Aust Ch   Gudyork Marion ( Import from Slovakia)

Marion just arrived from Slovakia in May 2013 and she is now in the ring. After a very short time she was awarded on the 24/08/2013 her Australian CH at the age of 17 Months and BOB and Best Junior in Show. Marion recently awardwd No 1 Yorkshire Terrier All Breeds Competition Australia for 2013 at the age of 20 months ONLY (Dogzonline Pointscore 2013) Well done young Marion.

Marion is a beautifull little female with a very good movement, structure and temperament.

Her coat is pure silky and her colours are amazing which stand up for her and catches the eyes of the judges who awarded her junior and intermediate in class and in show and runner up in groups.

We wish Marion success in 2014.

For further information contact:

Contact :
Yoel & Micky Morag (Member Details)
Phone :
0407 152 114
Email :
Send Email
Pedigree for Aust Ch   Gudyork Marion ( Import from Slovakia)
Sire : CAC Yorex Link to Fame S: CIB CH PL, CH CZ, CH KL Dreamlover de Castagnac S: ICH Hunderwood Revolution Man
D: Yalinadoll de Castagnac
D: Yorex Jolie Fleur Fortune S: ICE RAYDEL du Domaine De Monderlay
D: CH WHEEL OF FORTUNE Yorex
Dam : CH SK Gudyork Charmed Touch S: CH RUS, CH PL, CH BIH, CH LAT, CH HL, CH CRO, CH CG,CH BL, CH Balk, CH MAC, CH GCH CMKCHYT, ICEHELLOWEN S: CH Qoccle's OLIVER LIGHTSOME
D: JCH XMAS SURPRISE
D: Gudyork BOOGIE WOOGIE S: XTRA XTRA YOREX Top Ten
D: Gudyork ILLUSION

Recent Results

  • 26-Oct-2014 R/up BOB & Intermediate in Group

    Cobram Show Society [CH] (Judge was Ms M Hoy (NSW))

  • 18-Oct-2014 BOB & Best Intermediate in Group

    Kyabram Agriculture Show Society [CH] (Judge was Ms Bev Watt (Vic))

  • 6-Sep-2014 BOB & Best Intermediate in Group

    East Gippsland Kennel Club [CH] (Judge was Ms M. Joyce (Vic))

  • 22-Aug-2014 Best of Breed, Runner Up Best in Group

    Coolamon Gainmain Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Schwerdt (SA))

  • 3-Aug-2014 Best of Breed, Best Intermediate in Group.

    Wagga Wagga All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms J. McDonald (Vic))

  • 27-Jun-2014 Best of Breed and 1 of 4 final run for BIG

    Dogs NSW Southern Region [CH] (Judge was Mr J. Connell (Tas))

  • 25-May-2014 11 points Best of Breed

    Geelong &District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Gray (TAS))

  • 11-May-2014 Best ofBreed, Best Intermediate in Group & Runner Up Best in Group

    Cootamundra all breed Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Mahoney (NSW))

  • 4-May-2014 Best of Breed & Best Intermediate in Group

    Colac Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Hocking (Vic))

  • 29-Mar-2014 11 Points Best of Breed & Intermediate in Breed

    Bunyip Agriculture Society [CH] (Judge was Mrs G Rhodes(Vic))

  • 23-Mar-2014 Best of Breed & 1 of 5 finalists for the BIG

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Missen (Vic))

  • 1-Mar-2014 Best of Breed & Best Intermediate in Group

    Tumut Show Society [CH] (Judge was Mr R Stoate (Vic))

  • 23-Feb-2014 Best of Breed & Best Intermediate of Breed

    Royal Canberra Show [CH] (Judge was Ms H Glendinning (Canada))

  • 14-Feb-2014 Best of Breed and Best Intermediate in Group

    Twilight Canine Country Club [CH] (Judge was Mr R Fitzgerald (QLD))

  • 10-Jan-2014 Best of Breed & Intermediate of Breed

    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Bessho (Japan))

  • 9-Jan-2014 Best of Breed & Intermadiate of Breed

    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Ms E Levault (Zim))

  • 28-Dec-2013 BOB, Best Intermediate in Group & Runner Up Best in Group

    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Ms B. Watt (Vic))

  • 7-Dec-2013 BOB & Best Intermediate in Group

    Kilmore Kennel Club [CH] (Judge was Ms Sally Stasytis)

  • 1-Dec-2013 Best of Breed & Best Intermediate in Grooup

    Morwell/Traralgon kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Parker (WA))

  • 23-Nov-2013 Best of Breed and Best Intermediate in Group

    Daylsford & District Agri Society [CH] (Judge was Mrs L. Niemann (SA))

  • 5-Nov-2013 11 points Best Of Breed

    Sunbury Canine Club [CH] (Judge was Ms D Malenfant (USA))

  • 3-Nov-2013 BOB & Runner Up Best In Group

    Albury & Border Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Shepherd (NSW))

  • 27-Oct-2013 11 points Best of Breed

    Southern Cross Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Jenny Williams (NSW))

  • 24-Aug-2013 Best of Breed, Best Junior in Group, BEST JUNIOR IN SHOW

    Wentworth Show Society [CH] (Judge was Mrs B Daines (NSW) Mrs J. Hocking (Vic))

  • 10-Aug-2013 Best of Breed & Junior of Breed

    Lillydale Kennel Club [CH] (Judge was Ms L. Krakovskaya (Russia))

  • 21-Jul-2013 Best of Breed & Junior of Breed

    Dandenong Poultry & Kennel Society Inc [CH] (Judge was Mrs Julie Fynmore (NSW))

  • 16-Jun-2013 BOB, Best Junior of Breed, Runner Up Best in Group

    Swan Hill/ Lake Boga Kennel Club [CH] (Judge was Mr E. Pickering (NSW))

  • 26-May-2013 Best of Breed

    Geelong & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr. A. Walmsley)

  • 17-May-2013 Best of Breed

    Temora & District Kennel Club [CH] (Judge was Ms J. Docksey (NSW))

  • 12-May-2013 Best of Breed

    Euroa Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Blyth (Tas))

  • 1-Jan-2013 Best of Breed

    Deniliquin & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs B Stepkovitch (NSW))