Aust Supreme Champion Freevale Sitting Pretty BSCL 1 A 1:1 Z 0:0

EXCITING YOUNG DAUGHTER OF ZAMB von der SANDSTEINKUSTE

Zeta is the dual MINOR BITCH WINNER & MINOR IN SHOW WINNER AT THE 2010 SPRING FAIR.

2011 PUPPY BITCH WINNER 39TH NATIONAL


Just into the class, the exciting Zeta show's just what she has to offer.....


For further information contact:

Contact :
Caryl Morris (Member Details)
Phone :
02 47 740286
Email :
Send Email
Web :
http://freevale.homestead.com/
Pedigree for Aust Supreme Champion Freevale Sitting Pretty BSCL 1 A 1:1 Z 0:0
Sire : *CH Zamb von der Sansteinkuste (Imp Gmy) AZ BSCL 1 KKL1 Sch H1 S: VA Quantum vom Fiemereck KKL1 Sch H111 S: Rocky vom Haus Tepferd
D: Rabea vom Fiemereck
D: V Wiggi vom Bauhofer KKL1 Sch H1 S: Erasmus Van Noort
D: Cessy van der Lust
Dam : CH Freevale Pretty In Pink AZ S: Cayos von der Noriswand KKL 1 Sch H1 BSCL 1 S: Janos von der Noriswand
D: Babette von der Noriswand
D: CH Freevale Crazy For Love AZ S: Gr CH Freevale Magnum Force BSCL 1 AZ
D: CH Karlrach Love N Kisses AZ

Recent Results

  • 15-Apr-2014 Challenge-Runner Up Best Of Breed

    Sydney Royal [CH] (Judge was Ms L Moore (USA))

  • 4-Jan-2014 Runner Up Best In Group

    Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc [CH] (Judge was Glen Gregory (NSW))

  • 15-Dec-2013 Challenge/ Rup Best Of Breed

    ACT Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Horton (VIC))

  • 14-Dec-2013 BEST OF BREED

    ACT Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Smith (QLD))

  • 7-Dec-2013 Best In Group

    St. George KC (White Show) [CH] (Judge was Mr J Comerford)

  • 30-Aug-2013 BEST OF BREED

    DogsNSW Royal Canin Spring Fair [CH] (Judge was Mr F Ruiz Rodriguez (Spain))

  • 17-Aug-2013 Challenge/ Rup Best Of Breed

    Port Stephens Dog Sports [CH] (Judge was Mrs J Ireland (QLD))

  • 10-Aug-2013 4TH Open Bitch (Excellent)

    Newcastle GSD show [CH] (Judge was Mr Russell Wenham)

  • 3-Aug-2013 Challenge/ Rup Best Of Breed

    Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Dr J Opara (Poland))

  • 28-Jul-2013 Best Of Breed

    Gosford City Dog Club [CH] (Judge was Mr S Swee Lin (Malaysia))

  • 27-Jul-2013 Best Of Breed

    T&G All Breeds [CH] (Judge was Mr AB Santos (Philippines))

  • 20-Jul-2013 Best Of Breed

    North Of The Harbour [CH] (Judge was Hans Almgren (Sweden))

  • 19-Jul-2013 Best Of Breed Aust Bred In Group

    North Of The Harbour [CH] (Judge was Zoya Oleynikova (Ukraine).)

  • 10-Mar-2013 Best Of Breed/ Intermediate In Group

    Blacktown Kennel Club [CH] (Judge was S McMahon)

  • 24-Feb-2013 Res Challenge/Rup Best Of Breed/Inter In Group

    Sofala Show Society [CH] (Judge was Miss R Preece-Harvey)

  • 23-Feb-2013 Challenge Bitch

    Rylstone Kandos Show Society [CH] (Judge was Ms M Patten)

  • 2-Feb-2013 Best Of Breed

    Rydal AH & P [CH] (Judge was Mr H Gent (breed judging))

  • 2-Feb-2013 Runner Up Best In Group/Intermediate In Group

    Rydal AH & P [CH] (Judge was Ms K Santas)

  • 19-Jan-2013 Best Of Breed/Intermediate In Group

    COMBINED NORTHERN CANINE COMMITTEE AM [CH] (Judge was Craig Fynmoore)

  • 19-Jan-2013 Best In Group

    COMBINED NORTHERN CANINE COMMITTEE PM [CH] (Judge was Julie Fynmoore)

