West Australian Kennel Club Inc (WA)

Date of Show : 16-Dec-17 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ida Homer (WA)

Best in Show & State Bred in Show: Lakeland Terrier
Hollylake Total Eclipse (Neridah Sharrett, Stan Honnery and Rita Hayes)
Runner Up in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Baby in Show: Irish Terrier
Coolaney The Cunning Swagman (E E Walmsley)
Minor in Show: Whippet
Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Show: Dobermann
Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kismet So Uwant Tsee Th Wizard (Heather Hawkins)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Shamil Kurmaev (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme a Knock Out (S Rhodes)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Trescaval Just After Midnite (Mal & Julia Logan)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Baby of Breed: Mohawk Sorry About The Spots (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Miniature Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme a Knock Out (S Rhodes)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wencyn Whispers N Innuendos (Miss K Marshall)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Total Eclipse (Neridah Sharrett, Stan Honnery and Rita Hayes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Coolaney Code Breaker (Liz Walmsley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch LLessur Vanilla Vixen (Imp NZ) (Ms V E White)
Baby in Group: Irish Terrier
Coolaney The Cunning Swagman (E E Walmsley)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Cause For Concern (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Intermediate in Group: Smooth Fox Terrier
Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Iroq Cause For Concern (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirolinda Thru Th Lookin Glass (Shirley Friday)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coolaney Code Breaker (Liz Walmsley)
Baby of Breed: Coolaney The Cunning Swagman (E E Walmsley)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Battlestar Take Metothe Church (Ms V E White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch LLessur Vanilla Vixen (Imp NZ) (Ms V E White)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Hollylake Total Eclipse (Neridah Sharrett, Stan Honnery and Rita Hayes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Piobmhor Mac McMac (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC: Westrova Stoic Reggie Kray (W Hogan & J Collinson)
Junior of Breed: Cherishapug Blow My Trumpet (Mrs E P Findlater)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Minor in Group: Golden Retriever
Fantango Cant Buy Me Love (Ms D Turner/ Ms J Salvestrin & Mr P Middleton)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz An American in Paris (Sheree Allsop)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westobri Paris (AI) (Dr Lesley Brain)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Feel Th Love (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Puppy of Breed: Demorz An American in Paris (Sheree Allsop)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Me Me Im Furst (Ms A Scrimgeour / Ms R Bank & Ms F Dempster)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
Res Dog CC & Minor of Breed: Fantango Cant Buy Me Love (Ms D Turner/ Ms J Salvestrin & Mr P Middleton)

Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Seelenmyer Thalia (Ms A Keulen-Brain)



Group 4 Results

Specials Judge : Miss Stacey Sewell (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Minor in Group: Whippet
Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Santasi Breakfast At Tiffany's (S Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Bitch CC: Aust Ch Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Enigma (M L Davis)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Santasi Breakfast At Tiffany's (S Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Junior in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Ally Bally Bee (Sue Huebner & Penny Kelly)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kismet So Uwant Tsee Th Wizard (Heather Hawkins)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Belgian Shepherd Dog - Tervueren
Baby of Breed: Bonquest Langer Astrid (Dr L Brain)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)
State Bred of Breed: Noblestarzz Symphony Oth Wind (Ambre Smith)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Syryne Heart of the Dragon TDX (Ms C A Freele)

Puli
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cordmaker Ally Bally Bee (Sue Huebner & Penny Kelly)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kismet So Uwant Tsee Th Wizard (Heather Hawkins)
Junior of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Robert Beattie (WA)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms M Roberts & Mr A Hobday)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
State Bred in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar South Pacific ET (D F Kehoe)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ilaaluq Tukim Anana (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ilaaluq Tukim Kita (Mrs L Barnett / Mr D & Mrs M Battersby)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms M Roberts & Mr A Hobday)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust & Can Ch Summits Vansitar Vb Eureka (Imp USA) (D Kehoe & L West)
Res Dog CC: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
Minor of Breed: Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
Puppy of Breed: Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Junior of Breed: Vansitar Always On My Mind (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Intermediate of Breed: Vansitar Taste of Diamonds (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Vansitar South Pacific ET (D F Kehoe)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jamzaaba Deadly Venom (Sharon Gossage)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Donna Frizzell (WA)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)
Baby in Group: Japanese Spitz
Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Minor in Group: Great Dane
Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Junior in Group: Toy Poodle
Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tdksbulldogs Wallie (S Brittain & T Keedwell)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Carijlyte Dancn Inth Moonlite (Candice Jackson)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
Minor of Breed: Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)

Toy Poodle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jenuin Uptown Girl (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int /NORD U / Fi U Ch Camote (ALVAREZ) Imp MEX (Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Forrose (J Z Dinis)