Aust Grand Ch  Bonnsway A Matter of Time

ZAHRA is a daughter of our lovely boy Supreme Grand Champion Bonnsway Perfect Time - Rafferty. She is a very head strong girl with a ton of personality.

FIRST SHOWS FOR 2012 at 3mths of age and ZAHRA wins 3 Baby puppy in Group awards, a 3rd & 1st in Sweepstakes, What a great start.

First shows in Minor and Zahra is awarded 2 Best of Breeds, 2 R/up best of breeds, 4 Minor Puppy in Groups and 2 Minor Puppy in Shows and is now half way to her Champion Title at 6mths and 2 weeks

ZAHRA OBTAINS HER CHAMPION TITLE AT THE AGE OF 9 MONTHS


DOGZONLINE POINT SCORE 2012 ZAHRA IS Awarded


No. 1 Rising Star Labrador Retriever Nationally

No. 1 Rising Star Gundog Group NSW

No. 2 Rising Star Gundog Group Nationally


ZAHRA HAS NOW OBTAINED HER GRAND CHAMPION TITLE AT 2 1/2 YEARS OF AGE. AN OUTSTANDING ACHIEVEMENT CONSIDERING SHE HAS BEEN IN HER FATHERS SHADOW


We are looking forward to continued success with this girl before its time for motherly duties

For further information contact:

Contact :
Dianne Travers (Member Details)
Phone :
0439 673 828 hme: 02 66532173
Email :
Send Email
Pedigree for Aust Grand Ch  Bonnsway A Matter of Time
Sire : Supreme Ch Bonnsway Perfect Time S: Grand Ch Terracarol Time Square S: Supreme Ch Driftway Special Envoy
D: Glenndene Rock the Deck
D: Grand Ch Bonnsway Daria S: Ch Bonnsway The Phantom
D: Ch Bonnsway Ruby Tuesday
Dam : Ch Bonnsway Zenarta S: Ch Bonnsway Zebu S: Ch Wintoppi Jivin Jack
D: Ch Bonnsway Crestanis Jill
D: Bonnsway Somethin FKate S: Ch Bonnsway Eskimo Joe
D: Ch Bonnsway Ruby Ruby Roo

Recent Results

  • 17-Mar-2013 Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs R Robertson)

  • 16-Mar-2013 Bitch Challenge R/up Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs P Hall)

  • 15-Mar-2013 Bitch Challenge

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs E Knox)

  • 10-Mar-2013 Bitch Challenge

    Casino & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Camac)

  • 9-Mar-2013 Reserve Bitch Challenge R/up Best of Breed

    Casino & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Lee)

  • 3-Mar-2013 Bitch Challenge R/up Best of Breed Best Junior in Group

    Medowie & District ABKC [CH] (Judge was Miss M Davis)

  • 2-Mar-2013 Bitch Challenge R/up Best of Breed Best Junior in Group

    Medowie & District ABKC [CH] (Judge was Mr W Douglas (Vic))

  • 2-Mar-2013 Bitch Challenge R/up Best of Breed

    Medowie & District ABKC PM [CH] (Judge was Mrs J Wilshier Grp 3)

  • 10-Feb-2013 Bitch Chellenge R/up Best of Breed

    Armidale All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms K Tosi)

  • 9-Feb-2013 Best of Breed

    Armidale All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Taylor)

  • 8-Feb-2013 Bitch Chellenge R/up Best of Breed

    Armidale All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Tringham)

  • 9-Dec-2012 Bitch Challenge

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Bridgeford)

  • 8-Dec-2012 Bitch Challenge

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Smith)

  • 7-Dec-2012 Bitch Chellenge R/up Best of Breed

    Uralla & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Joseph)

  • 24-Nov-2012 Btich Challenge R/Up Best of Breed

    Dorrigo & Guy Fawkes Ag Assoc [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle)

  • 18-Nov-2012 Junior In Group

    Maitland & Kurri Districk Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Ryan)

  • 28-Oct-2012 Reserve Chellenge Junior in Group Junior in Show

    Port Macquarie-Hastings Kennel & Obedien [CH] (Judge was Mrs S Bruno Grp 3 Mr I Hinde GS)

  • 27-Oct-2012 Bitch CC R/up Best of Breed

    Port Macquarie-Hastings Kennel & Obedien [CH] (Judge was Mr I Hinde)

