Canine Fund Raisers (WA)

Date of Show : 25-Jan-18 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Show 1st: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Best in Show 3rd: American Cocker Spaniel
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Best in Show 4th: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Triplefun Memphis Belle (J Purss & D Bowe)
Baby in Show: Old English Sheepdog
Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Neuter SweepStakes - 1st Place: Pharaoh Hound
Aust Ch Trezridge Classic Sambasonic (AI) (Christie Molinaroli)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)

Group 1st: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Group 2nd: Pug
Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)
Group 3rd: Pomeranian
Aust Ch Labellapoms won in a million (Mrs M Ramirez)
Group 4th: Australian Silky Terrier
Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Baby in Group: Maltese
Pender Take On Me (Kym Prendergast)

Australian Silky Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Dragon Singer (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Bitch CC: Aust Ch Elzmere Cruel Intentions (Mrs MJ & Miss K Van Den Elzen)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Bitch CC: Cheekychi Devil Wears Prada (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Pender Enter The Dragon (Kym Prendergast)
Bitch CC: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Havanese
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Bitch CC: Aust Ch Hekarwe Name Of The Game (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB & Bitch CC: Chincasa Sugar and Spice (Nick Skeet)

Maltese
Baby of Breed: Pender Take On Me (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB and Dog CC: Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Puppy of Breed: Callme I Believe (Steve Rhodes)

Papillon
BOB and Dog CC: Pawfx Legend of Merlin (Ms Maureen Doohan)

Pomeranian
BOB and Dog CC: Aust Ch Labellapoms won in a million (Mrs M Ramirez)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs M Ramirez)
Bitch CC: Kwaipom To Fast To Furry (Donna M Richardson)
Res Bitch CC: Kwaipom Fate Of The Furry (Donna M Richardson)

Pug
BOB and Dog CC: Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)
Baby of Breed: Cavhill king of hearts (Ash Godsell)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)

Group 1st: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Triplefun Memphis Belle (J Purss & D Bowe)
Group 2nd: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Shine Bright (Rita Hayes)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Powerpaws Flower Of Scotland (Mrs L Park Findlater & Mr S & Mrs J Meyerkort)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Pawtucket Sudden Impact (Brad Hutchinson)
Res Bitch CC: Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy of Breed: Iroq Miracle of Love (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

Cairn Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)

Smooth Fox Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Triplefun Memphis Belle (J Purss & D Bowe)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Hollylake Shine Bright (Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Piobmhor Mac McMac (Piobmhor Kennels)
Baby of Breed: Arbee Wee Jeannie (AI) (Mr R & Mr A R Beattie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Castlebar Pretty Little Liar (R Bawden)
Dog CC: Aust Sup Ch Castlebar Rise N Shine(AI) (R Bawden)
Res Dog CC: Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Puppy of Breed: Powerpaws Flower Of Scotland (Mrs L Park Findlater & Mr S & Mrs J Meyerkort)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sylvenus White Magic (P & E Chandler)


Group 3 Results

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)

Group 1st: American Cocker Spaniel
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Group 2nd: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Group 3rd: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
Group 4th: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)
Baby in Group: Golden Retriever
Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Puppy in Group: Weimaraner
Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)

Brittany
BOB and Dog CC: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

American Cocker Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Hallelujah (Mrs J & Miss K Hiscott)
Bitch CC: Esspree Morning Star (Miss Karen & Mrs Julie Hiscott)

Flat Coated Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherepoint Once In A Blue Moon (AI) (Marilyn Dawson)

German Shorthaired Pointer
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Demorz An American in Paris (Sheree Allsop)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
Baby of Breed: Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Puppy of Breed: Fantango Cant Buy Me Love (Ms D Turner/ Ms J Salvestrin & Mr P Middleton)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tintookie Blaze A Trail (AI) (Tintookie Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Tintookie Diamonds In The Sky (Ms Laima Croft)
Res Bitch CC: Tintookie Hot Chilli Woman (Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Zensu Thief Of Hearts (Tintookie Kennels / B & H Clarke / B Bonham)
Bitch CC: Silvagun Leilani (Silvagun Kennels)
Res Bitch CC: Tintookie Eclipse Of The Heart (Tintookie Kennels)

Weimaraner
BOB & Bitch CC: Aust Ch Ghostwind Dancin With Th Devil (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ghostwind Im On Fire (Ghostwind Kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)



Group 4 Results

Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA)

Group 1st: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Group 2nd & Puppy in Group: Beagle
Sligrachan Jean Luc Picard (Sligrachan Kennels)
Group 3rd: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Group 4th: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Baby in Group: Saluki
Crisnick Houdini (AI) (C & N Lawton)

Afghan Hound
BOB & Bitch CC: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)

