Uralla & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 16-Dec-17 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Susan Foster (SA)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Puppy in Show: Bedlington Terrier
Fioralainn Russian Skye (Arielle Franco)
Junior in Show: Keeshond
Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Intermediate in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Havanese
Hashki Sharknado (Philip Williams)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Nigel Trainor (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Now N Forever (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Res Dog CC: Maxemil Jett Black (Jenny & Vic Elsley)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Maxemil Atlanta Burning (Jenny & Vic Elsley)
Baby of Breed: Jezzamont Rabble Rouser (Mrs L Oliver)
Puppy of Breed: Noonameena Zali Zali (J & Y Faber)
Junior of Breed: Cavalierlove In Full Bloom (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)
Res Dog CC: Aust Ch Hashki Zero The Hero (P Williams)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (P Williams)
Baby of Breed: Hashki Sharknado (Philip Williams)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)
Res Dog CC: Abfab Gunz N Rozez (Mrs Jan Holcombe)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Now N Forever (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
Puppy of Breed: Kabova Vanilla Skye (J Williams)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 Results

Specials Judge : Mr Nigel Trainor (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Runner Up in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Shazam (M Lee)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Russian Skye (Arielle Franco)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Isle Of Oban (Sharon Gilkison)
Bitch CC & Minor of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Zip Your Lips (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fioralainn Russian Skye (Arielle Franco)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (ai) (ROM) (Mr T Wiseman)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Shazam (M Lee)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Robynne Trainor (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Occuli Veiled Virtues (D J & D C Mahoney)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Occuli Veiled Virtues (D J & D C Mahoney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Germanicus Famous Last Words (Lara Haynes)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Res Dog CC & Minor of Breed: Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Junior in Group: Whippet
Piaffe Collateral Beauty (AI) (Ulla Greenwood)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tischamingo Join The Joyride (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Piaffe Collateral Beauty (AI) (Ulla Greenwood)
Dog CC: Aust Ch Twyborn Innocense (Imp SWE) (Ulla Greenwood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) (L Meagher/A Petersen/L Willis)
Baby in Group: Australian Kelpie
Wingdari Gday Outback Wrangler (Marie Colyer)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Wingdari Gday Outback Wrangler (Marie Colyer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) (L Meagher/A Petersen/L Willis)
Bitch CC & Junior of Breed: Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Russian Black Terrier
Tvorimir Gladiator (N Sadykova)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Duchess (C & R Foster)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Private Idaho (AI) (Imp NZ) (Andrew Hobday)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Duchess (C & R Foster)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tvorimir Gladiator (N Sadykova)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack TD (K Dawson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sunmist Just So Cool (Mrs S Neil)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaikatsu Takara (Ms Y Meintjes)
Baby of Breed: Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Minor in Group: Great Dane
Riesenhaft Chillin With Th Squad (AI) (Philip and Michelle Hickey)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Noonameena Race The Storm (J & Y Faber)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Fyreburst More Than Arumour (Tracey Hobson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tralaur In Your Dreams (Tracey Hobson)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riesenhaft Chillin With Th Squad (AI) (Philip and Michelle Hickey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Noonameena Race The Storm (J & Y Faber)

Toy Poodle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Robelletoy Twinkle Twinkle (Robert Griffith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Robelletoy Simply Irresistible (Robert Griffith)
Dog CC & Minor of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)
Baby of Breed: Toylyn Unmistakeably Ours (L McDonald)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Reach For The Stars (AI) (J & Y Faber)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Centzontle (AI) (Jacqi Dinis)