Southern Midlands Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 13-Jan-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Jan Seary (NSW)   (Total Entry : 293)

Best in Show & Open in Show: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Puppy in Group: Havanese
Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Dream Catcher (Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB & Bitch CC: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Classychi Jiminy Crickit (Katie Hyland)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Lowchen
Baby of Breed: Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew BA Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)  (Group Entry : 39)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxier Slice Of Heaven (Mrs P Fulcher)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terraozzi Golden Jewel (Erica Norgrove)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burrowa Knight SE (Lisa McGinn)
Baby of Breed: Lisgar Otter Know Betta (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Baby of Breed: Foxier Slice Of Heaven (Mrs P Fulcher)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coolaney Cold Play (AI) (M Muldoon & E Warmsley)
Baby of Breed: Maddyroe Photo Finish (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Dog CC & Junior of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Talk About Teddy (Mrs R Weber)


Group 3 Results

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Riversby Sukaan Subsonic (Sarah Ward & Mel Nardi)
Junior in Group: Golden Retriever
Dunfriar Sudden Impact (B/ S & A Courtney)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tetaniwha Kei Hea a Spot (T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Junior of Breed: Dunfriar Sudden Impact (B/ S & A Courtney)
Aust Bred of Breed: Dunfriar Its A Kind Of Magic (Dunfriar Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riversby Sukaan Subsonic (Sarah Ward & Mel Nardi)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW) (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Beagle
Rufushound On The Dot (Mr Brett Smith)
Junior in Group: Whippet
Parnew Keep It Tidy (Mr G Parry)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)
Res Bitch CC: Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rufushound On The Dot (Mr Brett Smith)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Dachdotcom Milo Heidi (L Woods / J & T McDonald)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy of Breed: Eukypark Sparklin Shilo (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wired To The Cloud (AI) (Mr M Muldoon & Miss L Woods)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Ornumflow Carlen Conall (Sylvia Munro & Mel Nardi)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Parnew Keep It Tidy (Mr G Parry)
Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Stepping In Time (J Kaden)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Sanbriann Wagamuffin (Helen Owen)

Australian Shepherd
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Mrs L Dare)
Baby of Breed: Sanpasho Sweet Sapphire (Wendy & Troy Richardson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Khayoz Somebody Stop Me (AI) (Mr P & Mrs V Hofto)
State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Sanbriann Wagamuffin (Helen Owen)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Aust Bred of Breed: Karraine Tribute To Ruby (K & P Eaves-Tennant)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Stepping In Time (J Kaden)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)



Group 6 Results

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Vejur Flyover (S & C Eastley/L Borella-Peters)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Puppy (Dog) of Breed: Cloudforest Aartu Deetu (S&C Eastley)
Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)
Intermediate of Breed: Aust Ch Johvi Kiss The Girls (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk The Other Side Of Down (M Coleman & R Morgan)
Baby of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
Baby of Breed: Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Id Wanna Be Me Too (Trudi Counsell)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Puppy (Bitch) of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
Baby of Breed: Asplendour I La Icon (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Id Wanna Be Me Too (Trudi Counsell)

Shih Tzu
Baby of Breed: Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sangye Blackmail (Dawn Alomes)