RUBIS (All Breeds), MULTI BIG AUSTRALIAN GRAND CHAMPION Wolfproud Carson

We're all super proud of our little boy Carson (aka Butterbean). He was the Utility Dog finalist for Top Open Show Dog (WA) in 2013 and has topped this off by titling at 24 months under an international judge. We're looking forward to adding to his list of achievements as he matures.

Carson finishes 2014 as No 2 Malamute in WA (Breed Score), pipped at the post by his uncle Austin. We've had a great start to 2015 taking BOB and being shortlisted for Group at our first show for the year and again qualifying as the Utility Dog Finalist for Top Open Show Dog (WA) in 2014.

OPEN SHOW ACHIEVEMENTS
RUBIS
Multiple Class in Show
Multiple BIG
Multiple Class in Group


CHAMPIONSHIP SHOW ACHIEVEMENTS
RUBIS
Class in Show
Multiple BIG
Multiple Class in Group

For further information contact:

Contact :
Jenn Lawrence (Member Details)
Phone :
08 9490 5952
Email :
Send Email
Pedigree for RUBIS (All Breeds), MULTI BIG AUSTRALIAN GRAND CHAMPION Wolfproud Carson
Sire : S: S:
D:
D: S:
D:
Dam : S: S:
D:
D: S:
D:

Recent Results

  • 17-Jun-2018 Best of Breed

    All Breeds Dog Club B&A Show [CH] (Judge was Ms L Taylor (WA))

  • 16-Jun-2018 Best of Breed

    WA Beagle Club & SBTC B&A Show [CH] (Judge was Mrs S Mallia (WA))

  • 9-Jun-2018 Best of Breed

    Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Watson (WA))

  • 2-Jun-2018 Best of Breed

    Canine Fund Raisers (AM Show) [CH] (Judge was Mrs L Spargo (WA))

  • 19-May-2018 Best of Breed

    Geraldton & Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Horton (Vic))

  • 12-May-2018 Best of Breed

    Fremantle Dog Club [CH] (Judge was Mrs A Lane (Vic))

  • 7-Apr-2018 Best of Breed & Runner up in Group

    All Breeds Dog Club of WA (Inc) [CH] (Judge was Mr D Bowe (WA))

  • 25-Feb-2018 Best of Breed

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr K Hammond (NSW))

  • 25-Jan-2018 Best of Breed

    Canine Fund Raisers [CH] (Judge was Mrs G Hovey-Jacobs (Qld))

  • 17-Dec-2017 Best of Breed & Open in Group

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Monk (WA))

  • 16-Dec-2017 Best of Breed

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Beattie (WA))

  • 9-Dec-2017 Challenge Dog

    WA Terrier Club [CH] (Judge was Miss N Lane (NSW))

  • 8-Dec-2017 Challenge Dog

    WA Terrier Club [CH] (Judge was Mr W Mooney (Vic))

  • 2-Dec-2017 Best of Breed

    Non-Sporting Dog Club B&A [CH] (Judge was Mrs I Homer (WA))

  • 26-Nov-2017 Best of Breed

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs M Hanley (NSW))

  • 25-Nov-2017 Best of Breed & State Bred in Group

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs B Ferguson (SA))

  • 29-Oct-2017 Best of Breed & State Bred in Group

    Geraldton and Districts Kennel Club [CH] (Judge was Ms S Packer (SA))

  • 28-Oct-2017 Best of Breed, State Bred in Group & State Bred in Show

    Geraldton and Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Lucas (NSW))

  • 22-Oct-2017 Best of Breed

    Bunbury and Districts Dog Club [CH] (Judge was Mrs S Bownds (NSW))

  • 21-Oct-2017 Best of Breed

    Bunbury and Districts Dog Club [CH] (Judge was Miss S Rose (NSW))

  • 10-Sep-2017 Best of Breed

    Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Smith (Qld))

  • 9-Sep-2017 Best of Breed

    Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Robertson (NSW))

