Charters Towers Kennel Club (QLD)
Date of Show : 4-Mar-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Lianne Rowles (NSW)
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Runner Up in Show & Open in Show: Whippet
Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Baby in Show: Boxer
Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Puppy in Show: Basenji
Zandeena Getn Sexy Back (Chrissy Petersen)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu The Dark Knight Rises (Jan Waite)
Baby SweepStakes - 1st Place: Boxer
Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)
Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Skyes Th Limit (Nicole Keedle)
Minor in Group: Bichon Frise
Mollabru Mark My Words (A & F Vecchio)
Puppy in Group: Papillon
Dazind Picture Perfect (Lisa Robinson)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Dazind By Me (L Robinson)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tejada Flatbroke N Busted (A & F Vecchio)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mollabru Mark My Words (A & F Vecchio)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Innesveil Classic Dancer (J & Y Faber)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Casmai Skyes Th Limit (Nicole Keedle)
Baby (Dog) of Breed: Casmai Misbehavin In Th Dark (Nicole Keedle)
Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Jack Frost (Lisa Robinson /Kristy Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dazind Picture Perfect (Lisa Robinson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dazind By Me (L Robinson)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenroyal Memrys R Maid O This (Rosslyn Gordon)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arderne Ice Princess (Meier / Whipps & Dodds)
Baby of Breed: Arderne Artic Wonder (Meier / Whipps & Dodds)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)
Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)
Junior in Group: Bull Terrier
Rohmahn Chevelle (AI) (T Matsen & R Balsillie)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Satori Magic Mike (ROM) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rohmahn Chevelle (AI) (T Matsen & R Balsillie)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
Baby of Breed: Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)
Aust Ch Cardhu The Dark Knight Rises (Jan Waite)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Highgatte If The Shoefits (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire High As A Kite (P Grutzner & M Adkins)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu The Dark Knight Rises (Jan Waite)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)
Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Puppy in Group: Basenji
Zandeena Getn Sexy Back (Chrissy Petersen)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell)
Basenji
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena Getn Sexy Back (Chrissy Petersen)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Viktoria (Mrs Mardi Atkinson)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Red Maserati (Mrs S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Teangibelge Belgnbeau (Brown/Trotter)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)
Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Cool Topaz (Imp NZ) (Cheryl Jones)
Baby in Group: Boxer
Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Minor in Group: Boxer
Phoenway Give It To Me Baby (AI) (Miss Lorette Tassan)
Puppy in Group: Boxer
Phoenway Dream Warrior (Miss Lorette Tassan)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Celestial (Liisa Kersevani)
Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jadenchi Veni Vidi Vici (Margaret Mason)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Phoenway Dream Warrior (Miss Lorette Tassan)
Baby of Breed: Chizack Fire N Rain (Andrew Hobday & Margaret Mason)
Minor of Breed: Phoenway Give It To Me Baby (AI) (Miss Lorette Tassan)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Can & Aust Ch Ufourea Sunfire Girl (Imp CAN) (Heather Harrell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Neut Gr Ch Angelsun Have You Heard (Angelsun Kennel)
Baby of Breed: Angelsun Fire Glow (Angelsun Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial (Liisa Kersevani)
Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellatesori sweet feet (Donna Thompson)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sahne Cool Topaz (Imp NZ) (Cheryl Jones)
Baby of Breed: Aust Ch Sahne Razzle Dazzle (Imp NZ) (Cheryl Jones)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)
Aust Ch Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Zazzino (Fran Darling)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Alamona Solitaryman (Meier / Whipps)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)