Southern Midlands Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 13-Jan-18 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy in Show: Samoyed
Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Puppy in Group: Pekingese
Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Living The Dream (Mrs D Petersen)
State Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Royaldivas Daisy May (Katie Hyland)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Marcavan Living The Dream (Mrs D Petersen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Dream Catcher (Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Royaldivas Daisy May (Katie Hyland)
Dog CC & Intermediate of Breed: Classychi Jiminy Crickit (Katie Hyland)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Lowchen
Baby of Breed: Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew BA Booth)


Group 2 Results

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Talk About Teddy (Mrs R Weber)
Baby in Group: Irish Terrier
Maddyroe Photo Finish (Mr M Muldoon)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Terraozzi Golden Jewel (Erica Norgrove)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burrowa Knight SE (Lisa McGinn)
Baby of Breed: Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Willown Little Lolis (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coolaney Cold Play (AI) (M Muldoon & E Warmsley)
Baby of Breed: Maddyroe Photo Finish (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Junior of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Intermediate of Breed: Gummiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Talk About Teddy (Mrs R Weber)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Tetaniwha Kei Hea a Spot (T & Mrs J Skudder)
Junior in Group: Golden Retriever
Dunfriar Sudden Impact (B/ S & A Courtney)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: American Cocker Spaniel
Aust Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tetaniwha Kei Hea a Spot (T & Mrs J Skudder)
Res Bitch CC: Aust Ch Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Junior of Breed: Dunfriar Sudden Impact (B/ S & A Courtney)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riversby Sukaan Subsonic (Sarah Ward & Mel Nardi)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Grausturm Potter Magic (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)



Group 4 Results

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)
Puppy in Group: Whippet
Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)
Res Bitch CC: Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rufushound On The Dot (Mr Brett Smith)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eukypark Midnite Purple Rain (AI) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy of Breed: Eukypark Sparklin Shilo (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wired To The Cloud (AI) (Mr M Muldoon & Miss L Woods)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dachdotcom Milo Heidi (L Woods / J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Ornumflow Carlen Conall (Sylvia Munro & Mel Nardi)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)


Group 5 Results

Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)
Baby in Group: Australian Shepherd
Sanpasho Sweet Sapphire (Wendy & Troy Richardson)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
State Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Mrs L Dare)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngalla Dock of the Bay (Mrs L Dare)
Baby of Breed: Sanpasho Sweet Sapphire (Wendy & Troy Richardson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Khayoz Somebody Stop Me (AI) (Mr P & Mrs V Hofto)
State Bred of Breed: Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)
Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Sanbriann Wagamuffin (Helen Owen)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Aust Bred of Breed: Karraine Tribute To Ruby (K & P Eaves-Tennant)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Kaye Finlayson (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Puppy of Breed: Vevey Million Dollar Baby (Mrs L Thompson & Mrs K M Leslie)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)
Res Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)
Intermediate of Breed: Aust Ch Johvi Kiss The Girls (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk The Other Side Of Down (M Coleman & R Morgan)
Baby of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
Baby of Breed: Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour I La Icon (D Clark)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Dog CC: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Puppy of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
Baby of Breed: Asplendour I La Icon (D Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sangye Blackmail (Dawn Alomes)