  • 8-Jul-2017 Challenge Dog, Runner up Best of Breed

    Hills Kennel Club [CH] (Judge was Ms N Ryan (WA))

  • 2-Jul-2017 Best of Breed

    Geraldton & Districts Kernnel Club [CH] (Judge was Rev C Seymour (Vic))

  • 25-Jun-2017 Best of Breed

    Canine Stewards Association [CH] (Judge was Mrs S Davis (NSW))

  • 18-Jun-2017 Challenge Dog, Runner up Best of Breed

    Hound Club of WA B&A [CH] (Judge was Mr F Waring (WA))

  • 17-Jun-2017 Best of Breed

    Oriental Breeds Society B&A [CH] (Judge was Mrs L Parker (WA))

  • 10-Jun-2017 Best of Breed

    Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Oma (WA))

  • 21-May-2017 Best of Breed, Best in Group & Runner up in Show

    Geraldton & Districts Kernnel Club [CH] (Judge was Mr D Staines (Qld))

  • 20-May-2017 Best of Breed

    Geraldton & Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mrs H Beasley (NSW))

  • 13-May-2017 Best of Breed

    Canine Stewards Association AM Show [CH] (Judge was Ms R Nicholson (Qld))

  • 7-May-2017 Best of Breed

    Utility Dog Club of WA [CH] (Judge was Mr M Riady (Indonesia))

  • 29-Apr-2017 Best of Breed

    Metropolitan Kennel Club AM Show [CH] (Judge was Mr G Whitfield (NZ))

  • 29-Apr-2017 Best Of Breed

    Metropolitan Kennel Club PM Show [CH] (Judge was Mr D Sidebottom (NSW))

  • 24-Mar-2017 Best of Breed

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Miss M Joyce (Vic))

  • 19-Mar-2017 Challenge Dog

    OES & SSC B&A [CH] (Judge was Mrs D Frizzell (WA))

  • 18-Mar-2017 Best of Breed

    Ladies Kennel Club B&A [CH] (Judge was Mrs S Bond (WA))

  • 4-Mar-2017 Best of Breed

    Western Classic [CH] (Judge was Dr Gail Forsythe (Canada))

  • 19-Feb-2017 Best of Breed & State Bred in Group

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs D Harbin (NSW))

  • 18-Feb-2017 Best of Breed & State Bred in Group

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr R Harbin (NSW))

  • 21-Jan-2017 Best of Breed & Aust Bred in Group

    Ladies Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Baxter (WA))

  • 31-Dec-2016 Best of Breed

    Canine Fund Raisers [CH] (Judge was Mr D Bowe (WA))

  • 11-Dec-2016 Best of Breed & Best in Group

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Lynn Spargo (WA))

  • 10-Dec-2016 Best of Breed

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Warry (WA))

  • 27-Nov-2016 Best of Breed & Aust Bred in Group

    BT & BT(M) & PS of WA B&A [CH] (Judge was Mr Greg Ball (WA))

  • 26-Nov-2016 Best of Breed

    Gundog Club of WA B&A [CH] (Judge was Miss R Evans (WA))

  • 20-Nov-2016 Runner up Best of Breed & State Bred in Group

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Ms K Santas (NSW))

  • 19-Nov-2016 Best of Breed & State Bred in Group

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mr B Thompson (NSW))

  • 8-Oct-2016 Best of Breed

    Canine Stewards Association [CH] (Judge was Mr M Winch (VIC))

  • 27-Mar-2016 Best of Breed

    Building & Amenities (WA) [CH] (Judge was Ms S Sewell (WA))

  • 26-Mar-2016 Best of Breed

    Building & Amenities (WA) [CH] (Judge was Mrs Sue Mallia (WA))

  • 28-Feb-2016 Best of Breed

    Building & Amenities (WA) [CH] (Judge was Ms Pamela Campbell (WA))

  • 19-Feb-2016 Best of Breed

    Hills Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Baillie (VIC))

  • 17-Oct-2015 Runner Up Best of Breed & Aust Bred in Group

    Bunbury & District Dog Club Inc [CH] (Judge was Ms Kim Tosi (Qld))