  • 19-Jan-2013 Intermediate In Show

    COMBINED NORTHERN CANINE COMMITTEE PM [CH] (Judge was Mrs Buchanen (QLD))

  • 13-Jan-2013 Best Of Breed

    Tuggerah Lakes KC [CH] (Judge was Dr F McEnoy SA)

  • 9-Dec-2012 1st Res Challenge Bitch

    Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Mrs L Ryan)

  • 2-Dec-2012 Res Challenge/Rup Best Of Breed/Inter In Group

    Fairfield & District All Breeds [CH] (Judge was Mrs R Thompson (SA))

  • 2-Dec-2012 Intermediate In Show

    Fairfield & District All Breeds [CH] (Judge was Mr W Burton)

  • 25-Nov-2012 Runner Up Best In Group/Intermediate In Group

    Belconnen All Breeds KC show [CH] (Judge was Mr R Berwick (WA))

  • 24-Nov-2012 1st Res Challenge Bitch

    Belconnen All Breeds KC AM show [CH] (Judge was Mr Guy Spangnolo)

  • 24-Nov-2012 Runner Up Best In Group/Intermediate In Group

    Belconnen All Breeds KC PM show [CH] (Judge was Mrs W Baker (SA))

  • 24-Nov-2012 Runner Up Best In Group/Intermediate In Group

    Belconnen All Breeds KC PM show [CH] (Judge was Mrs W Baker (SA))

  • 28-Oct-2012 Best Of Breed

    Wellington Valley KC [CH] (Judge was Mrs N Robertson Hammond)

  • 27-Oct-2012 Best In Group

    Wellington Valley KC [CH] (Judge was Mrs L Brown)

  • 21-Oct-2012 Best In Group

    Tuggerah Lakes KC [CH] (Judge was Mrs P Hall)

  • 21-Oct-2012 Intermediate In Show

    Tuggerah Lakes KC [CH] (Judge was Mrs A Lane (VIC))

  • 5-Aug-2012 Best Of Breed

    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Ericsson (Sweden))

  • 4-Aug-2012 Best Of Breed/Intermediate In Group

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Forte (Ireland))

  • 3-Aug-2012 Best Of Breed

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Herr Horst Kliebenstein (Gmy))

  • 29-Jul-2012 Best In Group

    Brisbane Water Leagacy Dog Club [CH] (Judge was Mrs L Brown)

  • 29-Jul-2012 Runner Up Best In Show

    Brisbane Water Leagacy Dog Club [CH] (Judge was Mrs V Morrow)

  • 20-Jul-2012 Best Of Breed/Intermediate In Show

    North Of The Harbour [CH] (Judge was Mr Jaime Ganoza (peru))

  • 8-Jul-2012 Best In Group

    Hawkesbury Kennel Club "Show A" [CH] (Judge was Mrs D Johnston)

  • 8-Jul-2012 1st of 4 Res Challenge

    Hawkesbury Kennel Club "Show B' [CH] (Judge was Mr R Lucas)

  • 1-Jul-2012 Best In Group

    Blaxland Glenbrook RSL KC [CH] (Judge was Mr David Thorpe)

  • 1-Jul-2012 Intermediate In Show

    Blaxland Glenbrook RSL KC [CH] (Judge was Mrs H Pederson)

  • 16-Jun-2012 Best Of Breed/Intermediate In Group

    NSWDogs On Show [CH] (Judge was Mrs T Buckley)

  • 10-Jun-2012 Best In Group

    Newcastle & Merewether CC [CH] (Judge was Ms K SantasRes)

  • 9-Jun-2012 Challenge Runner Up BOB/Intermediate In Group

    Newcastle & Merewether CC [CH] (Judge was Dr B Robertson)

  • 9-Jun-2012 Best Of Breed/ Intermediate In Group

    Newcastle & Merewether CC PM show [CH] (Judge was Mr B Thompson)

  • 12-May-2012 1st of 2/Res Challenege/ Inter Of Breed

    Newcastle & Northern District KC [CH] (Judge was Mrs K McGhie (QLD))

  • 12-May-2012 Runner Up Best IN Show

    The Hunter Working Dog Club [CH] (Judge was Mrs S Rickard (VIC))

  • 15-Apr-2012 4th In Group

    Sydney Royal [CH] (Judge was Mr G Bodegard)

  • 14-Apr-2012 Best Of Breed

    Sydney Royal [CH] (Judge was Mr G Bodegard)