NSW Women's Dog Club Inc (NSW)

Date of Show : 16-Dec-17 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)
Minor in Show: Keeshond
Rymiska Full Throttle (Tracey Parker)
Puppy in Show: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Demorz High Society (AI) (Deb Moran)

Baby SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Silvaspring Rise And Shine (E / M & A Borg)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Gremlinz Champs Elysees (D Marszal / S Spooner / S Barkmeyer)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Blackheath Hooz Gotta Secret (P W & L C Mawson)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Belljari Black Moon Rising (Belinda Wright)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Belljari Black Moon Rising (Belinda Wright)
R/UP BOB & Bitch CC: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)
Res Dog CC & Junior of Breed: Caperway Black Star (R R Duffy)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blackheath Hooz Gotta Secret (P W & L C Mawson)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nagpuni Secret Agent (Terri Odell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni Shaken Not Stirred (Terri Odell)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kristaz The Magic Word (Mr A Ikin & Mr D Smith)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Toiperro Gentle On My Mind (Mrs S J Stocks)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gremlinz Champs Elysees (D Marszal / S Spooner / S Barkmeyer)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)


Group 2 Results

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Wimballah My Wychbold (Ms C J Alderton)
Open in Group: Smooth Fox Terrier
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Driesdale Richmond Virginia (Mrs M A Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Baby of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
Puppy of Breed: HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (Anderson / Talbot)

Australian Terrier
Bitch CC: Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Bohunt Otter Non Sense (S Causer & G Whyte)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daenerys Last Hurrah (S Causer)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Baby of Breed: Brasshead Rebel Rebel (Natalie Southam)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ & Aust Ch Pinnacle Own The Moment (Imp NZ) (J & L Rowles / A Evans)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Regenstauf Total Knockout (K & T Ninnes)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jotruba Last Tango in Halifax (J Nash / E A Hindley)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC: Zeracious She Will Reign (James White)
Baby of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Minor of Breed: Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kypajuka Disgraceful Habits (D & L Tattersall)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Baby of Breed: Wimballah My Wychbold (Ms C J Alderton)


Group 3 Results

Specials Judge : Miss Alison Cowin (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz High Society (AI) (Deb Moran)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield / Jon Endycott)
Puppy in Group: American Cocker Spaniel
Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Bitch CC: Aust Ch Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Demorz High Society (AI) (Deb Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woodwych Shaken Not Stirred (Mrs Lyn Mansfield)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)
Minor of Breed: Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Featherdale Dragons Knight (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Bitch CC & Minor of Breed: Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield / Jon Endycott)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
Minor in Group: Beagle
Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
Minor of Breed: Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tiburtini (Douglas McKay)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Fennoscandia (AI) (C Maciver & S Gendle)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Keeva (AI) (S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Armahani Diamond Dansut (AI) CCD RA JD SD HT ET JC WPD SPD (M Gurney & J Lincoln)
Baby in Group: Collie (Rough)
Cathkin My Eyes Adore You (Gaye Jones)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Laced In Silver (J L Docksey)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nuwarra Sydney (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
Bitch CC & Puppy of Breed: Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)

Border Collie
Baby of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Cathkin My Eyes Adore You (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Into (AI) (N Boyd & J Lincoln)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Armahani Iolite Ihana (AI) JC (M Gurney & J Lincoln)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Comet (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Armahani Diamond Dansut (AI) CCD RA JD SD HT ET JC WPD SPD (M Gurney & J Lincoln)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beauideal Laced In Silver (J L Docksey)
Minor of Breed: Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Phillip Cross (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Pinscher
Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Mrs Dunn / Mr & Mrs Vowles)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)
Baby in Group: Giant Schnauzer
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Mr D R Atherden)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toukon Kiyotatsu Katanna (Jim Ongkengco)

Bernese Mountain Dog
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Branbern Dark Orsetto (L D Brand & J Bonett)

Boxer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J & E Henville)
Res Bitch CC: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guardian Ivys Fabulous Image (AI) (Mrs Dunn / Mr & Mrs Vowles)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inizio Xcelance (Bruce Hutchison)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Articpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)

Miniature Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ebshine Fifty Shades Of Grey (V Craig)

Giant Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wulfgar Julia Roberts (S Gendle)
Baby of Breed: Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Oracle (M Kearney / R & C Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowstar Gaara No Tessaiga Tesssaiga (Imp ITY) (M Kearney)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Barry Woodburn (NSW)

Minor in Group: Keeshond
Rymiska Full Throttle (Tracey Parker)
Puppy in Group: Toy Poodle
Jenuin Tabloid Romance (Mrs G Stynes-McILrath)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daccord Enchantresse (M A Rosser & E L Davidson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Warpaint Gold Dust Woman (D & L Thorpe / J Daidone)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Junior of Breed: Aust Ch Danestorm Magicians Neva Tell (W & L Hamaty)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)
Minor of Breed: Rymiska Full Throttle (Tracey Parker)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Bitch CC & Open of Breed: Jenuin Talk Show Queen (Mrs G Stynes-Mcilrath)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jenuin Tabloid Romance (Mrs G Stynes-McILrath)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lavandera Tiger Lilly (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
R/UP BOB & Bitch CC: Sharpeilodge Fallen From Above (L Pocklington)