rose (Mrs Edna Simmons)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Patrician Phyre (Imp NZ) (b white)
Baby of Breed: Yourjana Elwin Kiarah (Fran Rose)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hevnlee Hey Presto (Bev Chapman)
Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sailoz Rhythm N Blues (Kristy Lewis)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Shilo Tsha (C Scott)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)
Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant & Emma Parker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Muddie Maddie (J Rasche / D Tomney)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chanpema Uluwatu (Chanpema Kennels)
Junior of Breed: Dunrobin Cruz N Into The Storm (Imp NZ) (Stormvale Kennels)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Red Sunset (H & I Glynn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Peppermint Twist NE (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Hello I Love You (Kerryn Pearson)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant & Emma Parker)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)
Puppy of Breed: Karcobohnny Brandy On Ice (A & C Van Kleeff)
Junior of Breed: Riverhaven Magestik Warrior (D Warren)
Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Muddie Maddie (J Rasche / D Tomney)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Fire Fox (Maureen Schutt)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenswood Fife N Drum (J L & A H Griffin)
Baby of Breed: Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr John Sullivan (SA)
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Treatem Mean Keepem Keen (Azel Kennel)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)
Intermediate in Group: Irish Water Spaniel
Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Azel Frilly Black Knickers (Azel Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Azel Treatem Mean Keepem Keen (Azel Kennel)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taraikha Tippi Hedren (Mrs Alex Heitmann)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sailema Crusader Rider (Imp NZ) (Miss Surabhi Heitmann)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Springdax Rosy Posy (Mrs K Callery)
Minor of Breed: Springdax Thorpeedo (Mrs K Callery)
Junior of Breed: Penita Turn Back Time (Mrs K M Callery)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Poweron Gunnabe Trouble (Kirstin Gurner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poweron Tails Of Wonder (Kirstin Gurner)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bushman Power To Shine (Kirstin Gurner & Tina Corbell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst U R My Sunshine (Heiderst Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Woodwych Dark Side Of The Moon (S/ R & L Schwerdt)
Baby of Breed: Woodwych Hot Off The Press (S/ R & L Schwerdt)
Intermediate of Breed: Heiderst Whispering Shadows (Megan Hannigan)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chaleur Maximilian (Mrs Ruth Thompson)
Baby of Breed: Savaneta Lights Of Vegas (AI) (Paula Goodall & Sheila Rammell)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)
Baby of Breed: Heiderst Scarletwitch (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Heiderst Northstar (Aceweis & Heiderst Kennels)
Irish Red and White Setter
Baby of Breed: Tintookie The Whistling Gypsy (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Heart And Soul (B Martin)
Res Dog CC & Junior of Breed: Martinridge My Secret Life (B Martin)
Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)
Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
Baby of Breed: Tintookie My Eyes Adored You (Miss E Todd / Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)
Sussex Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunfire Top Dollar (M McCaffery & G M Davies)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Shevington Bentley (Dr GM Davies & M McCaffery)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weimurastar Rough Diamond (Mr Keith Jefferies)
Junior of Breed: Weimurastar Pink Diamond (Mr Keith Jefferies)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Twice The Deal (P A O and L A Griffiths)
R/UP BOB & Bitch CC: Follydown Pygmalions Taylor (Mr J & Mrs S Nickholds)
Baby of Breed: Alclare Ticket to Ride (AI) (P A O & L A Griffiths)
Minor of Breed: Mycroft Montgomery (Mr J & Mrs S Nickholds)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Runner Up in Group: Basenji
Aust & Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Heather A Budd)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Goldac Kk Tuppance (Mrs Kate Callery)
Puppy in Group: Afghan Hound
Lijolba The Up Rising (ai) (Gail Wood & Heidi McKay)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)
Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Puppy of Breed: Lijolba The Up Rising (ai) (Gail Wood & Heidi McKay)
Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Heather A Budd)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)
Dachshund (Long Haired)
Junior of Breed: Frieden A Bob Each Way (Mrs C A Tonkin)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)
Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
Bitch CC & Minor of Breed: Goldac Kk Tuppance (Mrs Kate Callery)
Baby of Breed: Boshakun Athena Etched In Gold (Sue Packer)
Junior of Breed: Springdax Wild Fire (Kate Callery)
Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)
Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
Res Dog CC: Aust Ch Chambre Freddy Will Rocku (Imp NZ) (Mrs Alex Heitmann)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inzara And It Goes Like This (Leah Moffatt)
Bitch CC & Junior of Breed: Inzara Bourne Supremacy (L Roberts & Inzara Kennels)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Pazada Star View (G & P Russell / A Jones & B Farrell)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)
Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster I Did It My Way (R B & C J Redhead)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)
Puppy of Breed: Sutter Spellbound (AI) (Imp NZ) (Mr G & Mrs H Simpson / Miss L Dawkins)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)
Collie (Rough)
Baby of Breed: Robgai Eveningsong (Mr S & Mrs M Almond)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wiru Undressed For Success (D M & T M Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Billand Back In Black (D M & T M Adams)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Robgai Last Tango in Paris (Mr S & Mrs M Almond)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell & J E Pike)
Puppy of Breed: Vonpeta Xmissustoo (P N Damarell / J E Pike)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
R/UP BOB & Minor of Breed: Damonte Devil In Disguize (Damonte Kennels)
Baby of Breed: Alimanda Kissed A Boy (Alimanda Kennels)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Abbotthall Royal Rascal (Imp NZ) (B & K Baxter)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs S Faye Crooks (VIC)
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Puppy in Group: Rottweiler
Alchemy Pussy Riot (AI) (Alchemy Kennels)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)
Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)
Baby of Breed: Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hamalek Rumble In the Jungle (H & R French-Davis / S Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullmighty Back To Black (Becci Dawson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullmighty Betr N Black (Becci Dawson)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Mr M & Mrs D Jackson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Get Into The Groove (Mr M / Mrs D / Miss S Jackson and Bravadobe Dobermanns)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Lead Designer (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Bravadobe Feel The Moment (Imp NZ) (Mr M & Mrs D Jackson / Bravadobe Dobermanns)
Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toramis Flirtacious Fergie (P & J Buckley)
Portuguese Water Dog
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)
Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Tonopah Low von Boylan CD RN (Imp USA) (Dr R Crouch / Mr W & Mrs J Grundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alchemy Torah Bright (AI) (Alchemy Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Blackcombe Haugesund (Dr R Crouch / Mr W & Mrs J Grundy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alchemy Pussy Riot (AI) (Alchemy Kennels)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)
Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (M Reedman)
Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Dog CC: Aust Gr Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Instride Awsum Speed (K Harvey & K Ricketts)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Tamaari Talkin Too You (Mrs M Sawley)
Open Neuter in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Plays the Game (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cherishem Any Witch Way (Dot Morgan)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Preciousbull UK Pomie Kiss (Cherie Terry)
Puppy of Breed: Aust Ch Preciousbull UK My Dads A Pom (Cherie Terry)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Instride Awsum Speed (K Harvey & K Ricketts)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
French Bulldog
Puppy of Breed: Bullecourt Endeavour (Barb Loades & Angela McInnes)
Intermediate (Bitch) of Breed: Beautaureau Girl From The Hood (Ms F Kearney)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamaari Talkin Too You (Mrs M Sawley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamaari Dontya Think Im Sexy (M Sawley)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Shar Pei
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Miniatura Plays the Game (Mr W & Mrs J Walloscheck)