NZ Ch Berizza Breaking The Ice At Senjabi (Imp Aust)


Zelda has been a consistent winner at Group and Show level from the moment she entered the show ring. She is maturing very nicely and has been complimented on by a number of international judges. I cannot thank Anu enough for breeding such an amazing girl!


Health Testing
Eyes: Clear (November 2018)
BAER: Normal

For further information contact:

Contact :
Christine Small (Member Details)
Phone :
027 2411 924
Email :
Send Email
Web :
http://www.senjabi.co.nz
Pedigree for NZ Ch Berizza Breaking The Ice At Senjabi (Imp Aust)
Sire : Am Dual Ch Amberlithe Fenix Returns To Kamar S: Amberlithe Don Alfonso S: Wishsong Ruhne
D: Amberlithe Bella Zorina
D: Am Ch Amberlithe Donna Arabella S: Wishsong Ruhne
D: Amberlithe Bella Zorina
Dam : NZ Ch/Aust Gr Ch Birrarun Hot Little Number S: Aust Ch Zashkar Quidam S: Frontrunner's Felipe (Denmark)
D: Sherrak Escarlarta
D: Aust Ch Hot Hot Hot v. Oxymoron (Imp Netherlands) S: Eng Ch Benjique Jose Royo of Anharbn
D: MULTI Ch Rosenhill's Centifolia Blanche Fleur

Recent Results

  • 3-Apr-2016 Intermediate of Group/in Show (Kathleen Hardwick)

    Geraldine County Kennel Assn [CH] (Judge was Joanne Townsend)

  • 2-Apr-2016 Intermediate of Group

    Geraldine County Kennel Assn [CH] (Judge was Kathleen Hardwick)

  • 6-Mar-2016 Intermediate of Group

    North Otago Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs Robyn Williams, Huntly)

  • 5-Mar-2016 Intermediate of Group

    North Otago Kennel Assn [CH] (Judge was Brett Thompson, NSW)

  • 23-Jan-2016 Best & Intermediate of Group

    Nelson District Kennel Assn [CH] (Judge was Mr Arne Foss, Norway)

  • 17-Jan-2016 Intermediate of Group

    Kapi-Mana Kennel Assn [CH] (Judge was Graeme Missen, Vic)

  • 16-Jan-2016 Intermediate of Group

    Manawatu Kennel Assn [CH] (Judge was John Bryson, NSW)

  • 5-Dec-2015 Junior of Group

    Canterbury Junior Kennel Society [CH] (Judge was Dianne Tyssen)

  • 21-Nov-2015 Best & Junior of Group

    Waimate Kennel Society [CH] (Judge was Ken Hammond, NSW)

  • 15-Nov-2015 BEST IN SHOW

    South Island Hound Club [CH] (Judge was Doreen Duffin, Vic)

  • 2-Oct-2015 Junior of Group

    Eukanuba National Dog Show [CH] (Judge was Malgorzata Wieremiejczyk-Wierzchowska, K)

  • 22-Aug-2015 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group

    NZKC Forrester Park Benefit Show 2 [CH] (Judge was Elizabeth Blake-Watts)

  • 9-Aug-2015 Reserve Best of Group

    Canterbury Kennel Assn [CH] (Judge was Carole Long)

  • 8-Aug-2015 Junior of Group

    Canterbury Kennel Assn [CH] (Judge was Duncan Schilling)

  • 30-May-2015 Best of Breed, Reserve Best of Group, Junior in Show

    Canterbury Kennel Assn [OP] (Judge was Margaret Hean)

  • 30-May-2015 Best of Breed, Best of Group, Junior in Show

    Canterbury Kennel Assn [OP] (Judge was Robert Manning)

  • 5-Apr-2015 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior in Show

    South Island Hound Club [CH] (Judge was Richard Reynolds, USA)

  • 28-Mar-2015 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group/in Show (Val Spence, Qld)

    Geraldine County Kennel Assn [CH] (Judge was Alberto Berrios, USA)

  • 22-Mar-2015 Reserve Best / Junior of Group

    Selwyn District Kennel Society [CH] (Judge was Dianne Lee, Vic)

