Aust Ch Copperkee Northern Lights

Introducing another homebred Champion - "Moose"

He is a gorgeous boy with a lovely temperament and we are very proud of his achievements.

His first big weekend of showing as a Minor Puppy saw him do extremely well -
Toogoolawah Show 11.06.10 - BOB and Minor in Group
Ipswich Kennel Club 13.06.10 (Int. judges) - Reserve Dog Challenge and Minor in Group
Western Suburbs Kennel Club 14.06.10 (Int. judges) - Minor in Group


another good weekend of showing

10/04/11 - MOOSE GAINS HIS AUST. CHAMPION TITLE

Nanango Kennel Club 08.04.11 - BEST OF BREED
Nanango Ag Society 09.04.11 - RUNNER UP BEST OF BREED
Pine Rivers Kennel Club 10.04.11 - BEST OF BREED & JUNIOR IN GROUP


We also support Open Shows and to date Moose has won multiple BEST IN GROUP/RUNNER UP BEST IN GROUP and at Gympie & District Kennel Club Open Show 26.06.11. wins
BEST IN GROUP and RUNNER-UP BEST IN SHOW


Labrador Retriever Club of Qld Inc - Championship Show 14th August 2011 -
Judge: Anthony Allen - Allenies Labradors (UK)

Critique: 1st place Intermediate Dog
Chocolate male with a good head and expression, I would prefer a slightly darker eye colour. Well made through the neck and shoulders and has good front angulation, good depth of chest. Body well proportioned with a good spring of rib but carrying a couple of extra pounds for my liking. Quarters well made and overall presenting a balanced picture. Movement was sound and positive.


DNA results as follows -
EIC clear
PRA clear by parentage
Dominant Chocolate
Hips: 1:1 Elbows: 0:0

~*~ Our show team is proudly sponsored by CRAZY DOG LADY ~*~

For further information contact:

Contact :
Ms Debbie & Miss Jamie-Lee Creagh (Member Details)
Phone :
38887732
Email :
Send Email
Web :
http://www.copperkee.com
Pedigree for Aust Ch Copperkee Northern Lights
Sire : Chablais Pierre (Imp Can) S: Can. Ch. Chablais Brookhill Joss (Can) S: Am. Ch. Lubberline Martingale (USA)
D: Can. Ch. Chablais Olivia (can)
D: Can. Ch. Chablais Delorme Ziggy (Can) S: Can. Ch. Superbe Moka Des Savanes (Can)
D: Can. Ch. Chablais Gipsy (Can)
Dam : Ch. Copperkee Elektra S: Chablais Labradell Connaisseur (Imp Can) S: Can. Ch. Chablais Momento (Can)
D: Can. Ch. Chablais Celeste (Can)
D: Kobelco Chyna Cheyenne S: Ch. Charmerla the Mallon
D: Kobelco Willow

Recent Results

  • 6-Sep-2014 Dog Challenge, RUBOB, Aust Bred of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Dr L Cameron (NSW))

  • 30-Aug-2014 Reserve Dog Challenge, Aust Bred of Breed

    Gold Coast Show Society Inc. [CH] (Judge was Mr LG Butler (NSW))

  • 10-Aug-2014 Reserve Dog Challenge

    Qld Gundog Association [CH] (Judge was Mr R Shandilya (India))

  • 3-Aug-2014 Reserve Dog Challenge

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Miss N Lane (NSW))

  • 2-Aug-2014 Aust Bred of Breed

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Reid (Vic))

  • 20-Jul-2014 Dog Challenge, BOB, Aust Bred of Breed

    Kennel Assoc of Qld [CH] (Judge was Mr G Browne (Vic))

  • 6-Jul-2014 Aust Bred of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mr K Brown (NZ))

  • 5-Jul-2014 Dog Challenge, BOB, Aust Bred of Breed - S/L to top 5 for Group

    Beenleigh & District Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Dr A Wardhana (Indonesia))

  • 6-Jun-2014 Reserve Dog Challenge, Aust Bred of Breed

    Caboolture & District PA&I Assoc Ltd [CH] (Judge was Mr A Hudono (Phillipines))

  • 3-May-2014 Opp. Sex Feet in Show

    Labrador Retriever Club of Qld [OP] (Judge was Mrs L Roebig)

