Aust.Ch Placky OMG Im Just So It

Watch out for this new Placky's youngster. A stunning Black & White which will hit the show ring in March. Gus has all the qualities you want in a Shih Tzu.

For further information contact:

Contact :
Sue Plackett (Member Details)
Phone :
0412 166 261
Email :
Send Email
Web :
http://www.dogs.net.au/placky
Pedigree for Aust.Ch Placky OMG Im Just So It
Sire : Ch.Placky OMG Usher S: S:
D:
D: S:
D:
Dam : Ch.Placky Im Just So It S: S:
D:
D: S:
D:

Recent Results

  • 14-Aug-2013 DOG CHALLENGE/RUBOB

    Trundle P & A Society [CH] (Judge was Ms C Stuart (NSW))

  • 13-Aug-2013 BEST EXHIBIT IN NON SPORTING GROUP

    Tullamore Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Derbyshire (NSW))

  • 12-Aug-2013 DOG CC/INTERMEDIATE IN GROUP

    Tullamore Kennel Club [CH] (Judge was M Markotany (NSW))

  • 11-Aug-2013 DOG CC/INTERMEDIATE IN GROUP

    Tullamore Kennel Club [CH] (Judge was E Knox (NSW))

  • 21-Jul-2013 RESERVE DOG CHALLENGE

    North of The Harbour [CH] (Judge was Zoya Oleynikova (Ukraine))

  • 21-Jul-2013 AUSTRALIAN BRED IN SHOW

    Shih Tzu Club of NSW [OP] (Judge was Hans Almgren (Sweden))

  • 19-Jul-2013 RESERVE DOG CHALLENGE/RUBOB/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    North of The Harbour [CH] (Judge was Mr S Watson (Cyp))

  • 22-Jun-2013 RUBOB/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    Norwest Canine Assoc [CH] (Judge was Mr B Harris (NZ))

  • 9-Jun-2013 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN NON SPORTING GROUP

    ACT Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Ms S Lancaster (NSW))

  • 8-Jun-2013 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN NON SPORTING GROUP

    ACT Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Ms D Norman (QLD))

  • 19-May-2013 BEST OF BREED

    Temora ABKC [CH] (Judge was Ms M Patton (NSW))

  • 18-May-2013 Best of Breed

    Temora ABKC [CH] (Judge was Mrs R Barden (NSW))

  • 17-May-2013 Reserve Challenge

    Temora ABKC [CH] (Judge was Mrs J Williams (NSW))

  • 12-May-2013 Best of Breed

    Bathurst & District KC [CH] (Judge was Mrs Beech (Can))

  • 11-May-2013 RUBOB

    Bathurst & District KC [CH] (Judge was Mr Nesbitt (Can))

  • 10-May-2013 RUBOB

    Bathurst & District KC [CH] (Judge was Mr Beech (Can))

  • 4-May-2013 DOG CHALLENGE/RUBOB

    Albion Park Kennel Club Inc (AM) [CH] (Judge was Ms E Hindley (ACT))

  • 31-Mar-2013 RESERVE CHALLANGE/AUSTRALIAN BRED IN SHOW

    Shih Tzu Club of NSW [CH] (Judge was Mr Ramon Podesta (Chi))

  • 17-Mar-2013 RUBOB/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    Eugowra Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Lucas (NSW))

  • 16-Mar-2013 RUNNER UP BEST EXHIBIT IN NON SPORTING GROUP/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    Eugowra Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Yate (NSW))

  • 10-Mar-2013 BEST OF BREED/AUSTRALIAN BRED IN GROUP

    Blacktown Kennel & Training Club (AM) [CH] (Judge was Mrs L Mineif (NSW))

  • 10-Mar-2013 BEST OF BREED

    Blacktown Kennel & Training Club (PM) [CH] (Judge was MRS R WILLIAMS (NSW))

  • 9-Mar-2013 RUBOB

    Goulburn A P & H Society Inc [CH] (Judge was Mrs L Brown (NSW))

  • 3-Mar-2013 BEST EXHIBIT IN NON SPORTING GROUP

    Tarago Show Society [CH] (Judge was Mr D Mahoney (NSW))

  • 2-Mar-2013 Best of Breed/Australian Bred in Group/New Champion

    Robertson A & H Society [CH] (Judge was Mrs S McMahon (NSW))

  • 17-Feb-2013 Runner Up Best Exhibit in Group

    Gunning P A & I Society Inc [CH] (Judge was Mrs S Bownds (NSW))

  • 10-Feb-2013 Dog Challenge/RUBOB

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Ms A Huggins (NSW))

  • 9-Feb-2013 Runner Up Best Exhibit In Group

    Crookwell A P & H Society Inc [CH] (Judge was Mrs C Yates (NSW))

  • 2-Dec-2012 BEST OF BREED

    ACT Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Ms G Gulbransen (NZ))

  • 1-Dec-2012 BEST OF BREED

    ACT Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Whitfield (NZ))

  • 18-Nov-2012 RESERVE DOG CHALLENGE/JUNIOR IN GROUP

    Young & District KC [CH] (Judge was Mr K Meyer (NSW))

  • 17-Nov-2012 RUBOB/JUNIOR IN GROUP

    Young & District KC (AM) [CH] (Judge was Mrs J Mannell (QLD))

  • 17-Nov-2012 RESERVE DOG CHALLENGE

    Young & District KC (PM) [CH] (Judge was Mrs J Croad (QLD))

  • 3-Nov-2012 RESERVE CHALLENGE/BEST JUNIOR IN SHOW

    The Shih Tzu Club of Victoria (AM) [CH] (Judge was Mr Gunnar Nymann (Denmark))

  • 21-Oct-2012 Dog Challenge

    Southern Highlands K&OC [CH] (Judge was Mr G Whitfield (NZ))

  • 20-Oct-2012 BEST OF BREED/JUNIOR IN GROUP

    Southern Highlands K&OC [CH] (Judge was Ms E Parker (SA))

  • 30-Sep-2012 Reserve Dog Challenge/RUBOB/Junior In Group

    Cessnock Dog Club (AM) [CH] (Judge was Mr K Harris (PHIL))

  • 9-Sep-2012 Dog Challenge

    Dogs ACT Fund Raiser [CH] (Judge was Mrs J Kirin (ACT))

  • 21-Jul-2012 RUBOB/BEST PUPPY IN GROUP

    Riverina District ABKC [CH] (Judge was Mrs B Hession (NSW))

  • 20-Jul-2012 RUBOB/PUPPY IN GROUP

    Riverina District ABKC [CH] (Judge was Mrs H Beasley (NSW))

  • 16-Jun-2012 BEST MINOR IN SHOW

    Dogs NSW All Breeds [CH] (Judge was Ms S Lancaster (NSW)/Ms N Lane (NSW))

  • 11-Jun-2012 DOG CHALLENGE/RUBOB/JUNIOR IN SHOW

    The Non Sporting Dog Club of NSW [CH] (Judge was Mrs J Bruce-Girdlestone (NSW))

  • 11-Jun-2012 BEST OF BREED/JUNIOR IN SHOW

    The Non Sporting Dog Club of NSW [OP] (Judge was Mrs J Docksey (NSW))

  • 10-Jun-2012 Reserve Dog Challenge/Minor in Group

    Wollondilly ABKC [CH] (Judge was Mr H Gent (NSW))

  • 9-Jun-2012 Reserve Dog Challenge/Minor in Group

    ACT Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Riddell (NSW))

  • 27-May-2012 BEST BABY IN GROUP

    Cowra & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Besoff (NSW))

  • 26-May-2012 Best baby of breed

    Cowra & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs E Parker (NZ))