Lake George & Wamboin District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 13-Jan-18 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW)   (Total Entry : 452)

Best in Show & Junior in Show: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)
Runner Up in Show & Open in Show: Dachshund (Long Haired)
Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)
Runner Up Neuter in Show: Cairn Terrier
Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Baby in Show: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Minor in Show: Skye Terrier
Grawen Show A Star (Wendy Moody)
Puppy in Show: Pug
Pickapug Last Samuri (Sorensen & Williams)
Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Kelanmee Timeless Classic (Kim Tresidder)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)


Group 1 Results

Specials Judge : Ms Tanya Scales (NSW)  (Group Entry : 93)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby in Group: Lowchen
Wyntervale Mr Von Lipwig (L Howlett-Trahar)
Minor in Group: Pekingese
Miyoko Chinese Whispers (Carmel Bauerle)
Puppy in Group: Pug
Pickapug Last Samuri (Sorensen & Williams)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove High Flyer (K & M Munro)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nantiki Sunshine Affair (Miss J N Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chevalove High Flyer (K & M Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sharlea California Chrome (Sharon Jeffries)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)
Puppy of Breed: Sharlea Rachel Valentina (Sharon Jeffries)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)
Baby of Breed: Grandimage long hot summer (Paige howes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Minor of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)
Puppy of Breed: Karyme Winter is Coming (Tracy Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Giocattolo Clair De Lune (G Sporne & M Ashton Sporne)
Baby of Breed: Oakway Dreams Of Kisses (Margot Keast)

Lowchen
Baby of Breed: Wyntervale Mr Von Lipwig (L Howlett-Trahar)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Bitch CC: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Res Dog CC & Puppy of Breed: Waiwilta Jak Inthe Box (Miss J Boyce)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Miyoko Chinese Whispers (Carmel Bauerle)
Bitch CC & Junior of Breed: Miyoko Kinky Boots (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ferona Dark N Seductive (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Full Throttle (Jenny Williams & Billie Sorensen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Bitch CC: Aust Ch Kabova Venus Rising (Jenny Williams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kabova Yours Truely (J Williams)
Puppy of Breed: Pickapug Last Samuri (Sorensen & Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)


Group 2 Results

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Runner Up Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Roccabrite Harbour Breeze (Mr W & Mrs S Muir)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Show A Star (Wendy Moody)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)

Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook Why Wonder (B E & J A O'Shannassy)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Baby of Breed: Roccabrite Harbour Breeze (Mr W & Mrs S Muir)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bescotted Mythology (S Campbell)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grawen Show A Star (Wendy Moody)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grawen Silver Moon (Wendy Moody)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC: Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)
Baby of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Baby of Breed: Wimballah My Wychbold (Ms C J Alderton)


Group 3 Results

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Minor of Breed: Ravensnite Kickstart My Heart (Toni Dennis)
Junior of Breed: Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sunskadi Ragner (Marlene Cross)
Baby of Breed: Orwin Odette (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Baby of Breed: Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)

Labrador Retriever
Res Dog CC: Edensundown Storm (Paulene Andrews)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarlorise Orion (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarlorise Miss Juno (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greywei Play with Fire (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Greywei Shaken Not Stirred (Greywei Kennels)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Jo Allitt (NSW) (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Group: Deerhound
Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Belcara Porche (Jim & Lyndall Black)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Junior in Group: Basset Fauve de Bretagne
Aust Ch Trisven Rock My Soul (Mrs K Baxter)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tianze Ice Breaker (AI) (Bear Paintain)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trisven Happy As Larry (Miss J Baxter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trisven Rock My Soul (Mrs K Baxter)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belcara Porche (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Baby of Breed: Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sallytree Puist Dhealain (W Mathieson & E Dee)
Bitch CC: Aust Ch Lochbrowan Banff (Imp NZ) (W & E Mathieson / E Dee)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Konnyr (AI) (Bear Paintain/Soile Gendle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Bitch CC: Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)

Saluki
Junior of Breed: Aust Ch Padtheway Saffron (H Spence / N Strathdee & W Downing)

Whippet
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Chakrata Molly Malone (K Baxter & S Delaney)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dreamworx Ona Mission (Denni Maxwell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Isilwane Sign O The Times (D & T Maxwell)
Baby of Breed: Penmarric Super Trouper (K Baxter/ G Macquarie & A E Smith)
Puppy of Breed: Argowan Artemisia (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Armahani Bloodstone Bilaidit RE (S Chouffot & G Brassington)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wyhandoo Lady Charlotte (Nicky Hale)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Itsozi Dare To Dream (Scott & Amy Curran)
Baby of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Elastic Heart (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bordajoy April Fooled Ya (Rowan McKeever)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Susan Morris)
Aust Bred of Breed: Langtry Abby back to Abby (Susan Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Blu Diamond (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Orical Jukka of Finlandia (L Mills & T Chan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lecibsin Sametti (Imp UK) (S Chouffot & G Brassington)
Res Dog CC: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Baby of Breed: Caleebra Gardian Gamora (AI) (A & J Knight)
Minor of Breed: Orical Josef of Laponia (L Mills & B Wright)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Armahani Bloodstone Bilaidit RE (S Chouffot & G Brassington)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hillmagic Platnum Nokosi (Karen Hore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Baby of Breed: Kelanmee Timeless Classic (Kim Tresidder)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group: Akita
Aust Gr Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
Runner Up Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Aust & Neut Ch Arcticpalace Offshore Angel (K & N Brunton / C & R Foster)
Baby in Group: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Puppy in Group: Bullmastiff
GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
Baby of Breed: Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Dark By Design (L D Brand)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Branbern Geronimo (L D Brand)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Res Dog CC & Minor of Breed: Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Aust Bred of Breed: Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: GrizzMuffley Groovy Potential (B A & S D Wehmeier)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: GrizzMuffley Intrnationl Lover (B A & S D Wehmeier)
Res Bitch CC: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Velhogranja Brit (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Dog CC & Puppy of Breed: Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J / E Henville & Bravadobe)

Newfoundland
Baby of Breed: Planhaven Winning Choice (Jasper Healy/ M Keast / Frances Wilson)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arcticpalace Offshore Angel (K & N Brunton / C & R Foster)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anaky Were All Mad Here (J & M Harrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doenitz Storm Trouper (G & S Knight & Gani)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
Baby of Breed: Ilsonyo Spellbound (Anna-Lee Forsberg)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Bitch CC & Minor of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Junior in Group: Standard Poodle
Aust Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)
Baby in Group: Shih Tzu
Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Puppy in Group: Shih Tzu
Placky Callin De Shots (Sue Plackett)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Hear Me Roar (K Campbell)
Baby of Breed: Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Paceaway Winter Chill (Mrs P & Ms L Dyer)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Baby of Breed: Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (Kristy Cassidy)
Baby of Breed: Jegarbul Kiss my beehind (Kristy Cassidy)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Standard Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Elluje Fast and Furious (AI) (Julie & Erin Henville / Fay Thomasen)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Callin De Shots (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)