  • 21-Mar-2015 Junior of Group

    Selwyn District Kennel Society [CH] (Judge was John Palmer, NSW)

  • 8-Mar-2015 Junior of Group

    North Otago Kennel Assn [CH] (Judge was Pauline Suhr, NSW)

  • 7-Mar-2015 Junior of Group

    North Otago Kennel Assn [CH] (Judge was Robyn Nicholson, Qld)

  • 1-Mar-2015 Best / Junior of Group

    Canterbury Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Lynne Harwood, Vic)

  • 28-Feb-2015 Junior of Group

    Canterbury Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Helen Beasley, NSW)

  • 21-Feb-2015 Bitch Challenge/Best of Breed

    Ashburton Kennel Assn [CH] (Judge was Rhonda Lane, Qld)

  • 1-Feb-2015 Junior of Group/in Show (Mr Antonio Alves Capistrano, Brazil)

    Auckland Exhibition Centre [CH] (Judge was Gerry Gulbransen)

  • 18-Jan-2015 Junior of Group

    Banks Peninsula A&P Society [CH] (Judge was Mark Johnson, NSW)

  • 2-Jan-2015 Bitch Challenge/Best of Breed

    North Canterbury Kennel Assn [CH] (Judge was Nigel Trainor)

  • 2-Jan-2015 Bitch Challenge/Best of Breed, Junior of Group

    Waimakariri Kennel Assn [CH] (Judge was Deb Addenbrooke)

  • 6-Dec-2014 Reserve Best / Puppy of Group

    Canterbury Junior Kennel Society [CH] (Judge was Mr Lyall Payne)

  • 29-Nov-2014 Puppy of Group

    Southern Ladies Kennel Assn [CH] (Judge was Patrice Johansen, Qld)

  • 22-Nov-2014 Puppy of Group

    Waimate Kennel Society [CH] (Judge was Barbara Doyle, Vic)

  • 16-Nov-2014 Bitch Challenge/Best of Breed

    South Island Hound Club [CH] (Judge was Pauline Hewitt, NSW)

  • 2-Nov-2014 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group

    Southland Kennel Assn (Show 3) [CH] (Judge was Denise Clarke)

  • 1-Nov-2014 Puppy of Group

    Southland Kennel Assn (Show 2) [CH] (Judge was Deborah Harbin, NSW)

  • 19-Oct-2014 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group

    West Coast Kennel Assn [CH] (Judge was Sandra McMahon, NSW)

  • 18-Oct-2014 Bitch Challenge/Best of Breed, Reserve Best/Puppy of Group

    West Coast Kennel Assn [CH] (Judge was Esther Joseph, Vic)

  • 12-Oct-2014 Bitch Challenge/Best of Breed

    South Canterbury Kennel Society [CH] (Judge was Andrew Brown, Qld)

  • 11-Oct-2014 Bitch Challenge/Best of Breed

    South Canterbury Kennel Society [CH] (Judge was Bill Mooney, Vic)

  • 7-Sep-2014 Bitch Challenge/Best of Breed, Puppy of Group/in Show

    The Plains Kennel Assn [CH] (Judge was Sandra Mashford, Vic)

  • 6-Sep-2014 Bitch Challenge/Best of Breed

    The Plains Kennel Assn [CH] (Judge was Maurice LeCussan, NSW)

  • 2-Aug-2014 Puppy of Group

    Canterbury Kennel Assn [CH] (Judge was Martin Hewitt)

  • 25-May-2014 Baby Puppy in Show

    South Island Hound Club [CH] (Judge was Mr Nick Frost, UK/US)

  • 4-May-2014 Baby Puppy of Group

    South Otago Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs Connie Redhead, Sth Aust)

  • 30-Mar-2014 Baby Puppy of Group/in Show (Robert Frost)

    Geraldine County Kennel Assn [CH] (Judge was Mrs Elena Spector, Argentina)

  • 29-Mar-2014 Baby Puppy of Group

    Geraldine County Kennel Assn [CH] (Judge was Robert Frost, USA)

  • 23-Mar-2014 Best Baby Puppy of Group

    Selwyn District Kennel Society [CH] (Judge was Greg Browne, Vic)