Armidale All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 18-Feb-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Donaldson (QLD)

Runner Up in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Show: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up Neuter in Show: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel (American)
Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Dennis The Menace (Mr P Williams)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen A Class Above (D L Petersen)
Res Dog CC: Aust Ch Bowalier Got The Magic In Me (J Ireland / A Eales / A Reid)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Noonameena Dancing Kacey (J & Y Faber)
Baby of Breed: Coloora Cease Fire (Mrs L Morris & Mrs B Lloyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cheekychi My Kind of Trouble (T Wright)
Minor of Breed: Wachowa Leroy Brown (Mrs J Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Raweke Toby Lannister (J Tremenheere & S Thomas)
Baby of Breed: Nevaending Golden Chanterelle (Jannelle Tremenheere)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Dennis The Menace (Mr P Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Eye Ofth Tiger (Tracey wright)

Pug
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Vanilla Skye (R Holtkamp)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (R Holtkamp)
Baby of Breed: Kabova Undercover Agent (R Holtkamp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Saxon (M Lee)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Zip Your Lips (Sharon Gilkison)
Baby of Breed: Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop dreamed a dream (S Gilkison)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Saxon (M Lee)
Puppy of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Whitebriar Jazzapella (Imp NZ) (Mr P & Mrs A Tohill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Minor in Group: Labrador Retriever
Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)
Junior in Group: Weimaraner
Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Kimkiera Impossible Dreams (Melissa Grant)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kimkiera Impossible Dreams (Melissa Grant)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Agasvari Born To Be Aussie (AI) (Mrs K Eory)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Agasvari Ruby From Tiffany (Mrs K Eory)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarramo Kiss of Fire (Tony & Margaret Norton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)
Res Bitch CC: Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Puppy of Breed: Aust Ch Goldychocs Mr McCafferty (Kate Hutchison)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Baby of Breed: Zensu Just Like Fire (C Fisher / B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Group: Beagle
Ceugant Augustus (Bert Hurcum)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Grainne Of Estee (E Graham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Minor (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landwell Buster (R Bing)

Beagle
Res Dog CC & Minor of Breed: Ceugant Augustus (Bert Hurcum)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachyclan Grainne Of Estee (E Graham)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby of Breed: Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Russian Gold (AI) (S Kelly & J Bower)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Junior of Breed: Taiping Hot Hot Hot (Wendy Lam)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Thunderbolt Sirocco (B & D Tatham)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Scintilli Gigi (Jennifer Block)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jayblue Country Spirit (Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Jayblue Country Rumour (Mr A Ziebell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi RA (Casey Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wingdari Gday Outback Wrangler (Marie Colyer)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Multi Ch/Gbz Ch/ Prt Jr Ch/ Int Ch D'Azumoon Al-Azhar Mi Amor (Imp PRT) (Paulene Andrews)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Thunderbolt Sirocco (B & D Tatham)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kuirau Lion Heart (B & D Tatham)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Gigi (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Bit of a Doll (Mr R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Bojojamile By My Side (NBT) (Mr R H & Mrs V J Hutton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
Baby in Group: Siberian Husky
Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaikatsu Takara (Ms Y Meintjes)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Coco Chanel (C & R Foster)
Baby of Breed: Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Minor of Breed: Taejaan Love Lust N Loyalty (Rule-Steele/Burton/Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Baby in Group: Poodle (Miniature)
Tonkei Amazing Grace (T Drews)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan All That Jazz (G Folli)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Jeabo Ta Da All About Archie (Jeanette Thompson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)
Baby of Breed: Tonkei Amazing Grace (T Drews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)
Baby of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amorenekid Pablo Escobare (S Foote)