Darwin Ladies Kennel Club (NT)

Date of Show : 3-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW)   (Total Entry : 87)

Best in Show & Junior in Show: French Bulldog
Dekadance Lets Get Wild (A & R Fidler)
Runner Up in Show: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Baby in Show: Shiba Inu
Fauxfox Will Fox You Up (C Savy/J Nield/C Whitney)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Burlishcharm Bonita (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Tibnlhasa Just a Tulip (Amie White)
Open in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp) (Wanda Gallagher)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 14)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Tibnlhasa Just a Tulip (Amie White)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
Baby in Group: Pug
Kabova Midnight Oil (C Savy)
Junior in Group: Papillon
Sanronpi crimson sunrise (Amie White)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sanronpi crimson sunrise (Amie White)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
Baby of Breed: Kabova Midnight Oil (C Savy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Graffyti Déjà Vu (Charlene Savy)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tibnlhasa Just a Tulip (Amie White)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp) (Wanda Gallagher)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Nismo Abbey Road (Enid Zaglas)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sarajeni RebelRebel (AI) (C Savy)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Just Like Fire (A & R Fidler)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ravinboutya Split Decision (M Boucher)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarajeni RebelRebel (AI) (C Savy)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp) (Wanda Gallagher)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santop Cinderella (Mrs M Doyle)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Baby of Breed: Nismo Abbey Road (Enid Zaglas)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Macullen Brumbie Jack (Sarah Gordon)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Onahi Just Like Fire (A & R Fidler)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 11)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Burlishcharm Bonita (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Greywei Champers Darling (Greywei Kennels)
Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Eirian (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Dykinta Zenith Zevi CD RE (Liz Denholm)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burlishcharm Bonita (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rowemaris Moment In Time (AI) (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dykinta Zenith Zevi CD RE (Liz Denholm)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Greywei Champers Darling (Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Arithon Eirian (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 10)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Sup Ch Tagetarl Stumpy Soundwave (J & C Beckett)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff (Tanya Reichstein)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff (Tanya Reichstein)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tagetarl Stumpy Soundwave (J & C Beckett)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dekadance Matilda Jeffries (Lynelle Young & Brendon Bayliss)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kuirau Jaye J (Amie White)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kuirau Ice Man (Amie White)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Baby in Group: Shiba Inu
Fauxfox Will Fox You Up (C Savy/J Nield/C Whitney)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Baby of Breed: Emzacily Hear Me Roar (S Gordon)

Shiba Inu
Baby of Breed: Fauxfox Will Fox You Up (C Savy/J Nield/C Whitney)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)  (Group Entry : 6)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Dekadance Lets Get Wild (A & R Fidler)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Bonita (AI) (Jacqi Dinis)
Minor in Group: Dalmatian
Neilros Freshwater (A Tabrett)
Puppy in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Wazzat Fotacc (J Z Dinis & C Camilleri)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Neilros Freshwater (A Tabrett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dekadance Lets Get Wild (A & R Fidler)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Bonita (AI) (Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wazzat Fotacc (J Z Dinis & C Camilleri)