  • 6-Apr-2014 Dog Challenge, BOB (22), Aust Bred of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Dr Rob Zammit (NSW))

  • 9-Mar-2014 Reserve Dog, RUBOB,Aust Bred of Breed

    Qld Gundog Association [OP] (Judge was Ms Pamela Brown)

  • 8-Sep-2013 Dog Challenge, RUBOB, Aust Bred of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Hearn (Vic))

  • 31-Aug-2013 Dog Challenge, BOB, Aust Bred of Breed

    Gold Coast Show Society Inc [CH] (Judge was Mr R Carpenter)

  • 18-Aug-2013 Reserve Dog Challenge

    Gundog & Heavy Breeds Club of Qld [CH] (Judge was Ms A Alexander (Vic))

  • 15-Aug-2013 Reserve Dog Challenge

    Royal Qld Show [CH] (Judge was Mrs Paula Heikkinen-Lehkonen (Finland))

  • 14-Jul-2013 Best Feet in Show

    Labrador Retriever Club of Qld [OP] (Judge was Ms K Jenkins)

  • 7-Jul-2013 Dog Challenge, BOB (25), Open of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mr K Chuah (Malaysia))

  • 6-Jul-2013 Dog Challenge, Open of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Mr P Pistwuttinan (Thailand))

  • 30-Jun-2013 Reserve Dog Challenge

    Gympie Kennel Club [CH] (Judge was Miss C Baker (NSW))

  • 29-Jun-2013 Dog Challenge, BOB,Open of Breed

    Gympie Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Roberts (NSW))

  • 21-Jun-2013 Reserve Dog Challenge, RUBOB, Aust Bred of Breed

    Woodford AP&I Society [CH] (Judge was Rev J Drayton)

  • 16-Jun-2013 Dog Challenge, RUBOB

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Mrs S Smith (NSW))

  • 16-Jun-2013 Best Dog, BOB, Aust Bred of Breed

    Qld Kennel Council [OP] (Judge was Mr P Tjerkstra)

  • 9-Jun-2013 Dog Challenge, BOB (22) - S/L for Group

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mrs G Gulbransen (NZ))

  • 18-May-2013 Dog Challenge, RUBOB, Aust Bred of Breed

    Brookfield Show Society Inc. [CH] (Judge was Mr J Rice (SA))

  • 12-May-2013 Reserve Dog Challenge, Aust Bred of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs U Greenwood)

  • 27-Apr-2013 Reserve Dog, Aust Bred of Breed

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Ms L Horne)

  • 27-Apr-2013 Dog Challenge, BOB, Aust Bred of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Thompson (SA))

  • 26-Apr-2013 BOB, RUNNER UP BEST IN GROUP, STATE BRED IN GROUP

    Marburg & District A&I Assoc Inc [CH] (Judge was Mrs P Johansen)

  • 21-Apr-2013 Reserve Dog, Open of Breed

    Kennel Assoc of Qld [OP] (Judge was Miss S Wheatley)

  • 9-Mar-2013 Aust Bred of Breed

    Qld Gundog Assoc. [CH] (Judge was Mrs R Brown (NSW))

  • 3-Mar-2013 Open of Breed

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Hartmire)

  • 16-Feb-2013 Reserve Dog Challenge, Aust Bred of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Yiannou)

  • 16-Feb-2013 BOB, Open of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [OP] (Judge was Mrs T McNeill)

  • 9-Dec-2012 Aust Bred of Breed

    Combined CCC Clubs Sub-Comm [CH] (Judge was Ms B Daines (NSW))

  • 8-Dec-2012 Aust Bred of Breed

    Combined CCC Clubs Sub-Comm [CH] (Judge was Mr R Stoate (Vic))

  • 17-Nov-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Ms N Lane (NSW))

  • 10-Nov-2012 Reserve Dog Challenge, Aust Bred of Breed

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Brand (NSW))

  • 10-Nov-2012 BEST IN GROUP, INTERMEDIATE IN GROUP

    Beaudesert Kennel Club [OP] (Judge was Mrs P Johansen)

  • 20-Oct-2012 Intermediate of Breed

    Ipswich Kennel Club Show 1 [CH] (Judge was Mrs M Hobson)

  • 20-Oct-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Ipswich Kennel Club Show 2 [CH] (Judge was Miss M Davis)

  • 14-Oct-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Black (Vic))