  • 17-May-2015 Best of Breed

    Geraldton & Districts Kennel Club [CH] (Judge was Miss G Goller (Qld))

  • 16-May-2015 Best of Breed

    Geraldton & Districts Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Henderson (Qld))

  • 26-Apr-2015 Challenge Dog

    Metropolitan Kennel Club of WA Inc (PM) [CH] (Judge was Mr T Lim (Singapore))

  • 29-Mar-2015 Best of Breed

    CSAWA & CSSCWA Show 4 [CH] (Judge was Mrs J Gotch (NSW))

  • 28-Mar-2015 Best of Breed

    CSAWA & CSSCWA Show 2 [CH] (Judge was Mrs M Hanley (NSW))

  • 28-Mar-2015 Best of Breed

    CSAWA & CSSCWA Show 3 [CH] (Judge was Mrs S Patterson (NSW))

  • 27-Mar-2015 Best of Breed

    CSAWA & CSSCWA Show 1 [CH] (Judge was Miss C Stuart (NSW))

  • 22-Mar-2015 Intermediate in Group

    WA Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Salud (Philippines))

  • 15-Mar-2015 Best of Breed

    WA Terrier Club B&A [CH] (Judge was Mr Greg Ball (WA))

  • 14-Feb-2015 Best of Breed

    Albany All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Mrs H Weil (Qld))

  • 17-Jan-2015 Best of Breed

    Ladies Kennel Club of WA [CH] (Judge was Mr Frank Waring (WA))

  • 14-Dec-2014 Best of Breed

    WA Kennel Club Benefit Show [CH] (Judge was Ms Roni Oma)

  • 13-Dec-2014 Best of Breed

    Building & Amenities Show (WA) [CH] (Judge was Mrs L Parker (WA))

  • 29-Nov-2014 Best of Breed

    WA Terrier Club [CH] (Judge was Mr D Bowe (WA))

  • 19-Oct-2014 Best of Breed

    Bunbury & District Dog Club Inc [CH] (Judge was Mrs Carol Keong (QLD))

  • 18-Oct-2014 Best of Breed & Best in Group

    Bunbury & District Dog Club Inc [CH] (Judge was Mr David Staines (QLD))

  • 31-Aug-2014 Challenge Dog & Runner Up Best of Breed

    Building & Amenities Show [CH] (Judge was Ms Linda J Taylor (WA))

  • 9-Aug-2014 Best of Breed

    Fremantle Dog Club (WA) [CH] (Judge was Mrs Margaret Long (NSW))

  • 3-Aug-2014 State Bred in Group

    Metropolitan Kennel Club of WA Inc [CH] (Judge was Mrs Carolyn Butler (NSW))

  • 13-Jul-2014 Best of Breed

    WA Kennel Club (Inc) Sunday Show [CH] (Judge was Mr M Vretenicic (Montenegro))

  • 5-Jul-2014 Best of Breed

    Hills Kennel Club of WA [CH] (Judge was Mrs Lynn Spargo (WA))

  • 29-Jun-2014 Best of Breed & Intermediate in Group

    Non Sporting Dog Club of WA (Inc) [CH] (Judge was Mr Robert Beattie (WA))

  • 22-Jun-2014 Best of Breed

    Fremantle Dog Club (WA) [CH] (Judge was Miss Julie A Aspinall (VIC))

  • 8-Jun-2014 Best of Breed

    Ladies Kennel Club of WA [CH] (Judge was Mrs Susan Tringham (QLD))

  • 20-Apr-2014 Best of Breed

    Building & Amenities Show (WA) [CH] (Judge was Ms Roni Oma (WA))

  • 28-Mar-2014 Best of Breed

    Canine Stewards Assn/C&SSC of WA Show 1 [CH] (Judge was Miss Bev Daines (NSW))

  • 16-Mar-2014 Best of Breed

    Building & Amenities (WA) [CH] (Judge was Mrs Sue J Mallia (WA))