Aust and Neuter Ch Basilika Dark Knight

Knight is a wonderful Papillon and true to the breed. He has an amazing character and a delight to have a round. He loves being in the show ring and he has done the breed proud.

For further information contact:

Contact :
Marissa Sarif (Member Details)
Phone :
0412424930
Email :
Send Email
Pedigree for Aust and Neuter Ch Basilika Dark Knight
Sire : Basilika Red Samarai S: JAP. CH.CH. Queen Bless JP Swedish Crown S: JP.CH Queen Bless JP Don Darias
D: Vittoria's Malaika (SWE)
D: Basilika Starlite Kisses S: CH. Denemore Starlite Express (IMP IRL)
D: CH. Bold As Brass
Dam : Basilika Trendy Lizzie S: GRAND CH. Petalouda New Trend S: CH. Tawzan Domingo at Tamsmorna (IMP UK)
D: CH. Mondelise Ceres
D: Basilika French Lady S: CH. Basilika Wizards Wand
D: CH. Basilika Pink Lady

Recent Results

  • 10-Jun-2017 Neuter of Breed

    Toy Dog Club of Victoria [CH] (Judge was Mrs Judith Glover (NSW))

  • 13-May-2017 Neuter Dog Challenge, Neuter of Breed, Neuter in Group

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Helen Beasley (NSW))

  • 17-Dec-2016 Neuter of Breed

    Yarra Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Jean Hockey (NSW))

  • 10-Dec-2016 Neuter of Breed

    Castlemaine & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Geoff Beckett)

  • 3-Dec-2016 Neuter of Breed

    Dogs Victoria Royal Canin Summer Spectac [CH] (Judge was Mrs Z Salijevic (Sweden))

  • 27-Nov-2016 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Shellie Marshall)

  • 6-Nov-2016 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Morwell/Traralgon Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Horn)

  • 5-Nov-2016 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Morwell/Traralgon Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Davidson)

  • 22-Oct-2016 Neuter of Breed

    Bendigo Agricultural Show Society (AM) [CH] (Judge was Mr R Clealand (SA))

  • 22-Oct-2016 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Bendigo Agricultural Show Society (PM) [CH] (Judge was Ms L Woolley)

  • 10-Sep-2016 Neuter of Breed, Neuter of Group

    Belgrave & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Ern Boxhall)

  • 25-Jun-2016 Neuter of Breed, Neuter in Group

    Frankston & Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Miss Pauline Suhr (NSW))

  • 19-Jun-2016 Neuter of Breed

    Bendigo Kennel Club [CH] (Judge was Mr Jim Black)

  • 18-Jun-2016 Neuter of Breed

    Eaglehawk Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Glenda Cheney)

  • 18-Jun-2016 Neuter of Breed

    Eaglehawk Hawk Kennel Club [CH] (Judge was Mr Mick Wilkinson)

  • 11-Jun-2016 Neuter of Breed

    Toy Dog Club of Victoria [CH] (Judge was Mr L Brandney (NSW))

  • 25-Apr-2016 Neuter of Breec

    Kilmore Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Frieda Clifton)

  • 24-Apr-2016 Neuter of Breed

    Yarrawonga & Border Canine Association [CH] (Judge was Ms D Cuthbert (SA))

  • 24-Apr-2016 Neuter of Breed

    Yarrawonga & Border Canine Association [CH] (Judge was Mrs R Davidson)

  • 23-Apr-2016 Neuter of Breed

    Greensborough & District Kennel Club (AM [CH] (Judge was Mr Ray Barratt)

  • 23-Apr-2016 Neuter of Breed

    Greensborough & District Kennel Club PM [CH] (Judge was Mrs P Brown (QLD))

  • 17-Apr-2016 Neuter of Breed

    Bulla Amenities Show Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Ms Yvonne Smith (NZ))

  • 10-Apr-2016 Neuter of Breed

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Leanne Trottee)

  • 3-Apr-2016 Neuter of Breed

    Canine Museum Foundation [CH] (Judge was Mr Arthur Fry)

  • 20-Feb-2016 Neuter of Breed, Neuter of Group

    Twilight Canine Country Club [CH] (Judge was Mrs Toni Comerford (NSW))

  • 10-Jan-2016 Neuter in Group, Neuter of Breed

    Yarra Ranges Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Sonoda (Japan))

  • 7-Jan-2016 Neuter in Group, Neuter of Breed

    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Ms E Maitland (SA))

  • 1-Jan-2016 Neuter of Breed

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs S Bownds (NSW))

  • 22-Mar-2015 Australian Breed in Group, Best of Breed

    Pakenham & District A & H Society [CH] (Judge was Ms L Bolden)

  • 15-Feb-2015 Runner up Best of Breed

    Eaglehawk Kennel Club [CH] (Judge was Mr Chris Moore)

  • 25-Jan-2015 Dog Challenge

    Australia Day International Dog Club [CH] (Judge was Mr F Pastor (Ecqador))

  • 23-Jan-2015 Dog Challenge, Runner up Best of Breed

    Bass Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Ulltveit-Moe (Sweden))

  • 8-Jan-2015 Best of Breed

    South Eastern Kennel Club [OP] (Judge was Ms M Blaha (Austria))

  • 28-Dec-2014 Best of Breed

    Central Highlands Kennel Club [CH] (Judge was Ms L Woolley)

  • 4-Nov-2014 Best of Breed

    Sunbury Canine Club [CH] (Judge was Ms D Anderson)

  • 19-Jul-2014 Runner up Best of Breed, Australian Bred of Breed

    Dog Stewards Association [CH] (Judge was Mrs Sandra Mashford)

  • 13-Jul-2014 Australian Bred of Breed

    Canine Amenities Club of Victoria [CH] (Judge was Mr Richard Stoate)

  • 12-Jul-2014 Australia Bred of Breed

    Junior Kennel Club of Victoria [CH] (Judge was Mr Brett Thompson)

  • 5-Jul-2014 Best of Breed

    Victorian Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was Professor B Corbitt)

  • 15-Jun-2014 Reserve Dog, Australian Bred of Breed

    Cranbourne Dog Club Ch Show [CH] (Judge was Mrs S Reeve)

  • 31-May-2014 Best of Breed

    Box Hill and District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Rhodes)