Wollondilly All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 6-Jan-18 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Guy Spagnolo (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Gr Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Runner Up Neuter in Show: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Baby in Show: Dobermann
Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Minor in Show: Whippet
Ridgesetter Sunshine N Cloud (J M & T A Comerford)
Puppy in Show: Pekingese
Valvista Chase (P Williams)
Intermediate in Show: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)
Baby in Group: Pug
Kabova Star Boi (AI) (J Williams)
Puppy in Group: Pekingese
Valvista Chase (P Williams)
Open in Group: Pekingese
Takeshi One in a Million (Imp MYS) (J Nash & M Magnayon)
Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust & Neut Ch Sparklchi Grande Finale (E Scott)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sparklchi Grande Finale (E Scott)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brunkerville Hash Tag Mr Jag (M Cager)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beaufox M Du Vallon (Jane Wistuba)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Takeshi One in a Million (Imp MYS) (J Nash & M Magnayon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Valvista Chase (P Williams)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mimbletown My Golden Star (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)
Bitch CC: Aust Ch Kabova Venus Rising (Jenny Williams)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sebandee Ebony Black Rose (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kabova Star Boi (AI) (J Williams)
Intermediate of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Leanne Duval (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Show A Star (Wendy Moody)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Driesdale Richmond Virginia (Mrs M A Fittler)
Junior in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Selwor Stand By Me (Matina Butcher)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs Royal Defender (AI) (K Taylor)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Driesdale Richmond Virginia (Mrs M A Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs Royal Defender (AI) (K Taylor)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) (T Talbot)
Minor of Breed: Amseraphs The Force Awakens (R Gambino & K Taylor)
Junior of Breed: Pradakka Elegant Storm (AI) (T Talbot & N Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kutastaffs Im Cute N Cool (Cassie Caple)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Dog CC: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullacktiv Firerain (P Zullo)

Smooth Fox Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Selwor Stand By Me (Matina Butcher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pinnacle Snow Way Jose At Selwor (Imp NZ) (J & L Rowles)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Graebrook Total Eclipse (M Nicholas & L Wagstaff)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Baby of Breed: Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jotruba Last Tango in Halifax (J Nash / E A Hindley)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Madalar Paleface Adios (J & L Ellem / C Trainor)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grawen Show A Star (Wendy Moody)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grawen Silver Moon (Wendy Moody)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Baby of Breed: Wimballah My Wychbold (Ms C J Alderton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 Results

Specials Judge : Ms Sue McFadden (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Strike Alight (Megan Markotany)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Kickstart My Heart (Toni Dennis)
Junior in Group: Labrador Retriever
Eraky Cameo Appearance (Colleen Ritchard)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bolwarra Strike Alight (Megan Markotany)
Res Bitch CC: Serb Ch Gallinagos Innocent Minds (Imp SERB) (Toni Dennis)
Baby of Breed: Tarrendayle Gonna Catch Em All (Toni Dennis)
Minor of Breed: Ravensnite Kickstart My Heart (Toni Dennis)

American Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Sassy (Imp NZ) (B & M Hanley / C Hatzikiriakos)
Baby of Breed: Sinderby Man In The Mirror (AI) (B R & M L Hanley)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goldtreve Causin A Storm Atlnr (L K & R G Williams)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Junior of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Eraky Cameo Appearance (Colleen Ritchard)
Minor of Breed: Embellish Gucci By Gucci (Colleen Ritchard)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Sunshine N Cloud (J M & T A Comerford)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Loujen Hairem Scarem (J Meharry / L Dorr)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)

Basset Hound
Baby of Breed: Safehaven Saint Charmond (T N Speight)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Loujen Hairem Scarem (J Meharry / L Dorr)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC: Aust Ch Lowehund Athena (Karen & Gary Sippl)

Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter Sunshine N Cloud (J M & T A Comerford)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling RN ET (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Erudite Jake (AI) (Belinda Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra She Shines (S Nicholas)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Welbeblue running on empty (S Nicholas)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wingdari Gday Outback Wrangler (Marie Colyer)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling RN ET (Ros Fraser)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonsbay Sky Patrol (Ros Fraser)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Junior of Breed: Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond-Robertson (NSW)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Baby in Group: Dobermann
Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Minor in Group: St Bernard
Methusela Zeus (L Rowles)
Puppy in Group: Samoyed
Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
R/UP BOB and Dog CC: Rider On The Storm- Cayenne Nickaigoiakitas (Imp Grc) (Mrs Maryam Emam)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)
Dog CC & Puppy of Breed: Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J / E Henville & Bravadobe)
Res Dog CC & Junior of Breed: Copperdobe Raise Your Glass (Imp NZ) (Raquel Fitzgerald)
Baby of Breed: Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zankira Because I Can (AI) (Mrs Lorie Vaughan)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Anaky Were All Mad Here (J & M Harrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doenitz Storm Trouper (G & S Knight & Gani)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (C Whitney/J Nield)
Baby of Breed: Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Dog CC & Junior of Breed: Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Baby of Breed: Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Minor of Breed: Chalariz The Winters Tale (Karyn Ruskin)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Methusela Zeus (L Rowles)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Dianne Wright (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Standard Poodle
Aust Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Dimadal Jazzie Jade (L & M Osmond)
Baby in Group: French Bulldog
Jegarbul Kiss my beehind (Kristy Cassidy)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bullybratz Rip Snorter (K Love & J Bellamy)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dimadal Jazzie Jade (L & M Osmond)

French Bulldog
Baby of Breed: Jegarbul Kiss my beehind (Kristy Cassidy)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rithpen Miss Congeniality (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Hollywood Legend (Debbie King)
Baby of Breed: Daesdaemar High Society (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rymiska Glamorous (Tracey Parker)

Standard Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Elluje High Octane (AI) (Julie & Erin Henville / Fay Thomasen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Schau Hell Yeah (B J Biggs)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lavandera Tiger Lilly (B J Biggs)
Baby of Breed: Lysandra Sparkling Perignon at Schau (Imp NZ) (B J BIGGS)