  • 13-Oct-2012 Dog Challenge, BOB (25) - S/L for Group, INTERMEDIATE IN SHOW

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs CE Simmons (NZ) / Mr M Arthur (NSW))

  • 6-Oct-2012 Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    DOTY Support Committee Show 1 [CH] (Judge was Mr J Bryson (NSW))

  • 6-Oct-2012 Dog Challenge, BOB (21), Intermediate of Breed

    DOTY Support Committee Show 2 [CH] (Judge was Mrs R Easton (NSW))

  • 15-Sep-2012 Reserve Dog Challenge

    Beenleigh Show Society [CH] (Judge was Miss E Brown)

  • 9-Sep-2012 Best Dog, BOB, INTERMEDIATE IN GROUP

    Pine Rivers Kennel Club [OP] (Judge was Mrs P Brown)

  • 8-Sep-2012 State Bred of Breed

    Beaudesert Show Society [CH] (Judge was Mrs R Henderson)

  • 1-Sep-2012 Dog Challenge, BOB (17), Intermediate of Breed

    Gold Coast Show Society Inc. [CH] (Judge was Mr G Minchinton)

  • 28-Jul-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Mt Gravatt AH&I Society [CH] (Judge was Mrs P McLeod)

  • 22-Jul-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Kennel Assoc of Qld [CH] (Judge was Mrs A Bowe (NSW))

  • 15-Jul-2012 Opposite Sex Intermediate in Show, Best Tail in Show

    Labrador Retriever Club of Qld Inc. [CH] (Judge was Mr P Robinson (NZ))

  • 15-Jul-2012 Best Tail in Show

    Labrador Retriever Club of Qld Inc. [OP] (Judge was Mrs J Wilshier)

  • 14-Jul-2012 BOB (19), S/L for Group, INTERMEDIATE IN GROUP

    Samford & District Kennel Club [CH] (Judge was Rev J Drayton)

  • 8-Jul-2012 Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    Combined CCC Clubs Sub Committee [CH] (Judge was Mrs G Stephenson)

  • 30-Jun-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Hammond (NSW))

  • 30-Jun-2012 Intermediate of Breed

    Gympie & District Kennel Club [OP] (Judge was Mrs M Broughton)

  • 24-Jun-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Harris (Phillipines))

  • 23-Jun-2012 Intermediate of Breed

    Woodford Show Society [CH] (Judge was Mr R Britten (NSW))

  • 23-Jun-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB, INTERMEDIATE IN GROUP

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Law (Hong Kong))

  • 11-Jun-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Paquette (Canada))

  • 8-Jun-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Caboolture & District PA&I Assoc. [CH] (Judge was Mr B Jenkins (South Africa))

  • 20-May-2012 Intermediate of Breed

    Gold Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr E Soti (SA))

  • 20-May-2012 Intermediate of Breed

    Gold Coast Canine Club [OP] (Judge was Mrs C McGreevy)

  • 19-May-2012 Intermediate of Breed

    Gold Coast Canine Club Show 1 [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))

  • 19-May-2012 Intermediate of Breed

    Gold Coast Canine Club Show 2 [CH] (Judge was Mr J Burgess)

  • 18-May-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    Gympie & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Iggleden)

  • 12-May-2012 Reserve Dog Challenge, RUBOB, Intermediate of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Hewitt (NSW))

  • 29-Apr-2012 BOB - S/L for Group, INTERMEDIATE IN GROUP

    CCCQ Library & Archives Sub-Comm. [OP] (Judge was Mrs P Brown)

  • 28-Apr-2012 Intermediate of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Wright (Vic))

  • 28-Apr-2012 Intermediate of Breed

    Caboolture Kennel Club [OB] (Judge was Mr A Addicott)

  • 20-Apr-2012 Dog Challenge, BOB (20), Intermediate of Breed

    Kilcoy AP&I Society [CH] (Judge was Mr A D Weil)

  • 14-Apr-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Nanango AP&M Society [CH] (Judge was Mrs J Gotch (NSW))

  • 13-Apr-2012 Dog Challenge, BOB (17), S/L for Group

    Nanango & District ABKC [CH] (Judge was Mrs S Lane (NSW))

  • 8-Apr-2012 Reserve Dog Challenge, Intermediate of Breed

    Durack Grounds Sub-Commitee [CH] (Judge was Mr J Rice (SA))