  • 19-Oct-2012 Bitch CC R/up Best of Breed Junior In Group Junior In Show

    Tuggerah Lakes Kennel & Obedience Club [CH] (Judge was Mr D Staines Gp 3 Mrs F Matthews)

  • 7-Oct-2012 Puppy in Group

    Kyogle & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Pisitwuttinan (Thailand))

  • 6-Oct-2012 Chellenge Bitch R/up Best of Breed Puppy in Group Puppy in Show

    Kyogle A P & H Society [CH] (Judge was Mr E Sangkunakup (Thailand))

  • 1-Oct-2012 Best of Breed Junior in Group

    Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S McMahon)

  • 30-Sep-2012 Reserve Challenge

    Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Lucas)

  • 29-Sep-2012 Bitch CC R/up Best of Breed

    Tamworth Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Hempsall)

  • 10-Aug-2012 Challenge Bitch (21) Puppy of breed

    Royal Queensland Show [CH] (Judge was Mrs G Morison South Africa)

  • 29-Jul-2012 Reserve Challenge Puppy in Group

    Kempsey & Macleay Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Nolan)

  • 28-Jul-2012 Reserve Challenge

    Kempsey & Macleay Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr A McQuire)

  • 27-Jul-2012 Chellenge Bitch Puppy in Group

    Kempsey & Macleay Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Merchant)

  • 22-Jul-2012 Bitch Challenge Puppy in Group

    Brunswick Vally Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Lucas)

  • 21-Jul-2012 Bitch Challenge Gaining her Australian Champion Title

    Brunswick Vally Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Blyth)

  • 20-Jul-2012 Bitch Challenge Puppy in Group

    Brunswick Vally Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Cleland)

  • 8-Jul-2012 1st 6/12m SS Bitch Chellenge R/up Best of Breed Puppy in Group Puppy in Show

    Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Butler SS Mrs C Butler Grp 3 & GS)

  • 7-Jul-2012 2nd 6/12m S/S Bitch Chellenge Minor Puppy in Group

    Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Butler SS Mrs M Hickie Grp 3)

  • 6-Jul-2012 Reserve Chellenge Bitch R/up Best of Breed Puppy in Group Puppy in show

    Moree Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Butler)

  • 1-Jul-2012 Minor Puppy in Group Minor Puppy in Show

    Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Collicutt Grp 3 & Mrs C Redhead GS)

  • 30-Jun-2012 1st 6/12 Sweepstakes Minor Puppy in Group Minor Puppy in SHOW

    Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Redhead Grp 3 Mr T Collicutt GS)

  • 29-Jun-2012 2nd 6/12m SS Best Minor Puppy in Group Minor Puppy in SHOW

    Lismore & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Redhead (SA) SS Ms K King Grp 3 GS)

  • 3-Jun-2012 1st 6-9mths Sweepstakes Challenge Bitch

    Dorrigo & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Speed S/S Mr M Curk Gp 3)

  • 2-Jun-2012 Reserve Challenge

    Dorrigo & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Rose)

  • 6-May-2012 Best of Breed Minor Puppy in Grp Minor Puppy in SHOW

    Clarence Dog Sports Club [CH] (Judge was Mrs J Weeks Grp 3 Mr B Luxton GS)

  • 5-May-2012 Challenge Bitch R/up Best of Breed Minor Puppy in Grp Minor Puppy in SHOW

    Clarence Dog Sports Club [CH] (Judge was Mrs J Ashton Grp 3 Mrs J Weeks GS)

  • 5-May-2012 Challenge Bitch R/up Best of Breed Minor Puppy in Grp

    Dogs NSW Norther Region Coastal [CH] (Judge was Mr J Camac)

  • 4-May-2012 Best of Breed

    Clarence P&A Soc [CH] (Judge was Mr B Luxton)

  • 4-May-2012 Bitch Challenge

    Dogs NSW Norther Region Coastal [CH] (Judge was Mrs H Beasley)

  • 30-Apr-2012 1st 6-9mths Sweepstakes Reserve Challenge Bitch

    Bonville & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Everson SS Mr A Jones Gp3)

  • 29-Apr-2012 4th 6-9mths Sweepstakes

    Bonville & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs W Slatyer)

  • 28-Apr-2012 1st 6-9mths Sweepstakes

    Bonville & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Patterson)