Azawakh
BOB and Dog CC: Jumadabey Pelagir (J Todd)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sligrachan Jean Luc Picard (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC: Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Dacshoe Shaman (Mrs J M Shawcross)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)
Res Bitch CC: Lowenhyte Annabelle (Ian Cross)

Ibizan Hound
Baby of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christine Small)

Rhodesian Ridgeback
BOB & Bitch CC: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tannu Cheap Thrills (Tanya Nugent)
Dog CC: Phakama Ridgemont Akashinga (M & L Taylor)

Saluki
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Baby of Breed: Crisnick Houdini (AI) (C & N Lawton)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Dog CC & Puppy of Breed: Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Baby of Breed: Arbee King Quail (AI) (MR R & MR A R Beattie)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Group 2nd: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kismet So Uwant Tsee Th Wizard (Heather Hawkins)
Group 3rd: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
Group 4th: Australian Kelpie
Auskelp Ned Kelly (S Einam)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Australian Kelpie
BOB and Dog CC: Auskelp Ned Kelly (S Einam)
R/UP BOB & Bitch CC: Sandsprite Th Paddock Jewel (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)

Bearded Collie
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust CH Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
BOB and Dog CC: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)
R/UP BOB & Bitch CC: Tarraray Mischievous Angel (Cindy Didsman & Jenine Glenn)
Res Bitch CC: Myzchev Dressed To Impress (Cindy Didsman)

Border Collie
BOB & Bitch CC: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Noblestarzz King of The Galaxy RN (Ambre Smith)
Baby of Breed: Noblestarzz Destined for Love (Ambre Smith)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Joshwyn It Had to be Blue (Sue & Tony Mallia)

Finnish Lapphund
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
Res Dog CC: Aust Ch Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms S E Laurin)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Volscaro I Want it All (T Roberts & L Pearson)

Maremma Sheepdog
BOB & Bitch CC: Guardagregge Artemisia (Imp FIN) (Mr B Johnson)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Kismet So Uwant Tsee Th Wizard (Heather Hawkins)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)
Res Bitch CC: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

Group 1st: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Group 2nd: Rottweiler
Blakesims Jojo Kelly (Mrs C van Verseveld & Mrs D Blakeborough)
Group 3rd: Samoyed
Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))
Group 4th: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case / J Campbell & I Mercer)
Baby in Group: Miniature Schnauzer
Dabinette Bandit On The Run (Keira Walker)
Puppy in Group: Dobermann
Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Res Dog CC: Diomede Legend Oziggystardust (AI) (R A & D J Wells)
Baby of Breed: Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)

Cane Corso
Res Bitch CC: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)
Puppy of Breed: Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Dog CC: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Aegis Shake Your Groove Thing (Denise Ball)

Dogue de Bordeaux
BOB and Dog CC: Amedange Once In A Blue Moon (Vicki McArthur)
Baby of Breed: Taureauxroug Femme Fatale (B Irwin & J Vitler)

Portuguese Water Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Blakesims Jojo Kelly (Mrs C van Verseveld & Mrs D Blakeborough)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)
Dog CC: Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs M Freiberger/Mrs L Cooke)
Res Dog CC: Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)
Baby of Breed: Petrovrotti Norty Lucifer (AI) (Fantastikrot Rottweilers)

Samoyed
BOB & Bitch CC: Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))

Miniature Schnauzer
Baby of Breed: Dabinette Bandit On The Run (Keira Walker)

Siberian Husky
BOB & Bitch CC: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case / J Campbell & I Mercer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)
Dog CC: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

St Bernard
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Don Henley (WA)

Group 1st: Shih Tzu
Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Group 2nd: Dalmatian
Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
Group 3rd: French Bulldog
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Group 4th: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Tomidachi Tiger of Kai (Mrs N K Thornett)
Open Neuter in Group: Toy Poodle
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

British Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Ch Tdksbulldogs wallie (S Brittain & T Keedwell)

Dalmatian
BOB and Dog CC: Darlinghill Stereosonic (T Palmer)

French Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Madalkarang ClassicIndigo (Mrs D Bee)

Great Dane
BOB and Dog CC: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cymroz See You In My Dreams (M Wasley)
Res Dog CC: Mandav In the Line Of Fire (Ms S Brown)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Puppy of Breed: Tomidachi Tiger of Kai (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)

Lhasa Apso
BOB and Dog CC: Aust Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Res Bitch CC: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)
Baby of Breed: Snowdara Winner Take All (P & R Primrose)

Toy Poodle
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Hoku High Voltage (Karlyermai Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Hoku Feelin Groovy (Karlyermai Kennels)
Res Bitch CC: Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Puppy of Breed: Jenuin Uptown Girl (Linda Nicholls)
Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shih Tzu
BOB and Dog CC: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Shelloy Henry I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB and Dog CC: Int /NORD U / Fi U Ch Camote (ALVAREZ) Imp MEX (Jacqi Dinis)